Зимо- та морозостійкість сортів ожини на півночі України

 Зимо- та морозостійкість сортів ожини на півночі України

Ожина (Rubus subg. Eubatus focke) є коренепаростковим чагарником із багаторічною підземною частиною (кореневище разом з
бічними додатковими коренями) і надземною, представленою однорічними та дворічними пагонами. Свою популярність серед виробників ягідної продукції завоювала завдяки високій урожайності та великим плодам сучасних сортів (порівняно з її близькою родичкою малиною) оригінального збалансованого смаку.

Ягоди ожини придатні як для споживання у свіжому вигляді, так і для різних видів переробки (соки, желе і мармелад, вина і настоянки тощо). Строк продуктивного використання насаджень ожини становить 10–15 років, що потребує менших трудових затрат, порівнюючи з малиною, насадження якої варто оновлювати кожні 5–7 років. Сортове різноманіття рослин ожини дає змогу отримувати свіжі ягоди в умовах України від початку липня і до листопада (при вирощуванні ремонтантних сортів у тунелях).

Ожина є аборигенною рослиною для декількох континентів, як-от Азія, Європа, Північна та Південна Америка. Світові комерційні насадження цієї культури у 2015 році становили близько 27 тис. га. У США площі, зайняті під вирощуванням ожини, становлять 5,5 тис. га; до п’ятірки штатів з найбільшим обсягом виробництва ягоди належать Орегон (300 га), Каліфорнія (280), Техас (270), Арканзас (240) і Північна Кароліна (180 га). На півночі й північному сході США загальна площа насаджень становить лише 290 га. Світовим лідером з виробництва ягід ожини є Мексика. Серед європейських країн такі провідні позиції займають Сербія (площа
насаджень 5 тис. га) та Угорщина. Значні промислові насадження цієї культури зосереджені також у Великобританії, Німеччині, Румунії, Польщі та Хорватії. Суттєво менші за обсягом площі відведені під ожину в Іспанії, Південній Африці, Австралії. В Китаї плантації цієї культури займають 3,5 тис. га.

Така широка географія вирощування ожини привела до появи великої кількості сортів, адаптованих до тих чи інших умов вирощування. За останніми даними, відомо приблизно 300 сортів ожини, з яких у різних країнах світу вирощується близько ста. Лідерами у створенні та поповненні сортименту ожини є США. Низку цінних сортів отримано й у Великобританії, Новій Зеландії, Бразилії, Польщі, Сербії та інших країнах.

Площа насаджень ожини в Україні, за неофіційними даними, оцінюється приблизно у 200–250 га, що становить менше ніж 1% від загальної площі ягідних культур (станом на 2018 р.). Проте останнім часом зберігається тенденція до збільшення її насаджень, оскільки підприємці характеризують ожину як стабільно прибуткову культуру. Одним із обмежувальних чинників, що гальмують закладання промислових насаджень цієї культури в Україні, є її недостатня зимостійкість. Тому вивчення рівня зимостійкості інтродукованих сортів (особливо вихідців із регіонів з більш теплим кліматом) має велике господарське значення для ягідної галузі України.

Яна ТЕРЕЩЕНКО, старший науковий співробітник лабораторії селекції та технології вирощування ягідних культур;
Юлія ТЕЛЕПЕНЬКО, науковий співробітник лабораторії фізіології рослин та мікробіології Інституту садівництва НААН України

Продовження читайте у друкованому номері журналу. Ознайомитися зі змістом видання, а також придбати його ви зможете тут.

Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті