Як українські ягоди знаходять шлях на міжнародні ринки

 Як українські ягоди знаходять шлях на міжнародні ринки

Незважаючи на величезні проблеми, з якими зіштовхнувся український ягідний сектор під час війни, виробництво й експорт такої продукції, як ягоди, вдалося продовжити. Але водночас перед виробниками залишається відкритим питання довгострокової невизначеності, повідомляє fruitnet.com.

Життя значної частини України змінилося після вторгнення росії в лютому: мільйони людей бігли в пошуках безпеки в сусідні європейські країни, а ще багато людей перемістилися всередині країни. Але ягідний сектор, зосереджений у центральній і західній Україні, продовжує функціонувати, хоча й зі значними проблемами.

– Ягідний сезон був непоганим, – розповідає президент асоціації «Ягідництво України» Ірина Кухтіна. – Хоча ціни на ягоди були нижчими, ніж у попередні роки, проте врожай був хороший і за якістю, і за кількістю.

Палюча спека, яка спостерігалася на більшій частині Європи, мала лише мінімальний вплив на Україну, позначившись лише на розмірі ягід суниці садової. 

– Урожай суниці припав на спекотну погоду, тому калібри ягід були менші, але плоди – солодші, – каже Ірина Кухтіна. – Тільки в кінці малинового сезону розпочалася дощова погода. Незважаючи на труднощі, кількість деяких ягід була навіть більшою, ніж минулого року.

За словами експертки, в цей складний період деякі компанії все ж змогли збільшити свої інвестиції та встановили нові лінії:

– Однак робити це стало складніше. Міжнародні постачальники покладають весь ризик на українські компанії, тому існує багато невизначеності.

Сезон свіжих ягід уже закінчився, але бізнес заморожених ягід в Україні триває. Тут основні питання полягають у наявності та вартості складських приміщень. 

– Багато компаній перевезли свою продукцію до Польщі або розкинули її по різних частинах країни. Електроенергія дорога, але більшою проблемою є доступність складських приміщень через пошкодження інфраструктури, – каже Ірина Кухтіна.

Для експортерів високі обмінні курси є важливим фактором не лише в цьому сезоні, а й на майбутнє. 

– Експорт все ще можливий на наші основні ринки в ЄС, оскільки ми доставляємо товар вантажівками. Ціни будуть нижчими, ніж у минулі роки, оскільки нині курси валют ускладнюють роботу наших експортерів. Ягоди – це довгострокова інвестиція, тому, поки зберігається ця невизначеність, виробники, ймовірно, перейдуть на однорічні культури, – вважає Ірина Кухтіна.

Підтримка плодово-ягідної галузі країни в основному надійшла у формі грантів із США та ЄС, переважно через український уряд. Однак, за словами Ірини Кухтіної, підтримка розвитку промисловості була обмеженою:

– Одна з умов грантів – створення певної кількості робочих місць, а це зараз непросто гарантувати. І, поки триває війна, немає певності щодо наступного року. Але ми отримали підтримку від багатьох галузей, зокрема і від деяких роздрібних мереж. Люди повинні розуміти, що ми є на ринку, що у нас є ягоди для продажу і що ми доклали багато зусиль, щоб виростити та зберегти цю продукцію, – зазначає Ірина Кухтіна.

Читайте також: «Ягідник»: новий номер журналу незабаром вийде друком

Журнал «Ягідник»

Останні статті