Зі сталим врожаєм і надією на перемогу

 Зі сталим врожаєм і надією на перемогу

Як в одному з найбільших лохинових господарств України працюють в умовах воєнного стану (досвід компанії «БЕТЕК»)

Повномасштабна війна внесла суттєві корективи в український ягідний бізнес. Проте виробники, яким пощастило працювати на території, де немає активних бойових дій, потроху вчаться справлятися з труднощами і перелаштовують схему роботи так, аби зберегти бізнес і не втратити налагоджених контактів. Тим паче, що попередніх два роки пандемії та карантинних обмежень загартували ягідівників та спонукали пристосуватися до труднощів, зауважує колишній очільник ТзОВ «БЕТЕК

» Віктор ФАРАФОНОВ, який «від а до я» знає всі тонкощі роботи підприємства. Компанія, що працює на Житомирщині, залишається в Україні одним з найбільших лохинових господарств. З огляду на те, що вже багато років поспіль на ягідному підприємстві орієнтуються на європейський ринок, схеми збуту залишилися сталими і цьогоріч. Однак ситуація в країні таки вплинула на виробництво. Як саме, наш співрозмовник розповів читачам «Ягідника».

РОЗМІР МАЄ ЗНАЧЕННЯ

Площі лохини у ТзОВ «БЕТЕК» чималі: нині ягода росте на 500 гектарах. Перші кущі на лохинових плантаціях висадили у 2011-му, і відтоді поступово розширювали насадження. Щоправда, цьогоріч площі лохини не розширювали: далася взнаки ситуація в країні. Однак загалом упродовж цього року всі процеси відбувалися відповідно до звичної схеми. Адже протягом «ковідних» років у господарстві вже навчилися оперативно реагувати на форс-мажори.

– У нинішньому сезоні врожай зібрали приблизно на рівні середнього. Цей рік був достатньо холодним, якщо порівнювати з іншими, і вегетація почалася пізніше. Відповідно, збір ранніх сортів розпочали пізніше. Якщо зазвичай ранню лохину починали збирати наприкінці червня, то цьогоріч – лише на початку липня. Практично одночасно дозріли і ранні, і середні, і навіть середньопізні сорти. Натомість збір пізніх завершили вже на початку жовтня, – розповідає Віктор Фарафонов.

Зараз у господарстві вирощують три пізніх сорти лохини: Еліот – вже давно, сорт Аврора – з 2017 року, а Ласт Колл зібрали лише вдруге. Про рекорди нині говорити не доводиться: на всіх сортах закладка ягід була середньою, зауважує наш співрозмовник. Натомість взимку насадження пошкодилися менше, ніж зазвичай. Весняних заморозків також практично не було, а от червневі дощі та відносно невисокі температури затримали процес розвитку ягід. Загалом погодні умови впливають не лише на врожайність, а й на розмір ягід – один з найважливіших показників для успішного продажу.

– Розмір ягоди залежить не тільки від погоди. На 50 % його визначають сортові особливості. Ще на 30 % на це впливає правильно проведена циклічна обрізка. Ми намагаємося проводити її так, щоб залишати в основному 2- та 3-річні пагони. Ті, яким 4 роки, як правило, видаляються, оскільки що старіша гілка, то дрібніша ягода. Тож обрізаємо кущі так, щоб виростили нові пагони. Залежить розмір і від терміну збирання: перша ягода завжди більша. Зрештою догляд також важливий. Але отримати стандартну, 12-міліметрову ягоду можна і за умови звичайної схеми догляду, – розповідає колишній керівник підприємства.

Продовження статті безкоштовно читайте в журналі «Ягідник» № 4 тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2022 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник»«Садівництво і Виноградарство. Т.І.», «Напої. Технології та Інновації»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com

Все буде Україна!

Журнал «Ягідник»

Останні статті