Залежить від живлення: як отримати якісний урожай малини та суниці садової

 Залежить від живлення: як отримати якісний урожай малини та суниці садової

З досвіду фермерського господарства «Молодецька ягода»

«Молодецька ягода» – невелике ягідне господарство, що успішно функціонує в селі Молодецьке неподалік Умані. Починали бізнес із вирощування малини сорту Геракл на площі 0,3 га у 2014 році. У 2016 році заклали перші насадження в полі на ділянці в 4 га. У 2021 році у господарстві почали вирощувати малину в тунелях блочного типу, здобули перший досвід. І зрозуміли, що робота з рослинами в закритому ґрунті потребує значно більших знань та навичок, якщо порівнювати з відкритим ґрунтом. Цього року у ФГ «Молодецька ягода» починають вирощувати лохину в закритому ґрунті в торф’яному субстраті в мішках на площі 0,3 га.

Засновник підприємства Євген РИБЧАК вказує, що пріоритетними для вирощування в тунелях є ранньостиглі сорти малини та суниці садової з відмінними смаковими властивостями й товарним виглядом. У відкритому ґрунті більше акцентують на середньостиглих сортах. Це дозволяє створити своєрідний «ягідний конвеєр». Щороку ягідне підприємство закладає невеликі ділянки для дослідження та адаптування до кліматичних умов Черкащини нових сортів малини та суниці садової.

ЯК САМОСТІЙНО ВИРОСТИТИ ЗДОРОВІ ТА ПРОДУКТИВНІ САДЖАНЦІ СУНИЦІ САДОВОЇ ТА МАЛИНИ

– Для власних потреб саджанці вирощуємо самостійно, суницю розмножуємо «вусами», а малину «кропивкою». Використовуємо для цього оздоровлений матеріал, вирощений у торф’яному субстраті без контакту з ґрунтом, що дозволяє уникнути проблем із поширенням захворювань із садивним матеріалом, – ділиться Євген Рибчак.

Впродовж останніх років для укорінення саджанців в касетах у господарстві «Молодецька ягода» працюють за схемою:

1. Перед висаджуванням саджанців у касети проливають торф’яний субстрат розчином «Райкат Старт» (концентрація – 15–20 мл на 10 л поливної води). Це сприяє активному коренеутворенню. Фактично, через 2–3 дні після висаджування вус суниці садової вже прослідковується процес укорінення: формуються нові корінчики.

Саме тоді настає час для обробки препаратом «Райкат Старт» по листу (концентрація – 0,15 л на 100 л води). Це добриво-біостимулянт направленої дії для укорінення саджанців. Засіб містить збалансований склад елементів живлення та комплекс біологічно активних речовин, а саме: фітогормонів, полісахаридів та амінокислот. При використанні «Райкату Старт» саджанці швидко нарощують кореневу масу, гарантовано приживаються та швидко адаптуються до умов навколишнього середовища після висаджування.

2. Через 10–15 днів після висаджування саджанців в касети обов’язково позакоренево застосовують «Атланте» в концентрації 0,15 л на 100 л води. Це фосфорно-калійне добриво, до складу якого входить фосфіт-іон. Засіб містить легкодоступні для рослин форми калію та фосфору. «Атланте» посилює захисні реакції рослин через утворення некротичних зон (програмована загибель клітин для обмеження розповсюдження патогенів), виробництво гормонів стійкості (утворення мітичних ферментів), потовщення клітинних стінок та синтез фітогормонів.

Використання «Атланте» в період укорінення дозволяє вирощувати здорові саджанці без використання фунгіцидів. Це дуже важливо, тому що в цей період молоді рослини чутливі до температурних коливань та переливу, а для патогенів це ідеальні умови для розвитку. Використання фунгіцидів за слабкого розвитку кореневої системи нерідко призводить до пригнічення процесів коренеутворення – «притуплення» початкового росту.

Далі, коли корінь почав активно розвиватись, у господарстві проводять профілактичні обробки хімічними препаратами проти гнилей та плямистостей.

3. Через 5–7 днів проводять підживлення препаратом «Райкат Ріст» в концентрації 0,2 л на 100 л води з інтервалом 7–10 днів двічі. «Райкат Ріст» – це біостимулянт, який активує процеси росту нових тканин та сприяє швидкому формуванню вегетативної маси.

4. За тиждень до висаджування саджанців у відкритий ґрунт проводять обробку «Флороном» (0,15 л на 100 л води). Це сприяє перенаправленню енергії рослин з активного наростання вегетативної маси на розвиток кореневої шийки та ріжків. Що більший діаметр розетки і кількість пагонів, то більша кількість квітконосних бруньок буде закладена на рослині. А це означає потенційну врожайність.

– За такою схемою отримуємо якісні, здорові саджанці з параметрами, які дозволяють вже в перший рік після посадки збирати великі врожаї та отримувати високий відсоток ягід першого класу. Саджанці формують потужну здорову кореневу систему та кореневу шийку (розетку) з двома-трьома ріжками, – коментує Євген Рибчак.

4. Для того, щоб саджанці малини чи суниці садової після висаджування швидко «прижилися» на постійному місці, двічі з інтервалом 10–14 днів в рідину для фертигації рекомендовано вносити «Разормін» (2 л/га). Всі насадження у ФГ «Молодецька ягода» обладнані системою краплинного зрошення з фертигаційним вузлом для внесення водорозчинних добрив та стимуляторів.

– Поливаємо насадження згідно з показниками тензіометрів. Із кожним поливом вносимо «Нутрівант Дріп». Дози розраховуємо за показниками води, аналізу ґрунту та відповідно до потреб рослин у різних фазах розвитку. Воду для поливу використовуємо із свердловини. Тому в ній є жорсткі солі. Щоб не перевищувати критичні значення Ес поживного розчину, підживлення проводимо з кожним поливом, – розповідає Євген Рибчак.

«Нутрівант Дріп» – комплексне добриво на основі Пекасиду, при використанні якого не потрібно підкислювати робочий розчин. Воно сприяє розчиненню бікарбонатів, що подовжує термін експлуатації системи фертигації. За умови постійного використання засобу «Нутрівант Дріп» навіть однорічна емітерна крапельна стрічка, прокладена в 2016 році на площі, де було закладено перші посадки малини, послугувала 4 сезони.

ОСОБЛИВОСТІ МІНЕРАЛЬНОГО ЖИВЛЕННЯ: АКЦЕНТ НА ФОСФОР

Система мінерального живлення повинна базуватися на виносах культури та результатах аналізу ґрунту. Наприклад, у ФГ «Молодецька ягоди» сорт малини Маліно Джуно (2018 року посадки) за умови однакової системи живлення на одній площі стабільно дає врожай 16 і вище тонн/ га, а на іншій – 12–13 тонн/га. Як виявилося, причиною запізнення в цвітінні й достиганні плодів, а також формуванні ягід меншого розміру на цій площі є низький вміст фосфору та дещо високий рН ґрунту.

Через складні умови в країні минулого року фосфор на цій ділянці змогли внести лише в період бутонізації, і в результаті урожайність становила 15,2 тонн/га. Вносили новий продукт «Брендт Реакшн Р 12-58-0» тричі по 2 кг/га з інтервалом 10–15 днів у рідину для фертигації.

Ефективне фосфорне живлення в період бутонізації малини стимулює процеси, пов’язані із заплідненням квіток, зав’язуванням, формуванням і достиганням плодів. За умови підживлення рослин розчином солей фосфору по листу в цей період ефективність була б значно менша, адже переміщення елементу в інші органи відбувається дуже повільно і в невеликій кількості. Внесення високих доз фосфорних добрив під час фертигації може збільшити ЕС (у період цвітіння вона не повинна перевищувати 1,8) та викликати затримку в розвитку рослин. «Брендт Реакшн Р» має низький сольовий індекс, високий вміст легкодоступного культурам фосфору, який вирізняється високою розчинністю та стійкістю до зв’язування в ґрунті.

Дія Брендт Реакшн Р на укорінення

Позакоренево в період розвитку плодів в господарстві «Молодецька ягода» використовують лише калійні добрива «Келік Калій» та «Келік Калій-Кремній». Вони сприяють відтоку накопичених асимілянтів до репродуктивних органів (плодів), збільшенню розміру, маси плодів та покращенню їхніх смакових властивостей. У спекотну погоду перевагу надають засобу «Келік Калій Кремній». Завдяки кремнію він сприяє зміцненню клітинних стінок, утворенню додаткових бар’єрів в клітинах епідермісу листків, що згубно впливає на розвиток павутинного кліща.

Оскільки «Брендт Реакшн Р» продемонстрував свою ефективність на багаторічних насадженням малини за умови внесення в період бутонізації, то в господарстві прийняли рішення використовувати його на новій посадці суниці садової сорту Румба (висаджена в середині серпня).

Перше внесення зробили через тиждень після висадки у концентрації 3 кг/га спільно з «Разорміном», і потім повторно два внесення по 3 кг/ га з інтервалом 10–12 днів. Адже фосфорне голодування ягідних культур у ранній період росту має настільки депресивний ефект, що виправити його потім дуже складно. За умови дефіциту фосфору погіршується поділ клітин. Як результат, рослини тривалий період відстають у рості, формують дрібне листя, пізніше цвітуть та формують багато дрібних і недозрілих ягід. Триразове внесення «Брендт Реакшн Р» на суниці садовій сприяло активному розвитку саджанців. Препарат забезпечив формування потужної «розетки» з двома ріжками. За умов дефіциту фосфору рослини не сформували більше одного ріжка взагалі.

КОНТРОЛЬОВАНИЙ ВПЛИВ НА ЦВІТІННЯ ТА ФОРМУВАННЯ ЯГІД

За сприятливих умов, постійного поливу та достатнього живлення ягідним культурам властиво накопичувати велику вегетативну масу та «протягувати» період цвітіння і плодоношення. Як наслідок, можна отримати потужні кущі, проте із значним відсотком дрібної ягоди.

Для контрольованого розвитку суниці та стимулювання процесів цвітіння через 25–30 днів після початку вегетації (поява квітконосної стрілки) позакоренево слід провести обробку «Флороном» (0,12 л/100 л води) спільно з препаратом «Мікрокат Цинк-Бор» (0,25 л/100 л води).

Чи спрацював «Флорон», підкажуть самі рослини. Впродовж трьох днів після внесення спостерігається незначне в’янення рослин, після чого вони активно ростуть. Внесення «Флорону» в цей період сприяє пробудженню сплячих квітконосів та активуванню масового цвітіння (ранньої ягоди).

Наступний раз проводимо обробку «Флороном» в кінці цвітіння. Метою цього є отримання якісної «королівської» ягоди та скорочення терміну цвітіння. Обов’язково слід додати «Мікрокат Са-В» у концентрації 0,25 л/100 л води. Ці два елементи сприяють формуванню якісної ягоди стандартного розміру, збільшенню кількості повноцінних насінин, рівномірному розміщенню поживних речовин та води між клітинами в плодах, рівномірному забарвленню плодів.

«СТРИМУВАННЯ» НАДМІРНОГО ВЕГЕТАТИВНОГО РОСТУ – ПІДГОТОВКА ДО ПЕРЕЗИМІВЛІ

Після закінчення плодоношення суниці кущі починають інтенсивно нарощувати вегетативну масу: накопичують поживні речовини для перезимівлі та формують нові плодові бруньки. У цей період важливо створити для рослин оптимальні умови – достатнє живлення та полив. Для «стримування» викидання вусів та посилення процесів закладання плодових бруньок рекомендовано провести одну-дві обробки суниці «Флороном» (0,12 л/100 л води).

Для малини в тунелях у господарстві використовують «Флорон» як ретардант для «стримування» активного росту пагонів заміщення навесні. Якщо цього не робити, то ягода матиме потужних конкурентів в боротьбі за живлення. Ягід буде менше, і вони будуть дрібніші. Також «Флорон» використовують у період викидання квітконосів та в кінці цвітіння.

Активний ріст молодих пагонів заміщення малини після плодоношення та в кінці вегетації може стати причиною зменшення зимостійкості внаслідок неповного визрівання, формування меншої кількості квітконосних бруньок. Тому з метою «контрольованого» росту малини після плодоношення (відкритий ґрунт – кінець серпня, закритий – кінець вересня) потрібно провести одну-дві обробки кущів «Флороном» (0,2 л/100 л води). Це сприяє швидшому сповільненню вегетативного росту пагонів та покращує якість квіткових бруньок.

Досвід ФГ «Молодецька ягода» продемонстрував, що за такої системи живлення та систематичного використання біостимулянтів, завдяки підвищенню загальної стійкості рослин до несприятливих факторів, критичних проблем із поширенням основних захворювань малини немає. Обробки фунгіцидами та інсектицидами в основному профілактичні. Їх проводять відповідно до фаз розвитку збудників хвороб та шкідників з обов’язковим дотриманням строків очікування.

Більше матеріалів безкоштовно читайте в журналі «Ягідник» № 2 тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2023 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник»«Садівництво і Виноградарство. Т.І.», «Напої. Технології та Інновації»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com

Все буде Україна!

Журнал «Ягідник»

Останні статті