Якість садивного матеріалу, перевірена часом

 Якість садивного матеріалу, перевірена часом

Як вирощують саджанці лохини у польському розсаднику CIEPŁUCHA

Садивний матеріал, який вирощують у польському розсаднику GOSPODARSTWO SZKÓŁKARSKIE CIEPŁUCHA, знають у різних куточках світу. Адже завдяки високій якості саджанців цей розсадник завоював прихильність людей у різних країнах на різних континентах – від Америки до Азії. Головний принцип, який є підґрунтям успіху компанії, – виготовлення генетично чистого та здорового садивного матеріалу. А це – запорука хорошого плодоношення рослин у майбутньому. Про роботу розсадника, про особливості вирощування лохини не тільки в Польщі, а й в Україні ексклюзивно читачам журналу «Ягідник» розповіла власниця розсадника GOSPODARSTWO SZKÓŁKARSKIE CIEPŁUCHA Анна ЧЕПЛУХА-КОВАЛЬСЬКА.

Розсадник CIEPŁUCHA успішно функціонує вже майже 40 років. Це сімейна компанія, яку заснував Ян Чеплуха у 1980-х роках. Спочатку тут вирощували тільки троянди. Згодом в асортименті з’явилися рододендрони. А з 2000 року в розсаднику почали вирощувати лохину методом мікросаджанців. Як зазначає Анна Чеплуха-Ковальська, цей метод схожий на in vitro, проте відрізняється тим, що в роботі не використовують гормони, а садивний матеріал виготовляють у нестерильних умовах. Цей метод вирощування і відрізняє цю компанію від інших розсадників ягідних культур.

Розсадник CIEPŁUCHA складається із двох дільниць, одна знаходиться в центрі Польщі, біля міста Лодзь, а інша – у північно-західній частині Польщі, біля міста Колобжег.

Біля міста Лодзь розташовано 3 гектари насаджень просто неба, плюс 3 гектари закритої площі, а також 10 гектарів контейнерних насаджень. Біля міста Колобжег – 2 гектари закритої площі, 3 гектари відкритої, а також 21 гектар контейнерних насаджень.

Щороку розсадник реалізовує більше 1 мільйона саджанців лохини.

РОЗМАЇТТЯ СОРТІВ У РОЗСАДНИКУ CIEPŁUCHA

Зараз у розсаднику CIEPŁUCHA вирощують більше 1000 сортів лохини, серед яких є ліцензійні сорти, завезені із США, а також середньоросла лохина із Фінляндії. За словами власниці підприємства, сорти з цих країн сьогодні найпопулярніші серед клієнтів.

 – До нас часто звертаються люди, які хочуть придбати саджанці лохини для реалізації ягід у майбутньому на свіжому ринку. Для цього потрібно, щоб ягоди були твердими, з хорошим рівнем лежкості та транспортабельності, адже їх потрібно перевозити до місця збуту без втрати якості та зовнішнього вигляду, і вони повинні зберігатися певний час на полиці супермаркету та не зіпсуватися. Всі ці якості притаманні сортам Дюк (Duke), Каліпсо (Calypso), Хурон (Huron), Драпер (Draper), АлварPBR (AlvarPBR), ЙормаPBR (JormaPBR). Це мої улюблені сорти. Вони дають смачні плоди високої якості. Окрім того, сорт Йорма PBR плодоносить 2–3 рази за сезон, що вигідно для ягідівників. Також хороший сорт Чендлер (Chandler), ягоди якого великі та тверді, тому вони теж придатні для реалізації на свіжому ринку, – зазначає Анна Чеплуха-Ковальська.

За словами власниці розсадника, головний критерій, за яким споживачі обирають ягоди в супермаркеті, – їхній розмір та зовнішній вигляд. У пріоритеті – великі плоди. Малі ж ягоди перебувають поза увагою покупців.

Садивний матеріал у розсаднику CIEPŁUCHA купують і невеликі фермери, і великі ягідні підприємства. Географія збуту – величезна, адже саджанці лохини з цього розсадника вирощують у різних країнах – в Німеччині, Нідерландах, Іспанії, Франції, Хорватії, Сербії, Грузії, Туреччині, Швеції, Норвегії, Фінляндії, Чорногорії. Звичайно ж, експортують садивний матеріал і в Україну. За словами Анни Чеплухи-Ковальської, в Україні спостерігають найбільший попит на сорти Дюк, Чендлер, Каліпсо, Драпер, які підходять для кліматичних умов нашої країни.

– Загалом, ми продаємо невеликі молоді саджанці для подальшого дорощування в розсадниках та дорослі саджанці для висаджування на плантації. Дорослий садивний матеріал експортуємо також у садові центри. Там найбільший попит має середньо-росла лохина АлварPBR і ЙормаPBR. Лохину цих сортів будь-хто може вирощувати вдома, на невеликій присадибній ділянці, або, наприклад, на терасі чи на балконі, і вона буде плодоносити, – зазначає власниці розсадника CIEPŁUCHA.

КОНТРОЛЬ ЯКОСТІ САДИВНОГО МАТЕРІАЛУ

Уже кілька десятиріч розсадник CIEPŁUCHA тримає марку одного з найкращих виробників садивного матеріалу. Ключ до успіху – ґрунтовна система контролю якості на різних етапах виробництва.

– Дуже важливо проводити тести на наявність хвороботворних вірусів і бактерій на мікросаджанцях. Щороку ми надсилаємо садивний матеріал у спеціалізовані лабораторії, де проводять таку перевірку. Фахівці вивчають, чи є на рослині віруси, бактерії, гриби, адже садивний матеріал має бути абсолютно чистий. Від цього залежить наша репутація. Коли ми купуємо новий сорт рослини, то він перебуває на карантині доти, доки ми отримаємо з лабораторії результат аналізу, що на рослинах немає ніяких захворювань. Якщо саджанці здорові, ми висаджуємо їх у нашому розсаднику, – розповідає Анна Чеплуха- Ковальська.

Власниця розсадника CIEPŁUCHA за професією фітопатолог. Певний час пані Анна працювала в університеті в Скерневіце, де перевіряла різні рослини в лабораторії на наявність хвороб та визначала, які засоби захисту будуть найбільш дієвими в кожному конкретному випадку. Тому вона має пильне око й у деяких випадках може визначити сама захворювання лохини. Проте це можливо тільки в тому випадку, коли йдеться про поширену хворобу, яку видно неозброєним оком. У більшості ж випадків садивний матеріал, на якому виявили якусь проблему, відправляють у лабораторію в Скерневіце, де його досліджують фахівці та добирають ефективні засоби для лікування рослини.

Ще одна дуже важлива річ, на якій акцентують увагу у розсаднику CIEPŁCHA, – генетичні тести, за допомогою яких досліджують чистоту певного сорту.

– Часто трапляється таке, що хочуть вирощувати конкретний сорт, звертаються до розсадника, купують саджанці, а в результаті виявляється, що це не зовсім той сорт, який хотіли придбати. Через помилки буває також, що у процесі виробництва виходить саджанець, який є своєрідним міксом сортів. Таке трапляється в розсадниках, які не переймаються тим, що вирощують, і не дотримуються технологічних процесів, – стверджує власниця розсадника CIEPŁUCHA.

Щоб уникнути непорозумінь та ударів по репутації, розсадник CIEPŁUCHA співпрацює з генетичними лабораторіями, які розташовані у Франції та США. За словами власниці розсадника, співпраця із найбільшою лабораторією в Європі, що спеціалізується на генетиці лохини, дає можливість щороку проводити тести ряду сортів для підтвердження того, що вони відповідають заявленому сорту і є генетично чистими.

ДОГЛЯД ЗА ЛОХИНОЮ: ВІД БОРОТЬБИ ЗІ ШКІДНИКАМИ – ДО ЗБОРУ ВРОЖАЮ

За словами Анни Чеплухи-Ковальської, у Польщі найбільш поширені 2 шкідники лохини – галиці та трипси.

– Ці комахи дуже маленькі – 1–2 міліметри завдовжки. Один зеленого й білого кольору, а інший – чорного. Вони живуть у молодих пагонах лохини, а саме – у верхівкових бруньках. Скусуючи їх, ці шкідники пригальмовують силу росту куща лохини. Таких комах можна виявити, якщо обережно розгорнути бруньку. Пильне око побачить, що там сидить шкідник, – розповідає пані Анна.

У Польщі з цими шкідниками легко справляються за допомогою популярних там засобів – «Пірімор», «Моспілан».

Лохина будь-якого сорту комфортно себе почуває, коли дібрана ефективна схема її підживлення. У розсаднику CIEPŁUCHA використовують тільки добрива із тривалим терміном дії.

– Є препарати з короткотривалою дією – до 1 місяця, наприклад. А є добрива із тривалим терміном дії на рослину. Вони мають форму кульок. Ми надаємо перевагу таким засобам. Вносимо їх один раз на рік – навесні. Це дуже зручно та ефективно, – зазначає пані Анна.

Також у розсаднику певні препарати подають через фертигацію: лохину поливають водою разом із розчиненими в ній добривами. Якщо основні засоби з довготривалою дією подають раз у рік, то додаткові використовують через один полив.

– До речі, за поливом потрібно уважно слідкувати. Його обсяги залежать від погоди та від кількості дощів. Влітку ми зазвичай поливаємо лохину кожного дня або кожні 2 дні. Весною ж частота поливу залежить від погоди: може бути раз на тиждень, а може бути й 3 рази, якщо весна посушлива, – розповідає пані Анна.

Що ж стосується збору врожаю, то, як зазначає Анна Чепуха- Ковальська, найвигідніше – купити машину для збору лохини. Адже сорти з твердими ягодами, такі як Каліпсо, Драпер, Дюк, придатні для механічного збирання. Такий метод збору, за словами власниці розсадника, щороку стає все більш популярний, адже оплата роботи працівників весь час збільшується. А перевага машини в тому, що це одноразова інвестиція на довгі роки. Проте, за словами пані Анни, ягоди найкращої якості можна отримати все ж таки тільки за ручного збору врожаю.

СТАВКА НА СУЧАСНІ ТЕХНОЛОГІЇ

У розсаднику CIEPŁUCHA із самого початку зробили ставку на технологічність у вирощуванні садивного матеріалу. А й справді, без застосування сучасних технологій складно виростити якісні саджанці у великій кількості. Як зазначає Анна Чеплуха-Ковальська, технології в її розсаднику постійно вдосконалюються: спочатку все було зовсім інакше, ніж зараз. Адже нині на підприємстві використовують низку сучасних машин, які полегшують та пришвидшують роботу в рази. За словами власниці компанії, щоб продукція була вигідною по ціні, над нею не може працювати дуже багато людей. Тому в компанії автоматизують усі можливі напрямки роботи.

– Ми використовуємо машини, які висаджують саджанці. Зокрема, у нас є нідерландські й італійські роботи, які пересаджують саджанці з маленьких мультиплат у великі горщики. Одна така машина замінює 20 людей, – розповідає Анна Чеплуха- Ковальська.

Також у розсаднику CIEPŁUCHA технологізували процес обрізання лохини і зараз цю роботу виконує машина.

– Загалом, у нас одночасно працює 3–4 машини. Одна подає мультиплати, інша – пересаджує, потім окремі машини обрізають кущ та подають кору, якою вистилаємо ґрунт, щоб захистити його від росту бур’янів, – ділиться власниця розсадника.

Така технологізація різних процесів роботи в компанії CIEPŁUCHA дозволяє не тільки пришвидшувати роботу в декілька разів, а й виконувати її якісніше.

ПОРАДИ ФЕРМЕРАМ ЩОДО ВИРОЩУВАННЯ ЛОХИНИ

За словами Анни Чеплухи-Ковальської, майже всі клієнти розсадника висаджують лохину за такою схемою: 3 м між рядами, а між кущами – 1 м.

– Загалом, для вирощування лохини найважливіше – кислий ґрунт та якісний полив. Також потрібно правильно розробити технологічну карту, за якою фермер буде вносити добрива. Якщо якісно підготувати ґрунт та продумати всі аспекти в догляді за плантацією, то проблем у вирощуванні лохини не буде. Цю культуру можуть вирощувати навіть люди без досвіду, – зазначає пані Анна.

Також потрібно обрати хороший садивний матеріал. Для цього, за словами власниці розсадника, найкраще відвідати розсадник і побачити, як вирощують саджанці для майбутніх плантацій. Перед прийняттям рішення про купівлю саджанців. А також треба звертати увагу на те, який корінь має саджанець, адже це найважливіша частина рослини, акцентує Анна Чеплуха-Ковальська.

– Багато фермерів цікавляться питанням запилення плантації. Хтось купує комах. Проте це не обов’язково. Я знаю приклади, де фермери вирощують на одній плантації мінімально 2 сорти лохини, і проблем з їхнім запиленням немає, – зазначає власниця розсадника CIEPŁUCHA.

Ягідівникам, які вирощують ранні сорти лохини, Анна Чеплуха-Ковальська радить пробувати використовувати теплиці. Тоді кущі будуть плодоносити швидше, і фермер зможе реалізовувати ягоди за вищою ціною. Хоча 90% клієнтів розсадника CIEPŁUCHA вирощують лохину у відкритому ґрунті.

ЯКЕ МАЙБУТНЄ ЛОХИНИ?

За словами Анни Чеплухи-Ковальської, нині попит на лохину збільшується, і його стабілізація наступить ще не скоро. Адже щороку виробники лохини продають все більше ягід. Тому лохина впродовж найближчих кількох років так і лишиться в переліку найпопулярніших культур.

– Цього року лохини на ринку буде достатньо. Взимку не було сильних морозів, і зараз, навесні, погода сприятлива. Якщо погодні умови будуть і надалі хорошими, то слід очікувати хорошого врожаю лохини. Також на ягідний ринок вплине те, що ринок Росії закритий. Виробники не будуть відправляти туди ягоди, тому на європейському ринку лохини точно буде достатньо. Про ціну майбутнього врожаю важко говорити, адже на це впливає багато факторів. Зараз ціна деяких інших ягід зросла, тому очікуємо і зростання цін на лохину, – зазначає Анна Чеплуха-Ковальська.

Історія успішної діяльності компанії CIEPŁUCHA яскраво демонструє, що ягідівники мають робити акцент саме на якісному, здоровому садивному матеріалі. Адже це – запорука успіху ягідного бізнесу в майбутньому.

Контакти: 95-050, Konstantynów Łódzki, ul. Górna 50, +48 (42) 211 18 00, +48 (42) 211 21 23

Rzesznikowo 42, 78-125 Rymań (pow. kołobrzeski), +48 (94) 358 32 47, +48 (94) 358 32 48

https://www.cieplucha.com.pl/, e-mail: info@cieplucha.com.pl

 Безкоштовно завантажити випуск журналу «Ягідник» № 2 можна тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2022 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник» і «Садівництво і Виноградарство. Т.І.»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Все буде Україна!               

Журнал «Ягідник»

Останні статті