Як виростити саджанець із касетної розсади?

 Як виростити саджанець із касетної розсади?

Часто ягідівникам доводиться дорощувати касетну розсаду лохини. Одна із причин цього – необхідність здешевлення вартості посадкового матеріалу для закладання ягідника. Також дорощування саджанців дозволяє дотримуватися особливих вимог до посадкового матеріалу, наприклад, коли заплановане закладання органічних насаджень чи висаджування трирічних саджанців тощо. Часто дорощують саджанці з метою їх подальшої реалізації. Про технології дорощування саджанців лохини читачам журналу «Ягідник» розповіла співзасновниця ФГ «Фруктовий сад АТ» Анна ДОМБРОВСЬКА.

Щоб влаштувати в своєму господарстві «мінірозсадник» лохини, за словами пані Анни, слід підготувати субстрат для висаджування, контейнер (пакет), розробити систему захисту та живлення, а також облаштувати площу з регулярним поливом (дощуванням).

– Часто виникає питання, чи потрібна теплиця (парник) для дорощування касетної розсади. Не обов’язково. Із своєї практики скажу, що в нашому регіоні, в Київській області, на відкритій ділянці саджанець виходить міцнішим і більш адаптованим до навколишнього середовища. У процесі дорощування в теплицях рослина схильна до витягування. Крім того, в закритому просторі більше розвиваються хвороби. Звичайно, потрібно враховувати всі фактори і кліматичні особливості території регіону, у якому ви працюєте, – зауважує Анна Домбровська.

СУБСТРАТ

В ідеалі, за словами співзасновниці розсадника «Фруктовий сад АТ», найкраще висаджувати саджанці для дорощування в готові суміші для лохини. Це більш дорогий варіант.

Також субстрат можна зробити самостійно. Для цього, за словами Анни Домбровської, потрібен торф верховий кислотністю 3,5–4,2, який повинен становити не менше ніж 75–80 % від загального об’єму, 10–15 % перліту (для кращої аерації) та кора соснова (але не обов’язково). Також у субстрат додають добриво пролонгованої дії (3–4 місяці), згідно із рекомендаціями виробника, для живлення рослини протягом всієї вегетації.

ВИСАДЖУВАННЯ

– Рослину слід висаджувати в наповнений торфосумішшю контейнер (пакет) на рівні кореневої шийки. Ґрунт навколо ущільнюється та зверху мульчується сосновою корою для зменшення випаровування вологи, – розповідає Анна Домбровська.

Висаджені рослини розміщують на підготовлену ділянку з дренуючим шаром, яка вкрита агротканиною та облаштована поливом у формі дощування. Із шланга краще не поливати постійно, адже так рослини зволожуються нерівномірно. Негативну роль відіграє й людський фактор, і саджанці можуть бути в певних місцях недозволоженими або перезволоженими.

– Оптимальний період для висаджування розсади – кінець квітня – травень. Рослини виставляють клітинами чи блоками так, щоб було зручно проводити обробіток та прополювання. Подальша робота у процесі дорощування – це полив, захист від хвороб та шкідників, позакореневе живлення за потреби та підстригання рослин, – стверджує Анна Домбровська.

Слід пам’ятати, що, якщо рослини для дорощування розмістити щільно, то хвороби поширюватимуться значно швидше, і тому захист має бути регулярний та системний. Такі схеми повинен розробляти технолог із захисту рослин.

ПІДСТРИГАННЯ САДЖАНЦІВ

Цю операцію, за словами Анни Домбровської, проводять, щоб стимулювати розгалуження рослини та стримувати надмірний ріст. Якщо цієї операції не проводити, то до осені рослина може витягнутися до 1 м, а пагони будуть недостатньо розгалуженими. Саджанець потрібно буде все одно обрізати перед висаджуванням на постійне місце.

– Перший раз потрібно підстригати саджанці, коли вони досягають висоти 25–30 см (в наших умовах це кінець червня). Слід зрізати 1/3–1/4 від загальної висоти рослини. Наступне підстригання проводять, коли спостерігають значний приріст «жирових» пагонів (середина–кінець липня). Вкорочують теж на 1/3–1/4 від загальної висоти. Восени середня висота 2-річної рослини в контейнері місткістю 2 л має становити 70– 90 см, залежно від сорту, – зазначає Анна Домбровська.

У розсаднику «Фруктовий сад АТ» є 2 стандарти касетної розсади лохини: 4–5 місяці з об’ємом кореневої системи 80–90 мл та 2–2,5 місяці з об’ємом кореневої системи 35–40 мл. Для них засновники розсадника використовують та всім рекомендують контейнери для висадки 2 та 1 л відповідно.

ПОШИРЕНІ ПОМИЛКИ У ДОРОЩУВАННІ КАСЕТНОЇ РОЗСАДИ ЛОХИНИ:

  • Відсутня чи майже відсутня система захисту. Часто просто забувають про обробки чи проводять їх несистемно. Результатом є втрати серед насаджень і пригнічений ріст рослини.
  • Висаджування на ділянку, де немає підготовленого поливу. Полив із шланга нерівномірний, і рослини можуть підсихати чи перезволожуватися в окремих місцях, що негативно впливає на їхній ріст.
  • Використання свіжої тирси для субстрату (для здешевлення). Пам’ятаємо, що у процесі розкладання тирса (стружка) витягує азот із субстрату, і тому рослина недоотримує мікроелементи, погано росте, хоч добрива внесені за розрахунками.
  • Вирощування під притіненням (під деревами). Лохина – світлолюбна культура. Під притіненням рослина витягується, гірше росте. Відповідно, хвороби розвиваються активніше. Притінення варто використовувати лише в регіонах із надмірною сонячною активністю.

Контакти: с. Халеп’я, Обухівський район, Київська обл.

Тел.: +38 (096) 931-80-69, +38 (096) 958-01-39, +38 (096) 931-80-68

e-mail: sadok_prom@ukr.net, www.sadok.biz.uawww.fruitsad.com.ua

Безкоштовно завантажити випуск журналу «Ягідник» № 3 можна тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2022 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник» і «Садівництво і Виноградарство. Т.І.»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com

Журнал «Ягідник»

Останні статті