Заморожування вишні від А до Я: як працює завод Tevitta

 Заморожування вишні від А до Я: як працює завод Tevitta

Завод замороженої продукції Tevitta оснащений сучасним обладнанням та є одним із тих підприємств, які мають сертифікат BRC Food Certificate, а отже гарантує повний контроль всіх процесів на заводі. Саме тут, у місті Шпола Черкаської області, виготовляються якісні фрукти і ягоди за технологією шокового заморожування. Завдяки обраній технології продукція не втрачає своїх корисних властивостей. Тож як все відбувається, нам розповіла начальник відділу стандартизації Валентина Гуліна. Разом з нею ми дізналися про всі етапи сортування, інспекції та, власне, заморожування продукції.

Приймання, інспекція та сортування

Перша точка, через яку проходить сировина, яку в майбутньому будуть заморожувати, – це рампа приймання. Тут після відвантаження з машин вона зважується і сортується. Наступний етап – камера попереднього охолодження, де накопичуються партії. Після цього сировина чекає своєї черги на переробку.

– Першочергово у виробничому приміщенні продукція потрапляє до лінії. Якщо, наприклад, пояснювати на переробці вишні без плодоніжки, то на першому етапі відривання плодоніжки пропускається і відразу відбувається процес миття сировини. Після цього вишня надходить на перший етап інспекції, – розповідає Валентина Гуліна.

За її словами, під час інспекції два працівники заводу відбирають гнилі або недозрілі плоди й очищають їх від плодоніжок, які залишилися, листя та іншого сміття.

– Кількість засмічення залежить від методу збору вишні. Якщо, наприклад, плоди збирали вручну, то вишня майже вся без плодоніжки. При зборі плодів комбайном відсоток домішок вищий, – пояснює начальник відділу стандартизації.

Калібрування, видалення кісточки та заморожування

Тим часом працівники заводу вибирають недозрілі, підгнилі плоди. Робота кипить. Після очищення сировина надходить на процес калібрування, де вона сортується на три калібри. Два з них йде на етап видалення кісточки. Вишні розміром до 20 мм збираються в ящики, які надходять на заморожування з кісточкою та потім використовуються для виробництва компотів.

– Ось ми знаходимося на процесі калібрування сировини, де ми бачимо, що сировина сортується на три калібри. Це робиться для того, щоб максимально ефективно видалити кісточку з вишні. Відтак середній і великий калібр надходять на кісточкові видувні машинки. Найменший калібр заморожується на компотні суміші, – коментує процес Валентина Гуліна.

Сортування вишень різного розміру потрібно для того, щоб мати можливість краще видалити кісточку. Машинки оснащені матрицями за розміром, якщо у більшу матрицю потрапить менша вишенька, то її геть розірве. І якщо навпаки, то кісточка не виб’ється і залишиться у вишні.

– Ми відкалібровуємо вишню для якісного видалення кісточок. Далі вишня по транспортерах надходить на кісточковідбивні машинки, де за допомогою розподільчого лотка вишню рівномірно розподіляється на матриці. Після видалення кісточки вишенька без кісточки надходить на транспортер, а кісточки для очищення по шнековому транспортеру – на протирочну машину, де відбувається відділення пюре від кісточок, – пояснює начальник відділу стандартизації заводу Tevitta.

Цього року на заводі хочуть спробувати використовувати кісточки від вишень як паливо. Бо кісточка – це 10-12% від самої вишні, відповідно, чим більший плід, тим більша кісточка.

– Після вибивання кісточок плоди переходять до етапу інспекції сировини – останній перед заморожуванням в тунелі. Тут працівники забирають за потреби залишки кісточки, плодоніжки чи листя, які, можливо, десь пропустили під час першої інспекції. Також тут фінально переглядають саму вишню, – розповідає Валентина Гуліна.

Останній етап, який проходить сировина перед заморожуванням, – вібраційний стіл, на якому додатково видаляється волога. Після цього у тунелі вишня заморожується.

– Кожен продукт має свою температуру заморожування і, відповідно, час, упродовж якого кожна ягода знаходить у тунелі. Наприклад, чорниці потрібно значно менше часу ніж вишні, бо ягоди відрізняються за розміром, – пояснює експерт.

Тож вишня у тунелі перебуває приблизно 10-12 хвилин, за нею весь час спостерігає оператор. На виході ягоди мають температуру не вище -22 °С. Після заморожування відбувається останній етап сортування – фінальна інспекція.

– Під час останньої інспекції, ми оглядаємо готовий продукт. Тут відбирається механічно пошкоджені та деформовані плоди. Після цього вишня надходить на спеціальне обладнання — ваговий дозатор, де формується певний обсяг, який потрібно зафасувати в транспортну в упаковку, – розповідає про процес Валентина Гуліна.

Фінальний етап: фасування та реалізація

Вся ягода фасується у ящики. Це відбувається на ваговому дозаторі, куди надходить сировина і далі фіксується вага. Коли надходить інформація, що достатня кількість сировини завантажена, спрацьовує датчик і машина передає продукцію у ящик. Ящики формуються по 10 кг, але все перевіряється контрольним зважуванням. Якщо вага відповідає, то ящик проходить, якщо ні – оператор корегує вагу. Після цього коробки заклеюються, скануються на метало детекторі, складаються на піддон, маркуються та відправляють на склад для зберігання. Термін придатності замороженої продукції – 2 роки.

Додамо, що вся готова продукція зберігається на складах із температурним режимом -18 °C і місткістю понад 10 тисяч палетомісць. Зручна геолокація заводу дозволяє доставляти сировину для заморожування як із західних, так і з південних областей України.

Нагадуємо, що завод бренду Tevitta розташовується у м. Шпола, Черкаської області та приймає на заморожування сезонні ягоди, фрукти й овочі.

Крім того, пункти прийому є у Вінницькій області (м. Бар, м. Ямпіль, м. Жмеринка), а також у м. Львів.

Детальну інформацію ви можете дізнатися на сайті https://www.tevitta.com/purchase або ж сконтактувавши з менеджерами Вашого регіону.

Контакти менеджера у м. Шпола Черкаської області та м. Львів: +380 67 380 45 87, Андрій.

Контакти менеджера у Вінницькій області: +380 67 233 26 63, Владислав

Читайте також: Зустрічайте новий випуск журналу «Ягідник»!

Журнал «Ягідник»

Останні статті