Запилення малини

 Запилення малини

Інтенсивність запилення комахами ягідних культур залежить від багатьох факторів. Серед них чільне місце посідають трофічні (харчові) зв’язки, що формуються між різними видами рослин і комах-запилювачів у процесі еволюції.

У сучасних умовах техногенного навантаження на довкілля та значного скорочення кількості диких комах-запилювачів саме медоносні бджоли відіграють ключову роль у процесі запилення. Так, порівнюючи з іншими ягідними культурами, які поширені в Україні, малина (Rubus idaeus L.) найбільш пристосована до запилення медоносними бджолами. Саме медоносні бджоли становлять 82–91 % від усіх запилювачів малини.

Малина – самозапильна рослина, квітки двостатеві, добре пристосовані до запилення (35–40 тичинок із пиляками та велика кількість маточок). Проте, щоб забезпечити її повноцінне і масове плодоношення, а також щоб поліпшити якість плодів, необхідно організовувати кероване бджолозапилення або розміщувати цю культуру в 2–3-сортових насадженнях. За рахунок цього відбувається зав’язування більшої кількості плодів, і вони краще виповнені.

За нестачі комах-запилювачів далеко не всі зав’язані плоди розвиваються належно. Утворені плоди часто бувають дрібними та недорозвиненими. Якщо окремий сім’язачаток збірного плоду малини залишається незаплідненим, то з нього не утворюється кістянка, а ягода дозріває викривленою, має меншу масу і нетоварний вигляд. Неповноцінний розвиток плодів малини можна пояснити тим, що частина приймочок у квітці розміщена вище від тичинок із пиляками, а тому їхнє запліднення неможливе без участі комах. Так, завдяки запиленню медоносними бджолами збільшується врожайність малини, поліпшується якість ягід та насіннєва продуктивність.

На запилення малини бджолині сім’ї необхідно підвозити на початку цвітіння, коли розпустилося майже 10% цвіту. Якщо підвезти бджоли раніше, це може спричинити відліт комах на інші рослини і знизити ефективність бджолозапилення цільової культури. За умови пізнього підвезення бджіл частина зав’язі через самозапилення залишиться частково або повністю незаплідненою.

Задля повноцінного бджолозапилення використовують та підвозять повністю підготовлені бджолині сім’ї – забезпечені кормами на період запилення, сильні, з розплодом.

Бджолині сім’ї на полях малини розміщують групами, що мають назву запилювальні точки, і забезпечують найкраще покриття території комахами-запилювачами.

Запилювальний точок розміщують безпосередньо на масиві культури так, щоб літ бджіл відбувався вздовж рядків, а якщо використовуються сорти-запилювачі, то впоперек них. Віддаленість точків один від одного та від кінця запилювального поля має становити не більше ніж 500 м, а в умовах раннього запилення (травень) – 200 м. На кожному запилювальному точку ставлять напувалку.

Продовження статті читайте у друкованому журналі «Ягідник».

Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:

+38 (0362) 60 88 21,

Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126

Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com

Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net

Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net

Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692

або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті