Малина – рекордна виручка, чорниця – глибокий дефіцит: експорт заморожених ягід сезону в Україні
Модель інтегрованого захисту суниці садової КСД у відкритому ґрунті
Для побудови економічно ефективної моделі захисту насаджень суниці садової необхідно враховувати такі основні параметри: стійкість сорту до хвороб, вплив ґрунтово-кліматичних факторів на розвиток рослини (зимостійкість, елементний склад ґрунту, тип за структурою – легкі чи важкі – тощо).
Розглядаючи вищезазначені параметри, ми переходимо до блоку аналізу проблем та факторів, що виникатимуть на ділянці. Серед них – такі:
- можливість тимчасового затоплення ділянки; ]схема висаджування (густота рослин залежно від сили росту – потенційна загущеність підвищує відсоток зараження рослин хворобами та кліщем); ]габарити рослин залежно від віку та площа листової поверхні, що оброблятиметься (відповідно, витрата засобів захисту рослин на касетний саджанець, пересаджений в поле, та повноцінну дворічну рослину буде значно відрізнятися); ]тип вирощування (з використанням плівки чи без неї);
- рядність (одно- чи багаторядні схеми вирощування).
Наступний пункт – розділення хвороб та шкідників суниці за об’єктом ураження: коренева система, листовий апарат, плоди, комбіноване ушкодження. Коренева система переважно страждає від ураження нематодами, ґрунтовими шкідниками, що пошкоджують молоді продуктивні корені, та хвороб: антракнозу (в умовах вирощування на півдні), фітофторозу, вертицильозного в’янення. Листову поверхню та плоди ушкоджує значна кількість хвороб та шкідників. Про більшість із них є вичерпна інформація в інтернеті.
Отже, після аналізу параметрів вирощування культури переходимо до створення системи захисту. Класично розділяємо на 3 етапи розвитку культури:
- початок вегетації – формування плодів до зміни забарвлення;
- початок та завершення плодоношення;
- від завершення плодоношення до завершення вегетаційного періоду.
Із початком вегетації та після очищення рослин суниці від залишків старого листя необхідно провести захист пошкоджених та травмованих рослин від потенційного зараження хворобами через відкриті рани. Тут важливо обирати препарати для захисту, враховуючи вік плантації. На однорічних насадженнях, де ще слабко розвинена коренева система, варто застосувати препарати на основі каптану. Мідьвмісні препарати мають негативний вплив на швидкість засвоєння фосфору, і надто високі дозування можуть бути токсичними для молодих та слабких рослин. На плантаціях другого року вирощування варто застосувати гідроокис міді, хлорокис міді, а в окремих випадках – сульфат міді.
Максим Заріцький, консультативна група GAC Group
Продовження статті безкоштовно читайте в журналі «Ягідник» № 2 тут.
Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2023 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.
Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник», «Садівництво та Овочівництво. Т.І.», «Напої. Технології та Інновації»).
Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22, rnadia@ukr.net
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.
Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com
Все буде Україна!















