Як отримати максимальний ефект від добрив на лохині

 Як отримати максимальний ефект від добрив на лохині

В умовах дуже кислого рН ґрунту постає завдання забезпечити рослини лохини всіма необхідними елементами живлення і підсилити роботу мікоризи.

Важливість фруктів та ягід у раціоні людини тяжко переоцінити. Їхні корисні властивості не обмежуються високими дозами вітамінів, мінералів і волокон. Найкориснішими серед фруктів та ягід є чорниця, полуниця, ожина, малина, виноград і яблука. Вони містять найбільше антиоксидантів.

Чорниця посідає перше місце з антиоксидантної активності серед десятків інших ягід і фруктів. Її можна назвати найкориснішою ягодою у світі. Зокрема, антоціаніни, які надають чорниці красивий синьо-фіолетовий колір, поліпшують пам’ять і підвищують здатність до навчання. Чорниця допомагає знизити ризик розвитку вікових захворювань, як-от хвороби Паркінсона й Альцгеймера. А ось її здатність поліпшувати зір – міф. Зате знизити ризик появи катаракти і глаукоми можуть глікозиди, які містяться в ягоді. Також у чорниці багато заліза.

Тривалий час чорниця була відома як «європейська лохина», оскільки лохину не вирощували в Європі до 1930-х років. Відрізнити лохину від схожої на вигляд чорниці легко, розрізавши ягоду навпіл. У лохини світло-зелена середина, в той час як у чорниці червона або фіолетова. На відміну від чорниці, ягоди лохини ніжніші на смак.

Найголовнішою «особливістю» лохини, мабуть, є її належність до родини Вересові. Як і інші представники цієї родини, лохина не росте на лужних ґрунтах і віддає перевагу кислому середовищу (pH 3,8–5,5, не вище). Багато дослідників вважає, що цю властивість вересові набули виключно через мікоризу (симбіоз коренів рослин із грибами): мичкувата коренева система лохини й чорниці не має тонких всмоктувальних волосків, зате тісно обплетена грибними нитками. Гриби не лише живляться продуктами життєдіяльності чагарників, а й виконують для них роль переносника-постачальника поживних речовин із ґрунту, а в лужному середовищі і в добре обробленій (окультуреній) землі мікориза перестає повноцінно працювати і гине. Деякі садівники вважають, що роль грибів у вирощуванні лохини сильно перебільшена, що рослина при регулярних підгодівлях просто зобов’язана нормально розвиватися і плодоносити. Однак практика показує, що саме наявність мікоризи робить цей чагарник стійкішим до кореневої гнилі та хвороб, і при правильній агротехніці (обов’язковому виконанні вимог до живлення, освітлення, складу ґрунту та його вологості) він потребує менше уваги.

Для комплексного живлення ягідних культур компанія Timac Agro розробила спеціальні водорозчинні добрива KSC, які мають збалансований вміст усіх необхідних рослині макро- та мікроелементів і високоефективний біостимулюючий комплекс Phitactyl. Цей біостимулятор на основі морських водоростей призначений для стимуляції росту кореневої системи та вегетативного розвитку, прискорення транспорту елементів живлення і допомоги рослині подолати стрес. Компоненти, що входять до KSC Phitactyl, забезпечують повноцінне живлення рослин та сприяють розвитку мікоризи, що в комплексному поєднанні дають хороший результат (фото 1, 2).

Лінійка продуктів KSC призначена для позакореневого живлення усіх культур, а також для фертигації на овочах відкритого й закритого ґрунту, в садах, виноградниках та ягідниках. Вміст елементів живлення у водорозчинних добривах KSC показано в таблиці 1.

Норми внесення водорозчинних добрив KSC для лохини в середньому становлять 25–50 кг/га на місяць. Для кожного господарства ці норми розраховуються індивідуально, залежно від ґрунтових умов, якості поливної води і віку насаджень.

Для вкорінення молодих, свіжовисаджених рослин та поліпшення розвитку кореневої системи лохини варто використовувати ґрунтові біостимулятори, спеціально розроблені науковою командою з урахуванням потреб і можливостей кожної культури.

Унікальність ґрунтових біостимулюючих комплексів, які пропонує Timac Agro, полягає в особливому підході до всіх процесів, що відбуваються в ґрунті та рослині. Формули біостимуляторів FERTIACTYL® у своєму складі містять екстракт морських водоростей і прекурсори амінокислот. Ці біостимулятори сприяють стабільному росту й розвитку рослин, поліпшують фотосинтез і створюють Stay Green ефект, зменшують шкідливий вплив засобів захисту на рослину, забезпечують найкраще поглинання поживних речовин з ґрунту, прискорюють мінералізацію органічної речовини в ґрунті, активують розвиток ґрунтових мікроорганізмів та мікориз, чим дозволяють рослині самій визначати необхідну їй кількість поживних речовин. Їхнє використання забезпечує отримання більш високих, якісних і стабільних урожаїв.

Листові біостимулятори FERTILEADER® з екстрактом морських водоростей містять біокомплекс SEACTIV®, який включає в себе гліцин бетаїн та ізопентил аденін. Гліцин бетаїн забезпечує природний антистрес і стимулює кореневу систему. Ізопентил аденін поліпшує цвітіння та дозрівання ягід, оптимізує процеси фотосинтезу і транспорту елементів живлення по рослині. Окрім біостимулюючих компонентів, всі біостимулятори компанії Timac Agro мають у своєму складі адаптований комплекс елементів живлення. FERTILEADER Elite покращує якість ягід та збільшує їх лежкість. Присутній у цьому продукті кальцій (Са) максимально доступний для рослини та не залишає білих слідів на листках та ягодах.

Хороші відгуки виробників ягід і фруктів отримано після внесення біостимулятора Maxifruit. Він сприяє активному плодоношенню фруктів та ягід, знижує ризик не запилення квіток, стимулює повноцінний налив плодів і їхній рівномірний розвиток (фото 3).

Завдяки комплексному живленню та біостимуляторам у садівників і ягідників є можливість безпосередньо впливати на процеси, що відбуваються у ґрунті, утворення і приріст коренів, росту і розвитку рослин; регулювати строки їхнього цвітіння і дозрівання та керувати ними; формувати врожай потрібної якості, зберігаючи найкращі властивості фруктів та ягід.

Застосування біологічних стимуляторів дозволяє аграріям максимально реалізувати потенційні можливості земельних угідь та сільськогосподарських культур без шкідливого впливу на довкілля, що в результаті позитивно впливає на кінцевий прибуток.

Марія ПАНАС, продакт-менеджер Timac Agro Ukraine

Контакти: Україна, м. Київ,

вул. Амурська, 6-Л, корпус 5

www.timacagro.com, e-mail: contact@ua.timacagro.com

+38 (044) 290-48-81

За детальною інформацією звертайтеся

до регіональних представників Timac Agro

(ua.timacagro.com, розділ «Призначити зустріч»)

Більше матеріалів читайте у друкованому журналі «Ягідник».

Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126, sad2017@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті