Запорука якісного сортування ягід – правильно дібране обладнання

 Запорука якісного сортування ягід – правильно дібране обладнання

Ягідний сектор в Україні розвивається дуже активно та динамічно, причому це стосується ринку як свіжої, так і замороженої ягоди. Ці два напрямки ягідництва мають однакові вимоги до якості продукції, серед яких – процес сортування. Про асортимент рішень і обладнання від компанії «Сортер-Пак», які забезпечують якісне сортування, пакування, сушіння та заморожування ягід, журналу «Ягідник» розповів керівник підприємства Михайло САНДУЛ.

Ягідництво – один з важливий напрямків діяльності, для якого компанія «Сортер-Пак» виготовляє обладнання: устаткування для сортування та пакування свіжих ягід, а також периферійне обладнання до ліній заморожування та після них. Загалом підприємство пропонує великий асортимент машин для переробки й заморожування лохини, суниці садової, малини, ожини й інших ягід з різними варіантами та комплектаціями.

АСОРТИМЕНТ ОБЛАДНАННЯ ДЛЯ ЯГІД

Компанія «Сортер-Пак» виготовляє як окремі елементи для ліній сортування, підготовки до та після заморожування, так і готові лінії.

– Наше устаткування поділене на декілька категорій: для дикорослих ягід, зокрема чорниці, а також для лохини, малини, ожини, суниці садової тощо. Ми пропонуємо виробникам окремі елементи до процесу заморожування та після нього. Приміром, для суниці садової ми виготовляємо барботажні та щіткові мийки, столи-осушувачі, різноманітні транспортери подачі на фрізер та дозатори для пакування, – зазначає Михайло Сандул.

На етапі після заморожування ягід суниці підприємство «Сортер-Пак» пропонує виробникам інспекційні столи, а також одно- та дворівневі калібратори різного типу для сортування ягоди за розміром та різноманітні шнеки.

– Окрім того, ми виготовляємо вагові дозатори для фасування готової продукції потужністю від 2,5 до 20 кілограмів. Що важливо, в нашому асортименті також є транспортери, обладнані металодетектором для кінцевого контролю якості, щоб уникнути в замороженій продукції металевих домішок. Цей пункт надзвичайно важливий для експорту, – наголошує керівник компанії. – Також ми виготовляємо сепаратор плодоніжки, який видаляє з суниці плодоніжку після процесу заморожування.

Лохина впевнено утримує лідерство в ягідному секторі, тому один з важливих типів обладнання підприємства «Сортер-Пак» – устаткування саме для цієї культури.

– Цей сегмент ринку в Україні розвивається дуже інтенсивно, саме тому ми виготовили повноцінну лінію для сортування лохини. Її можна придбати як у комплексі, так і окремими елементами, зокрема інспекційні столи, калібратори та пакувальні машини, – зазначає Михайло Сандул.

Водночас компанія пропонує й весь спектр обладнання для малини й ожини, зокрема і готові лінії до та після етапу заморожування. Якщо ягода не має товарної якості, ми пропонуємо обладнання для переробки малини на мілку фракцію (гриз) для подальшого застосування ягоди в харчовій галузі. На даний час подрібнювачі (гризсовні) найбільш популярні з устаткування для переробки цієї ягоди.

Потужність обладнання різна та залежить від замовлення клієнта, адже все устаткування виготовляється з урахуванням індивідуальних побажань замовника.

– Найбільший попит спостерігаємо на інспекційні столи, які використовуються для різних видів ягід, стрічкові та шнекові транспортери для організації технологічного процесу на виробництві, а також калібратори та дозатори, – розповідає Михайло Сандул.

ПРОЦЕС СОРТУВАННЯ ТА ВИМОГИ ДЛЯ ЯГІД

Як зазначає керівник компанії «Сортер-Пак», на будь-якому обладнанні ягода проходить два етапи сортування: калібрування, коли вона відсортовується за розміром (тобто калібром), та оптичне сортування, коли відділяються ягоди різної зрілості та свіжості з допомогою оптичних технологій.

– Ми виготовляємо все обладнання для сортування, окрім оптичних технологій, – каже Михайло Сандул. – Після калібрування ягід за розміром відбувається пакування в пінетки, ящики, пакети, тобто в будь-яку тару. Приміром, заморожена ягода, яка в основному є експортною позицією, переважно пакується в мішки та коробки. Для цього процесу в нас є шнекові та стрічкові дозатори, які дозволяють фасувати в тару обсягом 5 до 20 кілограмів. Причому це може бути як гофрокартон, так і картон чи інші види тари.

Так, нещодавно компанія «Сортер-Пак» за індивідуальним замовленням одного підприємства розробила дозатор, завдання якого – дозувати, зважувати та пакувати малину екстра-класу в поліетиленові пакети вагою 2,5 кілограма.

– Ми наразі закінчуємо її тестування. Сподіваюся, що цей дозатор працюватиме ефективно й продуктивно та буде якісно оптимізовувати виробничий процес, – зазначає керівник компанії.

Що стосується вимог до ягід, які надходять на лінії сортування, то передусім це мають бути технічні сорти, придатні для переробки, зберігання та подальшого заморожування.

– Ягоди, зокрема суниці садової та малини, повинні мати таку щільність, яка б дозволяла обробляти їх і працювати з ними на технологічній лінії. Натомість дещо інша ситуація з дикорослою чорницею, ягоди якої досить м’які. Але в нас в Україні дуже потужний ринок, і на цю ягоду спостерігається неабиякий попит, тому її збирають вручну та заморожують. І коли вона замерзла, її набагато простіше сортувати, – каже Михайло Сандул.

За роки своєї діяльності «Сортер-Пак» може похвалитися низкою вдало реалізованих проєктів з українськими ягідними підприємствами. Так, компанія виготовила та встановила обладнання для ALTE FOODS, «Агро Фрост», Eco Berry, «Файна поляна», Tecofood, «Рівнехолод», «Фруктона» та «Малин Фекторі».

ВПЛИВ ВІЙНИ НА РИНОК ЗАМОРОЖЕНИХ ЯГІД

Михайло Сандул переконаний, що в Україні ринок заморожених ягід розвивається активно, а світовий попит на таку продукцію дуже великий, а на дикорослу, яка росте на заході України, – і поготів:

– За деякими даними, в Україні порівняно з Польщею підприємств, які працюють у галузі заморожування ягід і мають замкнутий цикл виробництва, у десять разів менше. Тобто нам є куди розвиватися. Цей напрямок цікавий і перспективний, у нас аграрна країна, люди вирощують багато ягід, на які є попит і ціна. Водночас потреби зовнішнього ринку ще не задоволені, тому я думаю, що цей сектор і надалі буде розвиватися.

Незважаючи на це, керівник компанії «Сортер-Пак» нарікає, що зараз, у такий складний для України час, замовлень на обладнання обмаль.

– Не приховуватиму, що працювати зараз складно, адже замовлень дуже мало. Ринок, можна сказати, зупинився. В тих областях, де відбуваються бойові дії, взагалі ніхто не цікавиться сортуванням, а в інших регіонах люди просто бояться інвестувати в майбутній розвиток, – нарікає Михайло Сандул. – Загалом планів у нашої компанії дуже багато, але втілювати їх наразі дуже складно, адже цей ринок в Україні майже не працює. Щоб створювати нове обладнання, важливо, щоб ринок працював стабільно. А зараз є дуже багато дестабілізуючих факторів, які впливають на його роботу.

Керівник «Сортер-Пак» розповідає, що на заході України низка виробників з початком війни спочатку взагалі призупинила свою роботу, але невдовзі, коли ягоди почали достигати, відновила її. Загалом 99,9 % замовлень компанії – це господарства саме з західних регіонів України: Волинської, Львівської, Рівненської та Тернопільської областей.

Окрім того, через війну в Україні стало менш доступним і кредитування для аграрних підприємств, каже керівник компанії «Сортер-Пак»:

– Зокрема, в нас є проблеми з кредитуванням підприємств з метою подальшого оновлення обладнання. Але ми бачимо, що виробники повинні переорієнтовуватися на інші ринки, зокрема європейський і близькосхідний. А там вимоги до сортування вищі, тому, думаю, що невдовзі будуть нові замовлення.

Контакти: Вінницька область, м. Могилів-Подільський, вул. Острівська, 189

+38 067 431 78 38, +38 067 431 78 48, sorter-pack@meta.ua

Безкоштовно завантажити випуск журналу «Ягідник» № 3 можна тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2022 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник» і «Садівництво і Виноградарство. Т.І.»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com

Все буде Україна!

Журнал «Ягідник»

Останні статті