В Англії відбудеться міжнародна зустріч виробників смородини
Жимолость – ягода майбутнього?

Як вирощують цю культуру на Волині
Темно-сині продовгасті вітамінні бомби, ягоди жимолості, що тягнуться на гілочках до сонця, не так і просто вирощувати, адже є чимало нюансів, яких потрібно дотримуватися в догляді за ними. Незважаючи на це, жимолость впевнено крокує до фермерського п’єдесталу через свою цілющу силу. Ця культура перспективна і рентабельна, вважають засновники фермерського господарства «Лада» Глушка Володимира Івановича. Агроном підприємства Віталій ПАХОЛЬЧУК стверджує, що ягода недооцінена в Україні, проте насправді вона на ціну золота.
ЯКІ СОРТИ ЖИМОЛОСТІ ОБРАЛИ?
У ФГ «Лада» Глушка Володимира Івановича вирощують жимолость уже впродовж 4 років. Саме 4 роки тому засновники господарства стали на ягідну стежку, заклавши плантацію площею 17 гектарів у селі Омельне Ківерцівського району Волинської області. Нині в господарстві готують ще 13 гектарів для висадки жимолості, вирощуючи на цій площі інші культури. Як зазначає агроном підприємства, це потрібно для того, щоб земля була «вироблена».
Коли у волинському господарстві почали вирощувати жимолость, інформації про її вирощування було небагато, адже це не надто поширена культура в Україні. Як зазначає Віталій Пахольчук, готових технологічних карт для вирощування цієї культури немає.
– Оскільки жимолость – нішева культура, а літератури, присвяченій її вирощуванню, дуже мало, то ми перед покупкою саджанців шукали всю можливу інформацію в інтернеті, а також консультувалися з виробниками посадкового матеріалу. Для своєї плантації ми обрали багато сортів: Алісія, Сільгінка, Хоней Бі, Каріна, Уссульга, Бакчарська Ювілейна. Є й канадські сорти Бореал Біст і Бореал Бліззард. Купували для посадки однорічні, півтора- і дворічні саджанці. Вирішили садити багато сортів, щоб спостерігати, який сорт буде найкращим у наших умовах. Адже це нам допоможе в майбутньому: коли ми будемо розширювати плантацію, то знатимемо, які сорти на ній потрібно висаджувати, – зазначає агроном фермерського господарства.
Нині про урожайність плантації говорити зарано. За словами Віталія Пахольчука, минулого року із тих кущів, які висаджували дворічними, зібрали перші невеликі ягоди. Агроном розповідає, що найбільше перших ягід було на кущах сортів Каріна, Хонейбі та Алісія. Також непогано плодоносили канадські сорти. Загалом, минулого року в господарстві зібрали близько півтори тонни врожаю. Наступного ж року ці сорти вступлять у повне плодоношення, розповідає Віталій Пахольчук.
– Єдиний нюанс щодо сортів: не рекомендую висаджувати жимолость Дует в умовах Волинської області, адже цей сорт виявився найгіршим із усіх вищезазначених, – стверджує агроном.
ЯК ПІДГОТУВАТИ ПЛАНТАЦІЮ ДЛЯ ВИСАДКИ ЖИМОЛОСТІ?
Як стверджує Віталій Пахольчук, немає специфічних особливостей у підготовці плантації до висадки жимолості.
– Перше, що потрібно врахувати, – це тип ґрунтів. Жимолость добре росте у ґрунтах від слабокислих до слаболужних. Спеціального субстрату для жимолості готувати не потрібно. Ми робили так: викопали посадкову яму глибиною 50 см та 35 см по периметру. На дно клали 8–10 кілограмів перегною. Тоді все це прикривали ґрунтом, притоптували й висаджували саджанці. Після посадки кожен кущик треба рясно полити водою, щоб коренева система могла добре прижитися в ущільненому ґрунті, – ділиться Віталій Пахольчук
Продовження статті читайте у журналі «Ягідник» № 2 тут.
Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2022 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.
Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник» і «Садівництво і Виноградарство. Т.І.»).
Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22, rnadia@ukr.net
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.
Все буде Україна!