Як отримати високі врожаї, заощаджуючи виробничі ресурси?

Досягти цього допоможуть системи точного зрошення
Стан будь-яких насаджень, а також розмір, обсяг і якість їхнього врожаю значною мірою залежать від правильного зрошення. Якщо на ділянці облаштований недостатній або занадто рясний полив, неправильно дібраний цикл і графік водопостачання, це може звести нанівець усі старання фермера на шляху до бажаного результату. Компанія «Евкаліпт Р» уже понад вісімнадцять років працює на українському ринку у сфері зрошення, допомагаючи фермерам забезпечити рослини тим, що вони потребують. Причому фахівці підприємства можуть не лише налагодити правильне й ефективне зрошення на етапі створення насаджень, але й виправити вже допущені помилки в наявних плантаціях. Детальніше про те, наскільки правильне зрошення впливає на стан рослин і майбутнього врожаю, розповіла консультантка з технології точного зрошення компанії «Евкаліпт Р» Наталія БЄЛІХІНА під час виступу на Всеукраїнській науково-практичній благодійній конференції «Садівництво, ягідництво, овочівництво в умовах воєнного стану: вчимося перемагати!». Захід, який організувала медіагрупа «Технології та Інновації», відбувся 29 вересня 2022 року в Рівному.
– Компанія «Евкаліпт Р» проєктує, монтує, обслуговує та автоматизує системи зрошення, а також додає автоматичні чи ручні системи фертигації. Крім цього, фахівці нашої компанії допомагають налаштувати зрошення так, щоб воно було максимально ефективним і давало результати, на які очікує фермер, – розповіла Наталія Бєліхіна. – Зокрема, я допомагаю налаштовувати планування зрошення, тобто визначаю, коли потрібно поливати і скільки використовувати для цього води, щоб на плантації були найкращі умови для вирощування рослин.

За словами Наталії Бєліхіної, є багато господарств плодоовочевого сектору, де встановлені системи зрошення, причому навіть автоматичні, але вони не отримують бажаного результату:
– Саме тоді запрошують нас, щоб ми вирішили наявні проблеми із зрошенням. Для цього ми передусім збираємо інформацію про саму систему зрошення та її потужність, про встановлену крапельну трубку та який обсяг води вона подає, про відстань між емітерами тощо. Крім того, визначаємо, що саме спричиняє проблеми – недостатнє чи надлишкове зволоження тощо.
ПРИКЛАД ІЗ ПРАКТИКИ: ЯК НЕПРАВИЛЬНЕ ЗРОШЕННЯ СТРИМУЄ РОЗВИТОК НАСАДЖЕНЬ
Під час виступу Наталія Бєліхіна навела типовий випадок, який ілюструє проблеми, що виникають у багатьох фермерських господарствах. Зокрема, це можуть бути проблеми місцевого мікроклімату, коли трапляються заморозки чи інші погодні негаразди. Також це можуть бути проблеми, пов’язані з типом ґрунту, коли він містить забагато піску, в результаті чого рослинам не вистачає води, хоча система зрошення працює цілодобово та на всю потужність.
– На одному з фермерських господарств, яке вирощує лохину, ми почали працювати в середині літа 2020 року. Тоді ягід на кущах майже не було, рослини розвивалися повільно, а між поливними циклами листя від нестачі вологи скручувалося. Ми встановили датчики вологості ґрунту та метеостанцію, щоб зібрати необхідну інформацію, – розповіла фахівчиня компанії «Евкаліпт Р».
Отож, ґрунт, на якому росла лохина, був піщаний із малою вологоємністю, площа ділянки – 30 гектарів. На плантації була встановлена малопотужна система зрошення з великою кількістю клапанів, кожен із яких зрошувався окремо. Система зрошення була класична – 30 м3 /га, цикл зрошення становив близько 40 годин, а відстань між емітерами сягала 40 сантиметрів. Тобто витрата системи зрошення була близько 14 м3 /га кубів на годину.
– Тому коли ми через 40 годин поверталися до тієї ділянки, яку зрошували першою, вона, звичайно ж, уже була сухою. Ми виявили, що під кущами пісок не змочувався навіть після циклу зрошення, тобто вода проникала дуже глибоко, опускаючись нижче 60 сантиметрів. Для молодої лохини це занадто глибоко, адже її коренева система розташована на глибині 30 сантиметрів. У результаті вологість ґрунту між циклами зрошення падала до 8–12 %, – розповіла Наталія Бєліхіна.
Фахівці компанії «Евкаліпт Р» вирішили внести певні зміни до наявної системи зрошення. Так, вони встановили 5–6 циклів зрошення, які працювали упродовж 6–8 хвилин на кожній із ділянок. Тобто наступний цикл зрошення розпочинався вже через 2 години, а загальний добовий цикл скоротився до 17 годин.
– Так, ми починали зрошення о 4–5 годині ранку, а завершували після заходу сонця – о 21–22 годині. Автоматична система дозволяє виконувати ці функції та забезпечувати потрібний графік. Завдяки цьому вдалося заощадити електроенергію, воду та робочий час, адже система працювала вже не цілодобово, – зазначила Наталія Бєліхіна. – У результаті показник найменшої передполивної вологості піднявся з 8–12 % до 12–16 %, а ґрунт зволожувався на необхідні 30 сантиметрів, де була розташована коренева система рослини.
На плантації лохини були встановлені дві лінії крапельної труби й емітери, відстань між якими була 40 сантиметрів. Оскільки пряме зволоження в легкому ґрунті має невелику площу, то під кущем може сягати в діаметрі всього 7–10 сантиметрів. Тому фахівцям компанії «Евкаліпт Р» потрібно було зволожити всю гряду, щоб коріння рослини розвивалося нормально, рівномірно та максимально.
– Ми розуміли, що коли подаємо велику масу води впродовж тривалого часу, то під своєю вагою вона стікає вниз. Тому нам треба було зробити пляму вологи більшою. І якщо ми починали цикл зрошення, коли вологість ґрунту була не мінімальна, а середня, то, додаючи невеликими порціями воду, ми цю ділянку вологи розширювали, адже вода розтікалася горизонтально, а не вниз. Так ми досягнули цілої смуги зрошення, а не лише окремих плям, – розповіла Наталія Бєліхіна.
Усі показники вологості ґрунту фахівці компанії «Евкаліпт Р» повністю контролювали та вимірювали з допомогою датчиків, а також проводили перевірки емпіричним методом, тобто перевіряли вологість ґрунту вручну.
– Завдяки проведеній роботі коріння рослин почало розвиватися краще, і вже 2021 року ми побачили результат і врожайність кущів. Ми продовжували поливати насадження імпульсним зрошенням і підтримувати оптимальну вологість ґрунту. В результаті фермерське господарство дуже задоволене отриманим результатом. Ми й надалі з ними співпрацюємо: вони просто отримують цю інформацію від нас, і ми допомагаємо надалі планувати зрошення, – сказала Наталія Бєліхіна.

Окрім цього, допомоги господарство потребувало і в сезоні 2022 року. Через особливості місцевого клімату (коли на плантації завжди відчутно холодніше, ніж скрізь навколо) упродовж майже половини травня нічна температура коливалася в межах -2–4 °С. У результаті практично всі бруньки змерзли, і кущі стояли майже голі. Натомість у радіусі 10–20 кілометрів усі насадження лохини на інших господарства були вже зелені.
– Ми почали подавати добрива, які були на складі. Господарство розташоване в Макарівському районі на Київщині, який спочатку перебував в окупації, а потім там працювала Державна служба з надзвичайних ситуацій, аби знешкодити вибухонебезпечні предмети. В результаті зайти на поле вдалося дуже пізно, тому там пропустили низку внесень добрив. Але ми намагалися зробити все можливе та сподівалися, що вдасться отримати хоча б половину минулорічного врожаю, – зазначила Наталія Бєліхіна.

Завдяки правильно спланованій і проведеній роботи вдалося створити потужну листову масу, яка годувала ягоди. В результаті врожай був на 25 % більший, ніж минулого сезону.
– Це один з найяскравіших прикладів, з якими ми маємо справу. Але ми не лише вносимо корективи до наявних систем зрошення, але й допомагаємо правильно та ефективно спланувати систему поливу таким чином, щоб потім не було проблем ні з часом зрошення, ні з циклами, ні прямими змочуваннями тощо. В такому випадку ми відразу встановлюємо відразу систему моніторингу і та починаємо працювати правильно з самого початку. І це дає свої результати, – розповіла Наталія Бєліхіна.
НЕ ЛОХИНОЮ ЄДИНОЮ
Компанія «Евкаліпт Р» працює не тільки з насадженнями лохини, але й з будь-якими культурами – садовими, овочевими чи горіховими.
– Так, 2020 року ми почали працювати з одним господарством, яке вирощує фундук. Допомогли правильно налаштувати систему зрошення, поставили метеостанцію та датчики. В результаті дерева гарно росли, незважаючи на те, що вологи в саду не вистачає хронічно, води там майже немає, адже пісок такий, як на пляжі. І завдяки маленьким імпульсним зрошенням нам вдається підтримувати потрібну вологість, щоб рослини не лише не гинули, а й розвивалися та плодоносили, – зазначила Наталія Бєліхіна.

КОРОТКО ПРО СИСТЕМУ МОНІТОРИНГУ ВІД «ЕВКАЛІПТ Р»
Система моніторингу, яку пропонує фермерам компанія «Евкаліпт Р», складається передусім із профільних зондів, які можуть бути будь-якої довжини – від 30 до 80 сантиметрів, а то й більше. Кожні 10 сантиметрів вони оснащені датчиками, які надають потрібну інформацію, необхідну для налаштування зрошення.
– Датчики, які ми використовуємо, українського виробництва. Вони працюють так само, як і імпортні аналоги, за тією самою технологією, але коштують удвічі дешевше. Вони можуть працювати як самостійно, так і з автоматичною системою зрошення, яку компанія «Евкаліпт Р» виготовляє самостійно, – розповіла Наталія Бєліхіна.
Ці датчики встановлюються біля кореневої системи рослини та виміряють не просто ґрунт, а роботу та зволоження кореневої системи рослини на різних глибинах. Завдяки цьому можна отримати інформацію про те, як і на яких глибинах працює коренева система, скільки води споживає тощо.
– З цими датчиками ми вже можемо визначити діапазон найкращої вологості та спланувати цикли зрошення, – зазначила представниця компанії «Евкаліпт Р». – Ми допомагаємо господарствам налаштувати фертигацію та зрошення, допомагаємо скласти плани поливу та його програми. Насправді нічого складного, просто фермерам треба приділити цьому певну увагу, зосередитися на цьому, встановити цю систему та використовувати її. Бо, працюючи з нею ефективно, можна заощаджувати ресурси й отримувати найкращі результати.
За деталями та консультаціями звертайтеся: +38-093-477-55-77, http://www.evkalipt.com.ua/

Більше матеріалів безкоштовно читайте в журналі «Ягідник» № 5-1 тут.
Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2023 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.
Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник», «Садівництво і Виноградарство. Т.І.», «Напої. Технології та Інновації»).
Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22, rnadia@ukr.net
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.
Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com
Все буде Україна!