Закладання плантації обліпихи: вимоги та правила

Рекомендації керівника розсадника «Подільські Саджанці» Дмитра Рипана (частина 1)
Обліпиха ще не входить у рейтинги популярних в українських садівників ягід, але світовий ринок збуту цієї ягоди з кожним роком збільшується. У першій частині цього матеріалу спробуємо розповісти основні моменти та фактори, які треба враховувати, щоб вчасно і правильно висадити саджанці обліпихи, а у другій – розглянемо виклики та питання, які можуть виникнути в охочих посадити промисловий обліпиховий сад. Про це читачам журналу «Ягідник» розповідає керівник розсадника «Подільські Саджанці» Дмитро РИПАН.
ТОВ «Подільські саджанці» є виробником сертифікованого садивного матеріалу, а також офіційним дистриб’ютором в Україні сорту обліпихи Орендж Революшн. У 2019 році цей сорт внесено до Реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва.
ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ ДО УМОВ ТА МІСЦЯ ПОСАДКИ САДЖАНЦІВ (САДУ)
Місце посадки саджанців. Оскільки обліпиха – світлолюбна культура, її слід саджати на відкритих ділянках в сонячному місці. Звичайно, ця культура ростиме і в напівтіні, проте це буде швидше декоративна, аніж плодова рослина. Маю на увазі, що врожай буде меншим. Окрім того, це відобразиться на якості та розмірі плодів.
Види ґрунту. Оптимальні для обліпихи легкі, родючі ґрунти, а саме: супіщані або легкі суглинні ґрунти, прийнятні також середні суглинні ґрунти. За типом ґрунту найбільш придатними є сірі лісові ґрунти, каштанові та чорноземні ґрунти
Кислотність ґрунту. Для обліпихи, як і для будь-якої іншої культури, важливий рівень кислотності ґрунту, оскільки на кислих ґрунтах (рН ≤ 5) вона не росте, а швидко пригнічується і гине. Те саме стосується і лужних ґрунтів (рН ≥ 8). Найбільш придатні для обліпихи ґрунти з нейтральним рівнем кислотності або близьким до нейтрального (рН 6–7).
Обліпиха не переносить застою води, тому заболочені місця не для неї. Вибирати для посадки слід таку ділянку, де ґрунтові води залягають не ближче як 1,5 м до поверхні ґрунту. Часто в літературі цей показник зазначають не менше як 2 м.
Підготовка території для посадки саджанців. Саджанці, як і інші культури, повинні бути висаджені в безпечне та сприятливе для вкорінення й росту середовище (ґрунт). Тому на земельній ділянці, де запланована посадка, впродовж попереднього року слід здійснити заходи з боротьби із забур’яненням та шкідливими організмами (шкідниками та збудниками хвороб), які можуть загрожувати обліписі. Іншими словами, це прополювання бур’янів або внесення гербіциду для боротьби із бур’яном, а також у разі необхідності внесення фунгіциду, інсектициду та акарициду для контролю рівня чисельності шкідливих організмів. Звичайно, всіх вищевказаних «ворогів» ви не переможете, але зможете значно скоротити їхню чисельність, що у перший рік життя саджанця буде істотно впливати на його вкорінення та ріст.
Перш ніж перейти безпосередньо до рекомендацій щодо висаджування саджанців обліпихи на постійне місце вирощування, хочу окремо проаналізувати терміни «саджанець із відкритою кореневою системою» (саджанець із ВКС) та «саджанець із закритою кореневою системою» (саджанець із ЗКС), адже неврахування такого важливого фактору, як коренева система саджанця, може призвести до суттєвих перевитрат коштів та часу. Вказаний фактор слід враховувати під час посадки промислового обліпихового саду, оскільки суттєвого значення (перевитрат) в посадці кількох саджанців обліпихи він не відіграватиме.
Отже, саджанець із ВКС – це рослина, вирощена в польових умовах або закритому ґрунті (парники, теплиці, оранжереї) та викопана після її переходу у стан спокою (скидання листового апарату восени). Простішими словами – саджанець із «голим» корінням. Відповідно до технічних вимог, саджанці обліпихи із ВКС постачають зв’язаними у пучки по 25 шт. та запакованими в тюки з пакувальної тканини (мішки), корені саджанців вкривають зволоженим мохом, тирсою, соломою або іншим гігроскопічним матеріалом. Допустимі й інші види пакування, які не призводять до погіршення якості саджанців.
Саджанець із ЗКС – це рослина, вирощена в контейнері (горщик, пакет, мішечок) у польових умовах або закритому ґрунті (парники, теплиці, оранжереї). Тобто це саджанець, коріння якого перебуває в контейнері з ґрунтом. Відповідно до технічних вимог, саджанці обліпихи із ЗКС рекомендовано вирощувати в контейнерах, не менших як 5 л, хоча на практиці саджанці обліпихи продаються в контейнерах по 1–3 л.
Переваги саджанців із ВКС
- Ціна саджанця нижча.
- Ціна доставки також нижча, особливо цей фактор варто враховувати, плануючи закладання великих промислових насаджень обліпихи, оскільки кількість замовлених саджанців може сягати десятків тисяч, а на умовних 10 м кв. площі (кузов вантажного автомобіля) можна перевезти в десятки разів більше саджанців із ВКС (пучки по 25 шт.), запакованих в мішки, аніж саджанців із ЗКС, особливо якщо об’єм контейнера становить не менше як 5 л.
- Більша і краще розвинена коренева система, оскільки зазвичай розмір контейнерів, у яких продаються саджанці, – 1–3 л, а обліпиха – це рослина, коренева система якої дуже швидко росте, і за перший рік росту окремі корені можуть мати довжину понад 50 см, а буває, що й понад 1 м.
Проте тут варто вказати і на недолік – під час викопування коріння може зазнавати ушкоджень (подряпини і відриви окремих корінців з місця їх розгалуження).
Переваги саджанців із ЗКС
- Можливість висаджування саджанців протягом майже цілого року, окрім зими, оскільки саджанці із ВКС мають обмежений період висаджування: весна – до початку вегетації (до початку розпускання бруньок) та осінь – після переходу рослини у стан спокою (скидання листового апарату).
- Коренева система саджанця як до, так і після висаджування залишається неушкодженою та не зазнає стресу, що дозволяє залишити надземну частину саджанця цілою після посадки, на відміну від саджанця із ВКС, який після висаджування потребує вкорочення надземної частини хоча б на 30–50 %. Я раджу повністю обрізати надземну частину саджанця із ВКС після його посадки, залишивши над землею «пеньочок» заввишки 5–10 см.
- Розмір посадкової ямки для саджанця із ЗКС (діаметр 15–30 см, глибина 20–30 см) значно менший, аніж для саджанця із ВКС (діаметр 50– 70 см, глибина 30–40 см). Це досить суттєвий фактор за умови посадки великого промислового саду на кілька десятків гектарів, враховуючи, що на одному гектарі може бути висаджено від 1 до 3 тис. саджанців, залежно від схеми посадки.
Визначившись із відмінностями саджанців із ВКС та ЗКС, можна перейти безпосередньо до їх висаджування на постійне місце.
Параметри посадкової ями наведені вище, проте слід зазначити, що вони стосуються 1-2-річних саджанців, оскільки якщо ви плануєте саджати 2-3-річний саджанець, особливо із ВКС, будьте готові копати яму побільшу.
Все доволі просто: викопуємо посадкову ямку; розміщуємо в ній рівномірно «голе» коріння саджанця із ВКС або коріння з ґрунтом саджанця із ЗКС, саджанець (кореневу шийку) слід заглибити у ямку на 5–10 сантиметрів глибше, якщо порівнювати з тим, як він ріс на попередньому місці (в контейнері). Вказаний момент дуже важливий, не бійтесь заглибити саджанець навіть ще глибше, гірше – якщо ви посадите саджанець вище. Це може призвести до його загибелі. Далі засипаємо кореневу систему саджанця землею, яку ми викопали з ямки. Грудочки землі повинні бути якомога дрібнішими, щоб вони могли щільніше прилягати до коріння, якщо це саджанець із ВКС, і залишаємо невелику лунку, щоб полити саджанець. Трамбувати землю ногами після того, як засипали ямку не потрібно, – її можна трошки ущільнити руками – легенько, а потім вилити у посадкову ямку відро (10 л) води. Після того, як вода разом із землею осядуть, слід досипати в лунку ще трохи землі. Потім, якщо це саджанець із ВКС, його слід укоротити, як це вже було сказано вище.
Як правило, рослини висаджують на відстані 2–4 метри одна від одної, якщо говорити про посадку кількох саджанців. Один запилювач (чоловіча форма) здатен опилити до 10 «дівчат» (жіноча форма). В літературі можна зустріти рекомендації щодо висаджування запилювача із «підвітряної сторони», тобто запилювач повинен рости в місці, де в період квітування рослин обліпихи (у наших природно-географічних умовах зазвичай це квітень) напрямок вітру буде в бік рослин жіночих форм. Проте на практиці запилювач висаджується посеред «дівчат» або поруч із ними (відстань та сама – 2–4 метри), оскільки мало хто знає напрямок вітру в квітні. Крім того, протягом періоду квітування (для обліпихи, як правило, це 5–10 днів), вітер змінюватиметься не один раз, і пилок із тичинок запилювача долетить до маточок рослин жіночої форми.
Продовження цього матеріалу, а саме про виклики та питання, які можуть виникнути в охочих посадити промисловий обліпиховий сад, читайте у наступному номері журналу «Ягідник».
Більше матеріалів безкоштовно читайте в журналі «Ягідник» № 2 тут.
Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2023 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.
Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник», «Садівництво і Виноградарство. Т.І.», «Напої. Технології та Інновації»).
Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22, rnadia@ukr.net
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.
Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com
Все буде Україна!