Яка ситуація на ринку малини в Україні?

 Яка ситуація на ринку малини в Україні?

Прогнози аналітиків, озвучені рік тому, щодо зростання виробництва малини в Україні повністю виправдалися, і багатьох відчайдушних приватників не злякали попередження експертів про можливе зниження закупівельних цін на ягоду цього сезону. Неврожай малини в основних країнах виробниках Європи минулого року дозволив продавати малину українським садівникам за досить високими цінами. При цьому суттєво зросли показники експорту замороженої ягоди, основним покупцем якої традиційно є Польща, повідомляє EastFruit.

Ці фактори підштовхнули новачків та інших невеликих виробників, особливо у західному регіоні, України до нарощування виробництва малини у 2022 році. Цього сезону приватники практично не інвестували ні в охолодження, ні у власну переробку. Як результат, українські виробники зберуть більше малини, ніж у 2021 році, навіть незважаючи на факт зниження врожайності в основних регіонах виробництва через несприятливі погодні умови наприкінці серпня та на початку вересня 2022 року.

Практично з перших чисел вересня 2022 року в Україні встановилася прохолодна погода, особливо з значним зниженням нічних температур. Пропозиція ягід на внутрішньому ринку помітно скорочуватиметься, але навіть цей факт зіграв на руку далеко не всім садівникам.

Ті комерційні виробники, які працюють на свіжий ринок, реалізують невеликі обсяги малини в діапазоні $3,28-4,10/кг, коли ще наприкінці попереднього тижня цей діапазон був набагато скромнішим – $2,45-3,28/кг.

Основні обсяги малини в Україні вирощуються саме невеликими приватними господарствами, середня площа ділянок у яких рідко перевищує 0,2 га. У той же час основна маса цих виробництв зосереджена в західних, центральних та північно-західних областях країни і вони суттєво віддалені від більшості великих центрів споживання плодоовочевої продукції та малини зокрема. Основним покупцем продукції у приватників виступають підприємства із заморожування продукції.

На заморожування українська малина надходить двома шляхами. У першому випадку фермери, які можуть одноразово зібрати суттєві обсяги ягоди, продають її відразу на переробні підприємства, і в цьому випадку вони можуть розраховувати на привабливішу ціну. Але основна маса дрібних виробників спочатку здає невеликі обсяги малини на пункти збору, де є холодильники та можливість формувати великі партії продукції, а вже потім їхні ягоди надходять на підприємства із заморожування.

Саме дрібні виробники малини виявляються заручниками ситуації, і жодні погодні чинники та інші умови не мають істотного впливу на формування відпускних цін на їх несуттєві обсяги продукції. У результаті бум виробництва малини у приватників призвів до встановлення цінового діапазону на рівні $1,91-2,06/кг, коли минулого року він був набагато вищим – $3,71-4,45/кг.

Читайте також: Зустрічайте новий випуск журналу «Ягідник»!

Журнал «Ягідник»

Останні статті