Які перспективи в української спаржі?

 Які перспективи в української спаржі?

8 жовтня у Вінниці відбувся міжнародний форум «Спаржа в Україні: модний тренд чи перспективний бізнес», який  зібрав понад 50 учасників. Ними стали представники найбільших виробників спаржі, учасники профільних об’єднань, постачальники ресурсів, експерти ринку, а також ті, хто тільки планує зайнятися вирощуванням цієї культури, з України, Казахстану, Нідерландів, Великобританії. Про що ж йшлося під час форуму, повідомляє ТОВ «Фруктовий Проект».

Зокрема, про те, що відбувається зі спаржею в масштабах світу, тобто про виробництво, імпорт-експорт, тенденції споживання, популяризацію та перспективи для України, а також про власну стратегію розвитку та місце кожного виробника у спаржевому бізнесі розповідала ринковий аналітик, директор ТОВ «Фруктовий Проект» Олена Поперечна.

Міжнародний експерт Сандер Кунен (Thwan van Gennip, Нідерланди) наголосив, що спаржа – культура, з якою нам доведеться «жити» принаймні 8 років. І ретельна підготовка ґрунту перед закладанням – єдиний шанс розпочати все правильно, адже це допомагає покращити та пришвидшити укорінення, мінімізує ризики кореневих хвороб та спрощує боротьбу з бур’янами.

Фелікс Петерс  з компанія Imants (Нідерланди) продемонстрував технічні рішення. Зокрема, техніку та обладнання для підготовки ґрунти (чизелювання, глибокої оранки, подрібнення та змішування ґрунту), яка впливає на подальшу продуктивність плантації.

Про світові тенденції, особливості вирощування та перспективні сорти спаржі розповів Стефан Пол – експерт нідерландської компанії Limgroup, відомої своїми сучасними високопродуктивними гібридами спаржі.

Досвідом практика, який уже понад 10 років працює зі спаржею, та труднощами, які виникають в українських виробників на рівні виробництва, а також підходами до їх подолання, поділилася Марта Багрій з ФГ «Кашицький».

Про HoReCa, ринки, мережі супермаркетів та власні канали та системи продажів розповів директор з розвитку ТОВ «Нікдарія ТМ» Євген Харлан. Він, зокрема, зазначив, що виробнику спаржі варто реально оцінити власні сили та креативно підійти до вибору каналів реалізації.

Про те, які кроки потрібно зробити та яких вимог дотриматися, щоб українська спаржа могла потрапити у мережу METRO Cash&Carry,  розповіла менеджер з управління категоріями товарів відділу «Овочі і фрукти» METRO Cash & Carry Україна Олена Сучик.

Ігор Богославець  з компанії «Ван Дайк Технікс» зазначив про ефективні підходи до охолодження та зберігання вирощеної спаржі, які дозволяють максимально подовжити лежкість продукту, не втрачаючи його якість.

Бізнес-експерт Антон Остромецький наголосив учасникам форуму на важливості позиціонування власного спаржевого бізнесу та пошуку ефективної моделі, яка дозволить вести системний прибутковий бізнес.

Окрім того, під час заходу обговорювали актуальні питання оподаткування та працевлаштування сезонних працівників, а також те, як агробізнесу налагодити стосунки із податковою. Зокрема, кейси та їх рішення пропонувала провідний консультант та керівник консалтингової компанії «Балансір» Тетяна Колосовська.

Читайте також: Спаржа в Україні: модний тренд чи перспективний бізнес?

Limgroup: сорти спаржі для будь-яких кліматичних умов

Шалений попит і високі ціни: досвід вирощування спаржі

Журнал «Ягідник»

Останні статті