Ягідівників запрошують на безкоштовний онлайн-воркшоп «Експорт ягід та горіхів до Японії»
На Закарпатті випробовують нові сорти лохини в горщиках
Цьогорічний сезон став випробуванням для фермерів, особливо для тих, хто вирощує лохину. Дві хвилі весняних заморозків завдали значних збитків врожаю. Проте, попри всі труднощі, українські компанії шукають шляхи вирішення та впроваджують нові методи. Борис Смоляр, головний агроном закарпатської компанії «Блу Беррі», поділився своїми спостереженнями та підвів перші підсумки сезону на господарстві.
«Цей сезон був важким», – каже агроном, згадуючи про два етапи весняних заморозків. – Під час бутонізації було -8°, а 10 травня, коли вже була зав’язь, вдарило -4°. Квітка ще може витримати до -4-6°, але зав’язь – ні», – пояснює Борис Смоляр.
Попри виклики, з якими стикається Україна, виробники лохини об’єднали свої зусилля та створили Асоціацію «Виробники лохини України» для підвищення загального стандарту вирощування та впізнаваності української лохини на міжнародних ринках. Місія Асоціації «Виробники лохини України» – сприяти сталому розвитку виробництва лохини в Україні та підвищити конкурентоспроможність української лохини на світовому ринку шляхом впровадження інноваційних підходів та підтримки високих стандартів якості.
У компанії «Блу Беррі» цьогоріч запровадили експеримент із вирощування лохини в горщиках. На дослідній ділянці в 10 соток, закладеній минулого року, вже отримали перший урожай.
«Ми взяли саджанці від компанії Fall Creek, які ідеально підходять для нашої мікрозони. Серед них – нові сорти Секоя та Ласт Колл. Цьогоріч я не задоволений сезоном, але дуже задоволений результатами нашого експерименту», — ділиться Борис Смоляр, головний агроном.

За його словами, вирощування в горщиках має безліч переваг:
- Контроль ґрунту: використовується готова ґрунтосуміш з ідеальним pH та складом.
- Економія ресурсів: точковий крапельний полив та менші витрати на прополювання.
- Швидший розвиток: рослини в горщиках ростуть та плодоносять швидше.
Компанія планує наступної весни закласти 5 гектарів горщикової плантації.

На запитання, про раннє завершення сезону Борис Смоляр відповів, що це цілком оптимальна пора для компанії:
«У минулому році ми закінчили 28 серпня, думаю, що в цьому році також буде так. У нас, наприклад, «Ласт Колл» – це ж останній сорт. Ми його в минулому році зібрали 10 серпня, а в цьому році почали 28 липня. Під кінець серпня починається проблема зі збирачами, тому що більшість людей виходить із відпустки і вже йдуть на роботу.
Щодо сортів лохини, то компанія продовжує використовувати як нові, так і перевірені часом саджанці.
«Дюк незамінний, але наші партнери в Голландії, наприклад, вже відмовляються від нього. Ми ж від Дюка не відмовляємося. Я противник цього», – говорить агроном.















