Жимолость – ягода без амбіцій чи суперфуд?

 Жимолость – ягода без амбіцій чи суперфуд?

Упродовж серії публікацій про жимолость голубу – відносно нову нішеву культуру на ягідній мапі світу, ми не раз наголошували на багатому біохімічному складі її плодів, їхній високій споживчій цінності та лікувально-профілактичних властивостях стосовно організму людини. Особливо акцентувалося на високому вмісті антиоксидантів – активних речовин, зокрема поліфенолів, що об’єднують катехіни, лейкоантоціани, рутин та інші речовини зі схожою дією, яка полягає у блокуванні вільних радикалів та, як наслідок, гальмуванні окислювальних процесів. Для людини, перш за все, це означає сповільнення старіння, зміцнення судинної системи тощо.

Інша група поживних речовин, яку містять плоди жимолості – пектини, практично не засвоюючись організмом людини, адсорбують та виводять із нього вкрай небажані для нормального функціонування останнього іони важких металів і радіонуклідів.

Хоча жимолость не належить до С-вітамінних культур, лікувальна дія аскорбінової кислоти посилюється завдяки синергізму з поліфенолами, а загальна антиоксидантна активність ягід прямо залежить від вмісту поліфенольних сполук, вітаміну С та пектинових речовин.

Для комерційного вирощування не менш важлива нескладна технологія вирощування, придатність до механізованого збирання врожаю, достатня врожайність, товарні та споживчі якості ягід, попит і ринкові ціни реалізації, експортний потенціал, цінність для різних видів переробки та інші господарсько-цінні характеристики культури та її сортів зокрема.

У червні 2020 року Інститут садівництва НААН спільно з вітчизняним інноваційним розсадником ягідних культур ТОВ «Фрутек», який є найбільшим ліцензованим виробником садивного матеріалу жимолості голубої в Україні, започаткував масштабне дослідження нових перспективних сортів цієї культури, перші окремі результати якого представимо у цьому матеріалі.

До дослідження було залучено 15 сортів, у тому числі 4 вітчизняної (Богдана, Фіалка, Алісія, Спокуса) і 11 – зарубіжної селекції (Восторг, Югана, Дочка Велетня, Сільгінка, Уссульга, Каріна, Дует, Аврора, Бореал Бліззард, Бореал Біст, Бореал Б’юті), а також три елітні форми селекції Краснокутського НДЦ садівництва (Харківська область).

Олександр ЯРЕЩЕНКО, Яна ТЕРЕЩЕНКО, кандидати с.-г. наук, Інститут садівництва НААН
Людмила ШЕВЧУК, доктор с.-г. наук, Інститут садівництва НААН
Сергій ЗМІЙЧУК, директор ТОВ «Фрутек»

Продовження читайте у друкованому номері журналу. Ознайомитися зі змістом видання, а також придбати його ви зможете тут.

Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті