Здорові саджанці: вирощування ягідних культур у компанії «Бжезна»

 Здорові саджанці: вирощування ягідних культур у компанії «Бжезна»

Площа вирощування малини та ожини у Польщі 2017 року досягла понад 30 тисяч гектарів. Це на 1,2 тисячі гектара більше, ніж у 2013-му. У 2016 році врожай однієї лише малини був на рівні 129,1 тисячі тонн, що поставило нас на перше місце у виробництві цієї ягоди у світі.

Інтерес споживачів до свіжої малини та ожини з кожним роком зростає, що також пов’язано з тенденцією до здорового харчування. Ці ягоди – багате джерело біологічно активних речовин: антоціанів з антиоксидантними властивостями, вітаміну С та елагової кислоти з антибактеріальними, противірусними і канцерогенними інактивуючими властивостями. Однак покупців цікавлять лише десертні фрукти (ягоди) найвищої якості зі світло-глянцевою шкіркою, ідеальною формою та добрим смаком. Різноманітність сортів і систем вирощування сприяє конкуренції на ринку, піднімаючи планку все вище й вище. Якість плодів безпосередньо пов’язана з якістю розсади. Лише здорові рослини, вирощені зі здорової розсади, можуть дати хороші плоди.

На розсадницькому ринку є саджанці з різних розсадників: як вітчизняних, так і закордонних незареєстрованого походження, часто з плодоносних плантацій змішаних сортів і заражених вірусними захворюваннями.

Створення плантацій із поганого матеріалу – це величезна помилка, яка майже відразу відчувається з першим урожаєм: у якості плодів (обсипання) і в кількості зібраного. Плантація, створена з «поганої» розсади, наприклад сорту Полка, дає врожайність 1–3 тонни з гектара, тоді як правильна, здорова розсада повинна дати 10–15 тонн у відкритому ґрунті і до 25 тонн – під накриттям. Як бачимо, різниця величезна і веде до різкого зменшення доходів фермерських господарств.

Постійне розширення плантації малини – це не тільки збільшення врожаю, але й ризик захворювань, які легко поширюються. Усе частіше джерелом уражених рослин стають польові розсадники, де повторювані сорти можуть бути дозволені для цвітіння та плодоношення, їхня експлуатація може тривати до 8 років, що регламентується законом (DzU Poz. 1124) від 15 липня 2015 року. Така тривала експлуатація розсадника, незважаючи на те що для посадки використовувалися здорові саджанці, може призвести до зараження хворобою. Тому доцільно скоротити термін експлуатації польових саджанців до 2–3 років, а найкраще відмовитися від польових розсадників на користь розсади в горщиках.

Йоанна ЯГЛА НИВА

Продовження статті читайте у друкованому журналі «Ягідник».

Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:

+38 (0362) 60 88 21,

Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126

Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com

Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net

Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net

Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692

або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті