Якісна «заморозка» – завжди у ціні. Чому ягідівники з Львівщини вирішили розширити виробництво та зайнятися переробкою

 Якісна «заморозка» – завжди у ціні. Чому ягідівники з Львівщини вирішили розширити виробництво та зайнятися переробкою

Ведення ягідного бізнесу в сучасних умовах потребує не лише специфічних знань і досвіду, а й вміння працювати на перспективу. Прагнучи продовжити короткий термін реалізації продукції та водночас створити її додану вартість, ягідівники розширюють бізнес і починають переробляти свою продукцію.

Саме так розвиває свою справу ТзОВ «Агрохолдинг «Грін Плант» – підприємство на Львівщині, де віднедавна займаються вирощуванням і заморожуванням власної ягоди та надають послуги із заморожування та підготовки до продажу плодово-ягідної продукції інших аграріїв. Керівник ТзОВ «Агрохолдинг «Грін Плант» Еміль ВИННИЦЬКИЙ переконаний, що заморожування ягід – перспективна справа, оскільки це не лише оптимальний спосіб подовжити їхнє товарне життя, задовольнити потреби споживачів і технологічних ланцюжків у виробництві кінцевого продукту, а й нові можливості для співпраці з колегами та виходу на експортні ринки.

ВІД ВИРОЩУВАННЯ – ДО ПЕРЕРОБКИ

Історія ТзОВ «Агрохолдинг «Грін Плант», яке, до слова, у березні цього року приєдналося до асоціації «Ягідництво України», розпочалася у 2014-му. Саме тоді Еміль Винницький разом з однодумцями вирішили зайнятися аграрним бізнесом на близько 40 га землі у Кам’янка-Бузькому районі Львівської області. На плантації висадили чорну смородину кількох сортів і почали розвивати справу.

Однак через кілька років з’явилося розуміння того, що ягоди потрібно не лише вирощувати, а й переробляти. Дослідивши ринок, вирішили зупинитися на облаштуванні комплексу для заморожування та переробки ягідної продукції. Своє рішення аграрії з Львівщини мотивували тим, що заморожена ягода – продукт, який можна експортувати до будь-якого куточка світу, і до того ж вона має відносно стабільну ціну, на відміну від вартості свіжих ягід, котра змінюється чи не щороку.

– Втілюючи свої плани, вирішили облаштовувати виробництво з такими потужностями, щоб не лише переробляти продукцію власного виробництва, а й надавати послуги іншим фермерам з усієї України. Тож придбавши 5 га землі біля київської траси за 20 км від Львова, ми розпочали роботу. Щоправда, близько пів року витратили на виготовлення документації. До того ж погода підвела, адже рік видався дощовим, тому облаштувати виробництво до початку ягідного сезону, щоб заморожувати ягоди власного врожаю, ми не встигли. Завершили будівництво вже у 2019 році, а в червні почали працювати, – розповідає про початок свої справи Еміль Винницький.

Для заморожування продукції на підприємстві «Грін Плант» встановили флюїдизаційний тунель шокового заморожування від відомого польського виробника Unidex. Придбали й низку іншого сучасного обладнанн для переробки ягід.

Зараз на підприємстві є обладнання для переробки суниці садової, малини, ожини, чорниці, смородини чорної та порічок, журавлини, брусниці, лохини, обліпихи, бузини. Це мийка, транспортери, інспекційні столи, віялка, фасувальник, відділювач плодоніжки, ваговий дозатор, металодетектор.

– Вхідна потужність тунелю шокового заморожування становить 3-4 т за годину залежно від продукції. Однак, працюючи з цим обладнанням, ми вже «освоїли» низку прийомів, які дають змогу підвищувати його потужність відсотків на тридцять. Скажімо, продуктивність заморожування малини – 2,5 т/год. Та якщо ягоду попередньо охолодити до нуля, то продуктивність зростає вже до 4 т за годину. У нас також є склади, обладнані системою Drive-In на 1000 т та 1400 палетомісць. Однак на цьому зупинятися не плануємо, оскільки через якийсь час маємо намір розширювати потужності виробництва до 8 тис. т, – зазначає керівник підприємства. – Також, враховуючи ситуацію із коронавірусом, ми прогнозуємо зростання попиту на фасовану продукцію. Маємо напрацювання і плани й у цьому секторі.

Нині ТзОВ «Агрохолдинг «Грін Плант» сертифіковано ISO 22000. До того ж на підприємстві усе роблять для того, щоб у перспективі отримати сертифікацію міжнародного стандарту FSSC чи IFS. У планах ягідівників – задовольнити потреби споживачів якісною, екологічно чистою, безпечною для споживання замороженою продукцією та реалізувати її на внутрішніх та експортних ринках за привабливими цінами.

– Зараз працюємо над тим, щоб розширити асортимент. Зокрема, вибираємо обладнання для переробки яблук, моркви, цибулі, гарбузів, вишень, слив, абрикосів. Загалом бізнес-модель, яку практикуємо, передбачає кілька різновидів робіт. Передусім, це переробка продукції власного урожаю. Також прагнемо займатися трейдингом, схема якого виглядає як «купив-заморозив-продав». Ще один вид діяльності – надання послуг колегам: як з переробки, так і зі зберігання. Адже зараз працює багато перспективних виробників плодоовочевої групи, які добре вміють рахувати і розуміють, як діяти, щоб їхній бізнес був вигідним. Цілком можливо, що займатимемося й продажами. Тобто у перспективі можна організувати своєрідний хаб: фермер привозить до нас продукцію, ми її безкоштовно заморожуємо, а також допомагаємо з продажами на вигідних для обох сторін умовах.ф

Окрім розширення асортименту обладнання для переробки, на підприємстві працюють над технологією професійної підготовки сировини – знезараженням води за допомогою озонування. Така технологія дає змогу під час миття продукції знезаразити її озонованою водою, позбавивши від шкідливої мікрофлори – бактерій, грибків, вірусів та інших патогенів.

– Окрім того, наша перевага полягає і в тому, що за 2 км від підприємства є змога провести митне оформлення продукції, – зазначає Еміль Винницький.

НА ЗАМОРОЖЕНУ ЯГОДУ ЦІНИ СТАБІЛЬНІ

Наразі на 40 гектарах землі підприємство продовжує вирощувати чорну смородину трьох сортів – Софіївська, Ювілейна Копаня і Вернісаж. Практикують традиційну схему догляду та підживлення і комбайновий збір урожаю.

– Загалом сорти непогані, але ягода, звісно, потребує ретельного догляду. Важливо забезпечити достатній полив, підживлення, вчасно провести заходи для боротьби зі шкідниками. За період вирощування чорної смородини особливо сподобався сорт Ювілейна Копаня – він високоврожайний, з великими ягодами. Проте дуже багато залежить від по- годних умов.

Аграрії зі Львівщини переконалися і в тому, що успіх ягідного бізнесу залежить не лише від погоди, а й від осо бливостей ринку. Їх натомість визначають різні фактори, серед яких – і обсяги вітчизняної пропозиції, і особливості виробництва ягід у сусідніх країнах.

– Ринок свіжих ягід в Україні розвивається хвилями. Скажімо, коли певна ягода в ціні, її садять у великих кількостях. Минає кілька років, фермери починають збирати щедрі врожаї, після чого ціна обвалюється. Тоді плантації, які вже не приносять очікуваного прибутку, ліквідують. Відповідно, пропозиція ягоди зменшується і ціна знову росте. Якщо ж говорити про переробку, то протягом останніх трьох років ціна на заморожену смородину взимку залишалася стабільною: кілограм такої ягоди коштував $1-1,2. Тому я впевнений, що заморожена ягода й надалі буде у ціні. Поки що ми вчимося продавати, і в планах – розвивати цю сферу, оскільки це перспективний бізнес. Скажімо, є трейдери, які працюють з HoReCa і мають змогу продавати ягоди по всій Україні. Є підприємства, які закупляють ягоди для переробки – виробництва йогуртів, випічки, кондитерських виробів. Потроху намагаємося працювати і з ними. Загалом я налаштований оптимістично. Адже якщо отримати сертифікат, налагодити якісне виробництво за європейськими принципами, то на ягоду завжди можна знайти збут, – впевнений Еміль Винницький.

ТЕЛ. ДЛЯ КОНТАКТІВ: + 38 067-797-60-33

Журнал «Ягідник»

Останні статті