Як потрібно заморожувати ягідну продукцію, щоб зберегти її якість і смак

 Як потрібно заморожувати ягідну продукцію, щоб зберегти її якість і смак

Ринок замороженої продукції розвивається швидкими темпами. Як правильно заморожувати ягоди, щоб не втратити їхнього смаку, кольору, якості та користі? Які характеристики повинне мати обладнання, щоб якомога якісніше заморозити такі делікатні продукти, як ягоди? Про це проєкту «Ягідник» розповів технолог із заморожування ягід та овочів Георгій ДЕРМЕНЖИ.

ПРОЦЕС ЗАМОРОЖУВАННЯ ВІД А ДО Я: ЯК УСЕ ВІДБУВАЄТЬСЯ

Перший етап будь-якої переробки продукції – підготовка.

– Охолодження ягід перед заморожуванням – надзвичайно важливий момент. Адже коли вони охолоджені, то температура заморожування рівномірно розподіляється по товщині ягід, завдяки чому вони не тріскають та не піддаються термічній деформації. Натомість якщо ягода тепла, то через те, що зовні вона замерзає швидше, а всередині повільніше, вона може деформуватися та тріснути, – розповідає технолог заморожених овочів Георгій Дерменжи.

Підготовка ягід для заморожування залежить від того, яку саме сировину використовують. Наприклад, малину перед заморожуванням потрібно лише охолодити, після чого її подають у флюїдизаційні тунелі чи в камери статичного заморожування. Натомість смородину, суницю садову, ожину чи інші ягоди, якщо вони брудні, потрібно помити, струсити з них зайву вологу і лише тоді заморожувати.

– Загалом, ягоди перед заморожуванням проходять таку ж підготовку, які і овочі: їх за потреби миють, охолоджують тощо, і лише потім заморожують. Але основна відмінність від заморожування овочів полягає в тому, що ягоди чистять після заморожування, оскільки в свіжому вигляді вони більш делікатні та крихкі, а в замороженому – стійкіші до переробки. Тобто менше ламаються та травмуються, тому замороженими чистити їх легше, – каже Георгій Дерменжи.

Орієнтовно процес заморожування ягід у флюїдизаційних тунелях, залежно від розмірів та сорту ягід, триває 5–15 хвилин. Водночас температуру заморожування такої делікатної продукції бажано регулювати, зазначає спеціаліст:

– Це потрібно робити для того, щоб ягоди не втрачали якості. Так, ягоди з більш стійкою до обробки структурою, які не травмуються, можна заморожувати в тунелі при температурі холодоносія -38–39 °С. Натомість під час заморожування малини температуру холодоносія треба збільшити, щоб ягоди не руйнувалися від термічного удару і на виході можна було отримати більше цілих ягід. Тобто є моменти, коли варто збільшити температуру заморожування та зменшити продуктивність, щоб покращити якість готового замороженого продукту.

Технолог на прикладі смородини розповів, як відбувається процес очищення ягід. Так, після того, як заморожена смородина вийшла з тунелю, на сепараторі плодоніжок для ягід проводять очищення ягід від плодоніжки. І саме в замороженому вигляді це відбувається набагато легше – вона просто відламується та відсівається на машині.

Продовження статті читайте безкоштовно в журналі «Ягідник» № 4 тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2022 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник»«Садівництво і Виноградарство. Т.І.», «Напої. Технології та Інновації»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com

Все буде Україна!

Журнал «Ягідник»

Останні статті