Захист плодових насаджень від весняних приморозків

 Захист плодових насаджень від весняних приморозків

Для ранньої весни характерні погодні контрасти. Тому в цей період дуже важливо подбати про ефективний захист плодових насаджень від приморозків.

Існує два типи приморозків. Перший тип – радіаційні. Це нічне випромінювання довгохвильової радіації поверхнею землі. Такі приморозки виникають за ясної безхмарної погоди, незначного вітру або його відсутності, як правило, перед сходом сонця. Вони тривають до ранку – 5–6 годин поспіль. При цьому формується шар холодного повітря над поверхнею землі. Над ним – шар інверсії від 15 до 40 м, тобто тепле повітря, яке в певних захисних системах використовується для захисту від заморозків. Негативному впливу цього різновиду приморозків можна успішно запобігти.

Натомість з адвекційними приморозками боротися складніше. Цей тип приморозків є наслідком вторгнення холодних мас повітря. Вони охоплюють набагато більші площі і тривають 1–4 доби. Адвекційні заморозки супроводжує хмарність, вітер від 8 км/год. Шар холодного повітря становить від 150 до 1500 м, шар інверсії відсутній.

Для тих, хто займається ягідництвом та садівництвом, необхідна якісна система попередження про заморозки, яка генерує оперативні повідомлення щодо їхньої ймовірності на мобільний телефон чи інший пристрій. Важливо розташовувати датчики такої системи на правильній висоті – на рівні найнижчих квіток чи бруньок. Також потрібно орієнтуватись на показники вологого термометра, а не сухого. За нульового показника на сухому термометрі волога температура (за відносної вологості повітря 65%) вже становитиме -2 градуси за Цельсієм.

Дієві методи захисту насаджень можна умовно розділити на три групи. Перша – системи, які працюють на принципі фазового переходу енергії (теплогенеруючі машини та надкронове зрошення). Друга група – системи, що діють за принципом перемішування повітря (вітрові машини). Третя – системи, дія яких базується на нагріванні повітря в процесі згоряння різних видів палива (нафтові та парафінові пальники).

Теплогенеруючі машини працюють не заради підвищення атмосферної температури. Їхня дія базується на властивостях фазового переходу: вивільняючи латентне тепло у процесі перетворення пари в лід, вони забезпечують чудовий захист рослин з мінімальним споживанням енергії.

Стаціонарні та пересувні теплогенеруючі машини FrostGuard обладнані газовим пальником і потужним вентилятором. Вихідний отвір вентилятора постійно обертається по колу на 360°. Під час заморозків на рослинах починає утворюватись іній, який
тане, коли на нього спрямовується потік теплого повітря. Частина тепла використовується для плавлення льоду, інша частина акумулюється у квітах та листі. При цьому частина молекул трансформується з льоду в газоподібний стан. Машина рухається по колу, тож через деякий час повітря знову охолоджується, і молекули повітря повертаються на квіти і листя рослини, перетворюючись на кристали льоду.

Причіпна теплогенеруюча машина Frostbuster генерує тепле повітря, яке потрапляє на рослини і діє за таким же принципом. Пересувна машина здатна захистити 8–10 га саду за температури до -5,5 °С, рухаючись через кожні 100 м у зворотному напрямку. Тепле повітря з бічних отворів машини видувається на 50 м у протилежних напрямках. Для оптимальної роботи системи одну й ту саму точку потрібно проходити з інтервалом 8,5–10 хв. Головними перевагами машини є безпека, тривала автономна робота (до 10 год) і зручність управління (автоматичне вмикання і вимикання пальника).

Вітрові машини переміщують донизу тепле повітря з інверсійного шару, яке зігріває рослини. Вентилятори можуть бути стаціонарні та пересувні. Ефективність їхньої роботи залежить від низки факторів: потужності вентилятора, температури повітря над землею, тривалості періоду заморозків, а також кількості тепла в інверсійному прошарку повітря.

Наталія ЛУТ, директор ТОВ «САД ОК»

Контакти:
ТОВ «САД ОК»
+38 (050) 965-62-96
+38 (098) 445-16-86
e-mail: nl@nifagro.com
www.sadok.in.ua

Більше матеріалів читайте у друкованому номері журналу. Ознайомитися зі змістом видання, а також придбати його ви зможете тут.

Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті