Як закласти плантацію лохини?

 Як закласти плантацію лохини?

Порадник для початківців від компанії «Фруктовий сад АТ»

Закладання ягідної плантації – важливий етап, від якого залежить подальша доля бізнесу. Якщо на цьому етапі продумати все до дрібних нюансів та зробити грамотно, то в майбутньому слід очікувати хорошого і якісного врожаю. Впродовж останніх кількох років на ягідному п’єдесталі перебуває лохина. За оцінками експертів, попит на цю культуру ще буде стабільно високим. Тому важливо знати, як правильно закласти плантацію лохини, як вибрати якісний садивний матеріал та найвигідніші сорти для реалізації своїх цілей, які основні проблеми можуть виникати під час вирощування лохини та що впливає на ріст і плодоношення цієї культури. Відповіді на ці та інші питання дала власниця розсадника «Фруктовий сад АТ» Анна ДОМБРОВСЬКА.

ЯК ОБРАТИ ДІЛЯНКУ ДЛЯ ЛОХИНИ?

Вибір ділянки – на перший погляд, банальна річ. Проте насправді це дуже важливий чинник, від якого залежить урожайність кущів у майбутньому. За словами Анни Домбровської, найкраще місце для лохини – сонячна ділянка. У сонячному місці ця культура росте найкраще. Варто подбати, щоб на ділянці не було протягів, адже вони негативно впливають на рослини.

– Якщо ділянка розміщена в низині, то ягоди на ній будуть достигати пізніше, ніж на плантації, яка розташована на підвищенні. Адже в таких місцях затримується холодне повітря та мороз взимку. Саме тому ранні сорти в низині достигають із запізненням. Наприклад, наша посадка лохини розміщена на підвищенні, тому сорт Дюк ми збираємо на днів 5–7 раніше, ніж інші товаровиробники в нашому регіоні, – зауважує Анна Домбровська.

За словами власниці розсадника, перед посадкою лохини потрібно аналізувати кожне місце окремо, адже кожна ділянка має свій мікроклімат. Звичайно ж, на початковому етапі треба провести аналіз ґрунту та води, щоб виключити «сюрпризи», коли вже буде запущений процес посадки. Наступний крок – вибір сортів.

ЧИМ КЕРУВАТИСЯ У ВИБОРІ СОРТІВ ЛОХИНИ?

За словами Анни Домбровської, вибираючи сорти для майбутньої плантації, потрібно дати відповідь на питання, як і де фермер буде збувати врожай: чи впродовж всього сезону, чи на початку, чи наприкінці сезону тощо.

– Наприклад, якщо ви плануєте збирати й реалізовувати врожай на початку сезону та наприкінці, то потрібно обирати ранні й пізні сорти. Слід пам’ятати, що сорти з середнім терміном достигання мають, як правило, найнижчу ціну на ринку, оскільки період достигання та збуту ягід припадає на пік сезону, – зауважує Анна Домбровська.

У розсаднику «Фруктовий сад АТ» вже понад 11 років вирощують садивний матеріал ягідних культур – лохини, жимолості, журавлини, брусниці, аґрусу, ожини та інших. Окрім того, компанія має промислову плантацію лохини, закладену різними методами для кращого вивчення цієї культури.

Також, за словами власниці розсадника, слід брати до уваги географію розміщення посадки. Адже в південних регіонах пізні сорти лохини достигають тоді, коли в північних областях уже готові до збору ягоди середньостиглих сортів. А ранні сорти в північній та західній Україні достигають пізніше, ніж в інших регіонах країни. Як зауважує Анна Домбровська, якщо фермер врахує ці моменти, то не помилиться з вибором сорту для посадки лохини.

ЯК ВИСАДЖУВАТИ ЛОХИНУ?

Для висадки лохини потрібно підготувати приблизно 400–600 кубів торфосуміші на 1 гектар ділянки. Як зазначає Анна Домбровська, ця цифра може змінюватися залежно від механічного складу ґрунту на конкретній плантації.

– На легких супіщаних ґрунтах потрібно вносити меншу кількість торфосуміші. На важких чи глинистих – значно більшу. Знаю конкретні приклади, коли фермер, на плантації якого глинисті ґрунти, використовував 700 кубів торфосуміші на гектар, оскільки він робив високі гряди. Є також випадки, коли ягідівники використовували не більше 200 кубів торфу на один гектар. Все залежить від того, які ґрунти на вашій плантації, – розповідає пані Анна.

Також від типу ґрунту, а саме – від його кислотності, залежить кількість сірки, яку потрібно внести у ділянку (таблиця № 1).

МУЛЬЧУЄМО ГРЯДИ ПРАВИЛЬНО

Є три варіанти матеріалів для мульчування гряд: плівка, агротканина й тирса (стружка, кора соснова). Кожен із варіантів має переваги й недоліки. Так, за словами Анни Домбровської, перевага тирси полягає в тому, що це екологічний та органічний матеріал для рослин. Також він відносно дешевий. Головний недолік у використанні тирси – бур’яни, які доведеться прополювати до 5 разів на сезон.

Перевага плівки – її надійність та витривалість, адже її можна використовувати до 5 сезонів, і аж тоді її потрібно замінити новою. Агротканина – найдорожчий варіант, проте найнадійніший. Адже цей матеріал можна використовувати до 10 років.

– Потрібно врахувати один нюанс. Якщо на грядах використовувати плівку білого кольору, то ви відтермінуєте період дозрівання ягід майже на 10 днів. В одному з господарств я бачила, що середньостиглий сорт, висаджений на білій плівці, достигав одночасно з середньопізнім. Це добре для північних регіонів, адже так можна отримувати максимально пізню ягоду, – зауважує Анна Домбровська.

За словами власниці розсадника, також із перших днів роботи в ягідництві потрібно навчитися працювати з тензіометром та рН-метром.

ЯКІ САДЖАНЦІ КРАЩЕ САДИТИ І СТРОКИ ПОСАДКИ

Незалежно від того, які саджанці ви обрали, одно- чи дворічні, у перший же рік після посадки потрібно обірвати квіти на кущах. За словами Анни Домбровської, це важливо, адже рослина буде нарощувати вегетативну масу і добре вкоріниться за перший рік.

– Чи обривати квіти впродовж наступних років – рішення кожного ягідівника. Ми пробували різні способи у своїй компанії. Результати моїх досліджень ви можете побачити в таблиці № 2, – розповідає власниця розсадника «Фруктовий сад АТ».

Також, за словами пані Анни, часто у фермерів виникає питання щодо того, якого віку саджанці найкраще вибрати для плантації.

– Скажу із власного досвіду: через 4 роки ви не побачите різниці між 1-річними та 2-річними саджанцями за умови правильного догляду. Вік саджанців впливає на першочергові витрати та окупність плантації. Якщо висадити дворічні саджанці, які коштують дорожче, то вже через рік можна зібрати непоганий урожай. Однорічні ж саджанці краще дорощувати в полі впродовж 2 років до першого врожаю, – ділиться Анна Домбровська.

КОЛИ ВИСАДЖУВАТИ САДИВНИЙ МАТЕРІАЛ?

Фахівчиня розповідає, що найкращий період для висадки лохини в поле – жовтень.

Якщо ви посадите саджанці восени, то вони впродовж 1,5–2 місяців будуть вкорінюватися та розвивати мікоризу на новому місці до настання морозів. Відповідно, навесні рослина вже розвивається на новому місці.

– Весняна ж висадка саджанців може затриматися до квітня-травня, коли рослина вже починає розвиватися в контейнері. Пересадка ж саджанця – це вже стрес. Звичайно, це не є критичним моментом, але все ж таки осінь – більш сприятливий період для висадки саджанців, – радить власниця розсадника «Фруктовий сад АТ».

Купувати садивний матеріал слід у перевірених зареєстрованих виробників, які сертифікують свою розсаду. Так, за словами Анни Домбровської, ви отримаєте якісний здоровий садивний матеріал.

Керуйтеся вищезазначеними порадами, прислухайтеся до фахівців і закладайте лохинові плантації правильно!

Ви можете подивитися поетапну відеоінструкцію з висадки лохини на ютуб-каналі розсадника «Фруктовий сад АТ». Скануйте QR-код, переходьте й навчайтеся у професіоналів.

Контакти: с. Халеп’я, Обухівський район, Київська обл.

Тел.: +38 (096) 931-80-69, +38 (096) 958-01-39, +38 (096) 931-80-68

e-mail: sadok_prom@ukr.net, www.sadok.biz.ua, www.fruitsad.com.ua

Безкоштовно завантажити випуск журналу «Ягідник» № 2 можна тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2022 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник» і «Садівництво і Виноградарство. Т.І.»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Все буде Україна!

Журнал «Ягідник»

Останні статті