Як налагодити ефективний ягідний бізнес?

 Як налагодити ефективний ягідний бізнес?

Лайфхаки від провідних ягідних господарств і технологічних компаній: конференція «Ягідництво і переробка: технології та інновації» – 2021

Яке майбутнє в українського ягідництва? Куди рухатися фермеру, які обрати культури і технології вирощування? Як налагодити ефективний бізнес та вийти на європейський ринок? Відповіді на ці та інші питання отримали учасники V Міжнародної науково- практичної конференції «Ягідництво і переробка: технології та інновації», яка з неймовірним успіхом відбулася 9–10 грудня 2021 року в Києві, в готельно-ресторанному комплексі «Верховина». Конференція побила всі рекорди, зібравши більше 400 учасників з України, Білорусі, Молдови, Польщі, Нідерландів, Італії, Франції, і стала наймасштабнішою ягідною подією України за всю історію. Спікери конференції не тільки презентували інноваційні технології в ягідництві, а й поділилися успішним досвідом ведення бізнесу.

– У програмі сьогоднішньої конференції – безліч ідей для вашого бізнесу. Запрошуємо вас на виставку, щоб поспілкуватися з представниками компаній, які презентували свої технології на стендах. Також сьогодні відбудеться перший в Україні конгрес із заморожування та холодної логістики ягід. Українське ягідництво сьогодні перебуває на етапі активного розвитку, і воно готове заявити про себе на весь світ, – і це надихає!.. – зазначила у вітальному слові організатор конференції, засновниця медіагрупи «Технології та Інновації» Катерина КОНЄВА.

Катерина Конєва, засновниця медіагрупи «Технології та Інновації»

Конференція зібрала більше 50 компаній-партнерів, зокрема і закордонних (Італія, Німеччина, Нідерланди, Польща). Передові технології, обладнання, добрива, засоби захисту тощо представили компанії: Holland Rosetta, OctoFrost, «Евкаліпт Р», «Фруктовий сад», «Долина-Агро», «Сортер-Пак», «Кліома Сервіс», Unidex, «Інсолар-холод», Grand Logistics Company, «САД ОК», «Аргон Центр», MAS SYSTEMS, Smartep, Ceres Ukraine, «Макіта Україна», «Рамос», Novosad, «Русбана», «Олан Агро», «Арта-Хімгруп», «Холод-Інжиніринг», «Агрохімтехнолоджі», «Еко культура», Insortex, «Клуб Рослин», «Пак-Трейд», «Техносервіс», «Вайн Дайк Технікс», «Альфа-Синтез», «Алфаінтерпласт», Pigo та інші. Смаколиками і напоями з ягід і меду пригощали фудпартнери конференції: «Мед заповітного краю», Supergarden, ТОВ «МІТ», Bondarchuk Winery.

Із вітальним словом виступив заступник директора департаменту аграрного розвитку Міністерства аграрної політики і продовольства України Андрій КРАВЧЕНКО, який зазначив, що 2021 року державною підтримкою зі створення насаджень скористалися близько 297 суб’єктів господарювання. На держпідтримку із створення плодово-ягідних насаджень 2021 року було спрямовано 189 млн грн, з яких понад 95 – саме на ягідництво. Загальна площа плодово-ягідних насаджень, закладених 2021 року, становила понад 2200 га, з яких майже 1000 га – ягідники.

Почесними гостями конференції стала делегація із Нідерландів на чолі з радником із питань сільського господарства Посольства Королівства Нідерландів в Україні Рейнаудом НАУТЕНОМ, який зазначив, що співпраця між ягідними секторами України та Нідерландів сьогодні дуже потужна.

– Нідерланди – це не тільки країна, до якої експортують ягоди українські фермери. Звідси в Україну прибуває велика кількість садивного матеріалу та технології для зберігання й переробки ягід. Ці технології допомагають не тільки виростити якісну продукцію, зберегти її і реалізувати, а й зробити ягідництво безпечнішим для навколишнього середовища.

Рейнауд Наутен (у центрі), радник посольства Королівства
Нідерландів в Україні, із учасниками конференції

ЯГІДНИЙ РИНОК В УКРАЇНІ

Світовий ринок ягід стрімко зростає. Загалом, у 2021 році виробництво ягід у світі становило 15,4 млн тонн, тоді як 2000 року цей показник був на рівні 5,7 млн тонн. Такі дані презентував доктор економічних наук, професор Інституту аграрної економіки НААН України Юрій ПАСІЧНИК. На першому місці за рівнем виробництва у світі – суниця садова, на другому – малина. Третю позицію, за словами науковця, посідає смородина. Юрій Пасічник наголосив, що в Україні станом на 2020 рік насадження ягід становили 19,9 тис. га. Із них 8,1 тис. га займала суниця садова, 5,3 тис. га – малина, ожина, 3,9 тис. га – смородина, 0,9 тис. га – аґрус. За офіційними даними, плантації лохини станом на 2020 рік становили 1,2 тис. га. 15,3 тис. га займали ягідники у присадибних господарствах України.

Представник компанії «ПАК-ТРЕЙД » Сергій Дзігель

Ідею стрімкого розвитку ягідництва у світі підтримала засновниця Rosetta Agro, головного технологічного партнера конференції Фредеріка ВОГЕЛЬ.

– Я рада бачити на міжнародному ринку українські ягоди, зокрема лохину, – зазначила експертка. – Українські фермери ще можуть збільшити свою частку на міжнародному ринку, стати і залишатися конкурентоспроможними. Але ми бачимо, що вони починають стикатися з тими ж проблемами, що й скрізь.

Засновниця компанії «Розетта Агро» Фредеріка Вогель (у центрі) із колегами

Фредеріка Вогель зазначила, що скрізь не вистачає працівників. Українські заробітчани, за словами експертки, їдуть на сезонну роботу в країни Європи, зокрема в Польщу. А в Німеччину та Нідерланди приїжджають польські й румунські робітники. Ефективним рішенням цієї ситуації є механізація виробництва ягід, що істотно знижує витрати праці. Rosetta Agro продає техніку для боротьби з бур’янами, і на ринку з’являться вдосконалені машини для збирання врожаю. Також можна автоматизувати внесення добрив та зрошення, що заощаджує працю та уникає помилок.

Ще один спосіб скоротити витрати – підвищити врожайність із гектара. Інвестиції в плантації вже зроблені, і тоді найдешевший спосіб отримати більший прибуток – підвищити врожайність.

Представники компанії «Агрохімтехнолоджі» з менеджером медіагрупи «Технології та Інновації» Іриною Калюжною

Для підвищення врожайності вода і підживлення повинні бути оптимальними. Експертка також зазначила, що висококваліфікованих спеціалістів у сфері ягідництва в Україні небагато. Консультації професійних агрономів, за словами Фредеріки Вогель, здаються дуже дорогими, хоча при підвищенні врожайності витрати на консультації будуть виправданими. За словами експертки, на початку бізнес-шляху потрібно думати про кінцевий результат.

– Вибирайте тільки високу якість ягід. Інакше неможливо бути серйозним гравцем на ринку. Якість – це не тільки зовнішній вигляд, а й смак і придатність до зберігання. Потрібно збільшити врожайність із гектара та підвищити ефективність виробництва. Початкові інвестиції в бізнес досить великі, тому ми завжди радимо не починати працювати на занадто великій площі. Коли ви рік за роком виробляєте хороші ягоди і маєте прибутковий бізнес, тоді можна розширюватися. Щодо ж до лохини, то ці рослини можуть рости більше 40 років і приносити дохід навіть наступному поколінню, – підсумувала Фредеріка Вогель.

Представник польської компанії In-Vitro Kusibab Ігор Пащук та
засновниця медіагрупи «Технології та Інновації» Надія Ящук

Цьогорічний сезон виявив достатньо проблем на плантаціях лохини: хвороби, шкідники та інші стреси. І часом боротьба з ними впродовж сезону стає справжнім викликом. У своєму виступі представник Генерального партнера конференції з ЗЗР компанії «Байєр-Україна» Ігор ТАРУШКІН розповів про способи боротьби із найбільш розповсюдженими хворобами та шкідниками ягідних культур. Сьогодні компанія розробляє комплексні рішення для захисту від шкідників і хвороб смородини, лохини високорослої, аронії, суниці садової, малини й ожини, винограду, аґрусу, чорноплідної горобини та журавлини, вирощуваних на відкритому ґрунті і під плівкою.

Андрій Ковальчук, Жанна Матвієнко (компанія Fall Creek) та Ігор Луцько (СВК «Ягідки»)

Низка препаратів компанії Bayer не мають періоду очікування і не залишаються в кінцевих продуктах, тому можуть використовуватись для всіх садових культур, зокрема і в органічних системах землеробства. Сьогодні компанія розробляє комплексні рішення для захисту від шкідників і хвороб смородини, лохини високорослої, аронії, суниці садової, малини і ожини, винограду, аґрусу, чорноплідної горобини та журавлини, які вирощують і у відкритому ґрунті, і під плівкою.

– Сьогодні в Україні з таких напрацювань компанії зареєстрована Серенада АСО – біологічний фунгіцид і бактерицид, який впроваджує комплексний захист. Активний засіб проти багатьох патогенів при обприскуванні листя і внесенні в ґрунт. Містить корисну бактерію Bacillus subtilis штаму QST 713. Забезпечує високий рівень безпеки для середовища, людей і нецільових організмів, зокрема бджіл, – розповів фахівець із маркетингу препаратів для захисту спеціальних культур компанії «Байєр-Україна» Ігор Тарушкін.

Виступає Ігор Тарушкін, компанія «Байєр-Україна»

Перед агровиробниками також постає завдання своєчасної подачі води в необхідній кількості і якості на ягідні плантації. Враховуючи, що з водою вносять розчинні добрива, потрібно точно розраховувати й контролювати їхню кількість і концентрацію, як у поливній воді, так і в ґрунті. Помилки можуть обернутися для господарства зниженням об’ємів врожаю. Представники ексклюзивного технологічного партнера конференції компанії «ПрофПолив» поділились успішними проєктами автоматизації систем поливу і фертигації.

– Всі наші автоматизовані системи працюють у режимі онлайн і надають повні звіти про виконані операції та їх результати на смартфон або комп’ютер. Ці дані дозволяють швидко і мобільно приймати зважені рішення щодо поливу, внесення добрив і захисту рослин з будь-якої точки світу, – коментує директор компанії «ПрофПолив» Вадим БОЙКО.

Олександр Стогній (СВК «Ліга Агро»), Вадим Бойко («ПрофПолив»), Ірина Калюжна («Технології та Інновації»), Денис Рудичев («ПрофПолив»), Василь Бондаровський («Біохім Агро»)

НОВІ СОРТИ ЯГІД – ПОШТОВХ ДЛЯ РОЗВИТКУ ЯГІДНИЦТВА

Говорили на конференції і про перспективні сорти рослин, без яких неможливий розвиток ягідної галузі. Зокрема, про нові сорти лохини, малини, ожини розповів представник польської компанії in-vitro Kusibab Ігор ПАЩУК.

Тему вибору нових сортів ягід продовжив відомий селекціонер, заступник директора з наукової роботи Інституту садівництва НААН України Олександр ЯРЕЩЕНКО. Фахівець звернув увагу на ранньо-середній сорт лохини Титаніум, який дає великі ягоди (діаметром 17–20 мм). Очікувана потенційна врожайність сорту становить 20 т/га. Ягоди придатні для тривалого зберігання, тому цей сорт ідеальний для тих, хто хоче спрямовувати врожай для продажу на свіжому ринку.

Окрім того, науковець проаналізував нові сорти суниці садової (Сандра, Федеріка, Аня, Флорида Б’юті), смородини (Єдність, Дебют, Чорний десерт), порічок (Росинка), жимолості (Восторг, Аврора, Бореал Бліззард, Бореал Біст, Бореал Б’юті), лохини (Титаніум, Мегас Блу, Сімултан, Пастель, Талісман), актинідії (Женева, Джамбо, Ананасна) та аґрусу (Сварог, Тясмин, Перлинка та Гостинець).

Тетяна й Анна Домбровські, компанія «Фруктовий сад»

Про сучасні сорти малини, придатні для промислового вирощування в Україні, розповів і менеджер компанії «ФруТек» Тарас МАСЛОВАТИЙ.

Фахівці постійного партнера конференції компанії «Біохім Агро» (EFT Group) презентували рішення для живлення чорниці високорослої. Представник компанії у західному регіоні Артур СІЖУК розповів про ключові елементи, які є основою для росту рослин:

– Коли йдеться про живлення і захист від шкодочинних організмів, можна стверджувати, що готових рішень не існує. Для максимальної коректності та ефективності впровадження систем захисту й живлення необхідно враховувати результати аналізів ґрунту, листя, фітопатологію рослини та ґрунту, особливості гідрологічного режиму, рельєфу, віку насаджень тощо. Компанія «Біохім Агро» розробила власну програму живлення чорниці високорослої, в основу якої покладено використання препаратів Quantum. Цією схемою представники компанії охоче діляться з усіма учасниками ринку.

Розсадник «Ягідне МС» презентував на конференції сучасні перевірені сорти лохини, ожини, а також рододендронів, із якими компанія нещодавно почала працювати. Як зазначив його керівник Андрій Гончарук, найбільш популярні сорти лохини серед українських фермерів – це Дюк, Чандлер та Еліот.

Сергій Новосад

ЯК ПРАВИЛЬНО ЗАКЛАСТИ ЯГІДНИК?

Головне питання, яке виникає у фермера після вибору сорту, – як правильно закласти плантацію. Відповідь на це питання дав директор розсадника in-vitro «Долина Агро» Олег БАЗЮК. Фахівець розповів про базові принципи закладки ягідника лохини й догляду за ним.

Олег Базюк («Долина Агро») з учасниками конференції

За словами Олега Базюка, під час створення лохинової плантації потрібно звертати увагу на низку факторів, які, на перший погляд, здаються не надто важливими.

– Перед висадкою лохини треба зважати на природно-географічні умови (тип ґрунтів, водні ресурси) та особливості місцевого клімату. Наприклад, ризиковано вирощувати лохину в контейнерах у регіонах, для яких характерні морози нижче ніж –17 °С, – зазначив фахівець.

Ще один із важливих факторів, що суттєво впливає на якість розвитку насаджень лохини, – вода. Поблизу плантації має бути водойма. Також важливе значення має кількість і якість підземних вод. Буває, на заході України свердловина тягне воду з гіпсового горизонту. Така вода буде дуже жорсткою. Пом’якшити її можна, додавши велику кількість кислоти. Проте, в такому випадку плантація стане збитковою.

Але головна передумова вдалого ягідного бізнесу – правильно підібраний сорт. Під час його вибору треба орієнтуватися на такі моменти, як морозостійкість і кількість необхідних холодних годин, щоб рослина не почала розпускатися й рости раніше, ніж потрібно. Також важливо те, як рослина входить у зиму та як із неї виходить.

Катерина Скребець, Ірина Павлова, Надія Ящук, Вероніка Березанська і Катерина Конєва

Продакт-менеджер компанії Timac Agro Ukraine Марія ПАНАС вважає, що завдяки комплексному живленню та біостимуляторам у ягідівників є можливість безпосередньо впливати на процеси, що відбуваються у ґрунті: утворення і приріст коренів, ріст і розвиток рослин; регулювати строки їхнього цвітіння і дозрівання та керувати ними; формувати врожай потрібної якості, зберігаючи найкращі властивості фруктів та ягід.

– Формули біостимуляторів FERTIACTYL у своєму складі містять екстракт морських водоростей і прекурсори амінокислот. Ці біостимулятори сприяють стабільному росту й розвитку рослин, поліпшують фотосинтез і створюють ефект Stay Green, зменшують шкідливий вплив засобів захисту на рослину, забезпечують найкраще поглинання поживних речовин із ґрунту, прискорюють мінералізацію органічної речовини в ґрунті, активують розвиток ґрунтових мікроорганізмів та мікориз, дозволяють рослині самій визначати необхідну їй кількість поживних речовин.

Ефективний догляд за ягідником передбачає встановлення інтелектуальної системи поливу. Технології точного зрошення на конференції презентувала компанія «Евкаліпт Р», яка у своїй діяльності керується гаслом «Кожна краплина має значення». Сучасне обладнання компанії допомагає не тільки економити водні ресурси, а й організовувати такий графік поливу, щоб забезпечувати рослину необхідною кількістю вологи на потрібній глибині.

– Нестача вологи призводить рослину до стресу та нестачі поживних речовин і знижує якість ягід. Підтримання оптимальної вологості ґрунту забезпечує найкращий результат. Завдяки нашому обладнанню фермери можуть досягнути успіхів у вирощуванні ягід та отримувати високий урожай, – зазначив співвласник і технологічний директор компанії «Евкаліпт Р» Владислав РАЗКЕВИЧ.

Головним технологічним партнером конференції стала компанія Polska borówka sp. z o .o. , яка уже понад 16 років працює на міжнародному ринку.

Компанія займається вирощуванням і реалізацією саджанців лохини високорослої, жимолості камчатської та інших ягідних культур, займається проєктуванням систем зрошення, консультує з питань розміщення рослин та будівель на території плантації, допомагає із впровадженням систем якості (інтегроване виробництво, НАССР, GLOBALGAP, BRC), консультує з питань підготовки до сертифікаційного аудиту, надає консультації щодо вирощування ягідних культур, співпрацює із провідними європейськими розсадниками.

УСПІШНИЙ ДОСВІД ВИРОЩУВАННЯ ЯГІДНИХ КУЛЬТУР

Спікери V Міжнародної науково-практичної конференції «Ягідництво і переробка: технології та інновації» поділилися досвідом вирощування суниці садової, лохини й малини. Був представлений і закордонний досвід ягідництва. Зокрема, агроном Ірина ПАВЛОВА та власник ФГ «Сонюшко» Олексій МІНЕНКО (Білорусь) розповіли про вирощування ремонтантних сортів суниці садової на столах у тунелях.

Олексій Міненко та Ірина Павлова (ФГ «Сонюшко», Білорусь)

Господарство «Сонюшко» функціонує всього 4 роки, проте за цей час тут досягли значних успіхів. Загальна площа ягідних культур у господарстві «Сонюшко» – 30 га. Із них 5 га становлять тунелі. За словами Ірини Павлової, в тунелі вирощують лише один сорт суниці – San Andreas, адже він найпростіший у догляді.

– Якщо використовувати якісний садивний матеріал, то проблем із вирощуванням ягід у тунелях не буде. Адже там стабільний мікроклімат, а фертигація відбувається 24 години на добу. Для збирання ягід у тунелі треба менша кількість людей, ніж у відкритому ґрунті, – зазначила Ірина Павлова.

Запорукою вдалого врожаю є й оптимально комфортні умови вирощування ягід, у тому числі захист від зовнішніх факторів. Оптимальний для рослин мікроклімат створюється в плівковому тунелі, альтернативою якому слугують різноманітні накриття для захисту від опадів, вітрів і шкідників. Нещодавно компанія Haygrove розробила новий вид тунелів EZvent для ягідних культур – ще міцніших та продуманіших, що дозволить час та людську працю в експлуатації цієї конструкції під час вирощування та збору ягід. Представник компанії Роман ВОРОЖБИТ розповів про переваги інновації:

– З новинок ми застосували овальну трубу для арок HSO, яка на 20–40 % міцніша, ніж звичайна. Окрім того, нова запатентована система зміцнення конструкції за допомогою сталевих тросів додає ще 10–15 % міцності та витривалості конструкції. Також збільшили відстань між «ногами» до 2,5 м та відмовилися від верхнього зміцнення арок, що дозволило здешевити загальну вартість шляхом зменшення використання металу на метр та продовжити довговічність плівки. Також розробили систему збирання дощової води, яку потім можна використати для поливу рослин. Збільшення висоти тунелів дозволило нам забезпечити кращий мікроклімат для росту рослин.

Надія Ящук, Роман Ворожбит (компанія Haygrove) та Анна Панкратенкова (медіагрупа «Технології та Інновації»)

Порадами щодо контролю урожаю ягідника і саду поділився директор з розвитку компанії «РОДОНІТ» Олег ДУБИНА.

– За допомогою наших продуктів ми дбаємо про сталий розвиток та отримання стабільного врожаю. В арсеналі компанії кріопротектори, прилипачі, стимулятори тощо. Ці препарати дозволяють попередити втрати врожаю завдяки мобілізації імунної системи та підвищення стійкості рослин до засухи, заморозків і інших стресів.

Досвідом вирощування суниці садової у відкритому ґрунті поділився директор ТОВ «САВ АГРО ПАРТНЕР» Андрій ШВИНДЮК. На плантаціях господарства вирощують органічну суницю садову. Більше 20 га суниці росте на грядах.

– Головне питання, яке ми повинні були вирішити перед закладкою плантації, – це люди, з якими ми будемо працювати. Без кваліфікованого агронома неможливо навіть знайти ділянку для вирощування ягід. Інший аспект – розміщення плантації. Ділянка, призначена для органічного вирощування, має бути віддалена від ділянки, яку обробляють хімічними засобами, – зазначив Андрій Швиндюк.

У виставці обладнання і технологій взяла участь компанія «ЕКОКУЛЬТУРА» з м. Дніпро (https://ecoculture.biz/) як провідний міжнародний експерт у галузі біологічного захисту рослин та природного запилення. На стенді компанії були представлені основні зразки продукції, а також новинки. До уваги відвідувачів компанія презентувала  високотехнологічні вулики ТМ Bombus PRO5, призначені для запилення як у захищеному, так і у відкритому ґрунтах.

Відвідувачі  змогли повноцінно ознайомитися з засобами захисту рослин, які компанія пропонує агровиробникам:

  • феромони для широкого спектру шкідників;
  • феромонні пастки, пастки для відлову, та моніторингу безлічі шкідливих комах;
  • секатори та інвентар для садів;
  • добрива;
  • широкий асортимент пестицидів.

За підсумками проведення виставки очевидно, що професійний інтерес, міжнародне визнання та охоплення спектру продукції не перестає вражати учасників та відвідувачів цього заходу.

Щороку виставку відвідують керівники та фахівці селянсько-фермерських господарств, агрофірм, агрокомплексів, головні агрономи та технологи, співробітники ягідних  компаній, дистриб’ютори засобів захисту рослин, представники державних структур, фінансових установ та багато інших.

Продукцію компанії «Екокультура» презентували на конференції

Про особливості вирощування суниці садової в сезоні 2021 учасникам конференції розповіла учасниця проєкту BestAgro, співзасновниця ініціативи «Ягідна сторона життя» Ірина БАРЗО. Вона розповіла про найпоширеніші помилки виробників-початківців на старті виробництва.

Нині актуальним є питання зменшення пестицидного навантаження в технологіях вирощування ягідних культур та отримання якісного і безпечного врожаю. Спеціалісти компанії БТУ-ЦЕНТР розробили й постійно вдосконалюють технологічні карти вирощування садових культур (як органічні, так і інтегровані). Проводячи моніторинг поширення та розвитку шкодочинних організмів, ці карти можна коригувати, але вектор завжди зберігається.

Іван Маковкін та Володимир Сіленко (компанія БТУ-ЦЕНТР)

У таких технологічних картах передбачені комплексні обробки, у бакових сумішах яких є біофунгіциди, біоінсектициди, засоби живлення чи біоактивації. При застосуванні біологічних засобів обов’язковою складовою, що входить до бакових сумішей, має бути біоприлиплювач. Серед лінійки найбільш запитуваних на ринку є Липосам, Енпосам та Біофренд. Їхнє використання за норми 1–2 л/га закріплює препарати на рослинах, перешкоджає надмірній втраті вологи і захищає рослини від сонячних опіків.

– Досить важливим аспектом технології вирощування ягідних культур є захист насаджень від шкідників і хвороб. Препарати Мікохелп або Фітоцид (2-3 л/га) із включенням біоінсектицидів Бітоксибацилін-БТУ (7 л/га) або Актоверм Формула (5–7 л/га) та Лепідоцид БТУ (5 л/га) є ефективними у захисті рослин від хвороб та шкідників, а головне – безпечними для людей і корисних комах (бджіл, джмелів, осмій тощо). Не менш важливим є захист кореневої системи рослин, а також покращення ґрунтового живлення культур. Програма знезараження ґрунту «Жива крапля» за рахунок внесення разом з поливною водою препаратів проти ґрунтових патогенів Мікохелп (2 л/га), проти ґрунтових шкідників Метавайт плюс (8 л/га) та для покращення живлення Граундфікс (4–5 л/га) – ділиться кандидат сільськогосподарських наук, керівник експертного відділу БТУ-ЦЕНТР Володимир СІЛЕНКО.

Про досвід вирощування малини на сході України (в Харківській області) розповів директор ТОВ «Диво ягода» Віталій ВАСИЛЬЄВ. «Диво ягода» має статус орга нічного виробника. 2019 року побудували невеликий холодильник, а також тунель шокової заморозки. Віталій Васильєв розповів, що на його плантації росте 28 га ремонтантної малини й 5,5 га суниці садової. Середня урожайність – 5,1 т/га малини й 10 т/га суниці садової.

– Щоб захистити ягідні насадження від потрапляння хімічних препаратів, якими обробляють сусідні поля, ми висадили по периметру своєї плантації лісосмуги. Також маємо невелику пасіку, щоб забезпечити якісне запилення суниці. Є й відеонагляд, за допомогою якого агроном може дистанційно контролювати виробничі процеси, – розповів Віталій Васильєв.

Окрім застосування препаратів для збереження та підвищення врожайності, власники розсадників використовують і біологічні організми. Біологічні системи вирощування та покращення врожайності в рослинництві – спеціалізація Rosana Biological Solutions. Дослідження в цій сфері здійснюють спільно з провідними світовими компаніями, зокрема, компанією Koppert (Нідерланди), яку на українському ринку представляє компанія «Росана».

– Якісне запилення ягідних культур за допомогою джмелів – запорука отримання повноцінного урожаю, – коментує керівник проєктів Rosana Biological Solutions Олена БОЛТОВСЬКА. – Здебільшого ягідні культури цвітуть дуже рано, кліматичні умови не сприяють розвитку й активній роботі природного запилювача, тому, як альтернатива, пропонуємо запилення джмелями на комерційних площах. Крім того, запилення джмелями не тільки збільшує обсяг і масу продукції, а й поліпшує її якість. При такому запиленні плід будь-якої культури стає зовнішньо привабливішим, що є важливим фактором для ринку.

Досвідом вирощування органічної лохини поділився директор компанії «Органічний сад» Богдан БОДНАР. Плантація лохини компанії «Органічний сад» належить до 5-ти гірських плантацій Європи: різниця між верхньою й нижньою межею плантації становить 120 метрів (!). За словами спікера, головне для ягідівника – працювати на випередження: передбачати всі можливі негативні процеси і боротися з ними завчасно. Бо якщо цього не робити, можна втратити не тільки врожай, а й увесь бізнес.

Серед партнерів конференції була компанія «ЄВК-трейдинг», фахівці якої вже 10 років виготовляють системи водопідготовки та зворотного осмосу. Обладнання компанії використовують і малі, й великі господарства. Технологічні рішення виготовляють в Україні, використовуючи імпортні комплектуючі від провідних європейських та американських виробників. Компанія «ЄВК-трейдинг» має команду з монтажу й сервісного обслуговування.

Рішення для пом’якшення абіотичних стресів у вирощуванні ягід презентувала компанія «Агрітема». Консультант із садівництва та ягідництва Олександр БИКОВСЬКИЙ розповів про дієві біопрепарати та біостимулятори. Зокрема, біологічний фунгіцид ПРЕСТОП, що містить ґрунтовий гриб Clonostachys rosea, – найпродуктивніший у лінійці біологічних засобів захисту, який застосовують у багатьох ягідних господарствах України.

– Ґрунтовий гриб Clonostachys rosea живе в органічних рештках, що розкладаються, всіх типів ґрунтів. Науковці компанії Lallemand пішли далі й виділили з нього найпродуктивніший штам J1446, який успішно бореться із хворобами ягід, як-от сіра гниль, дидимела, фузаріоз, ризоктоніоз, фітофтороз та інші кореневі гнилі. Ефективно контролювати стресові ситуації на ягіднику можна за допомогою препарату IntraCell. Це природний кристалізований і очищений гліцин бетаїн, найбільш потужний осмопротектор у рослинному світі, максимальна концентрація якого зберігається в рослині від 2 до 4 тижнів.

Ігор Чайка і Олександр Биковський (компанія «Агрітема»)

Також на конференції презентували обладнання для переробки ягід. Зокрема, представники відомої української компанії INSORTEX підготували 3-D модель однієї з технологій, а також відео для демонстрації роботи обладнання.

– Ми пропонуємо мийки, калібратори, конвеєри для сортування плодів, сепаратори плодоніжок, відокремлювачі китиць від ягід бузини тощо. Наші новинки, шнекові підйомники та щіткова мийка, можуть успішно конкурувати з обладнанням європейських виробників. Також маємо в асортименті віялку для відсіювання листя й гілок, дробарку для малини та металодетектор, – розповів Віктор ЗАПОРОЖЕЦЬ, директор із продажу компанії INSORTEX.

НОВІ ТЕНДЕНЦІЇ В СОРТУВАННІ ЯГІД

Нині перед агровиробниками постають важливі виклики: особливості упакування, відповідність ринковим тенденціям і запиту споживачів. Власникам ягідників важливо сфокусуватись на контролі якості ягоди. Детально дослідити культуру і правильно відібрати розмір і колір допоможе спеціальне технологічне устаткування – лінії сортування.

– Компанія UNITEC першим розробила технологію, яка дозволяє перевірити 100% поверхні плодів. Тільки так можна забезпечити максимальну ефективність під час вибору якості. Blueberry Vision 2 та Blueberry Vision 3 – це технології UNITEC, які можуть інспектувати 100 % поверхні плоду, досягаючи якісно кращого відбору вашої лохини, – пояснила в своєму виступі менеджер із продажів Головного технологічного партне- ра конференції, компанії UNITEC, Андріана ДУНДА.

Лаура Віньолі (UNITEC), Еліонора Ністор (Advice&Consulting), Адріана Дунда (UNITEC)

Як показує звіт, опублікований U.S. Highbush Blueberry Council, тенденція продажів у країнах, які найбільше займаються виробництвом лохини, демонструє різке зростання з кінця 2020 року до початку 2021 року. Світова торгівля лохини зросла на 16–18 % порівняно з 2020 роком. У Європі основними виробниками лохини є Іспанія, Польща, Німеччина, Україна, Португалія, Нідерланди. Очікується, що в Європі ринок лохини зафіксує додатковий CAGR (складений річний темп приросту) на рівні 2,1 % протягом прогнозованого періоду (2020– 2025). В Україні за 10 років площі насаджень лохини зросли з 200 до 2000 га в період з 2010 по 2020 рік. Зараз площа насаджень становить близько 3000 гектарів, і протягом наступних п’яти років вона збільшиться утричі.

Компанія «Інсолар-Холод» на ринку України з 1990 року. На конференції фахівці презентували системи зберігання ягід та фруктів, сортувальні лінії для ягід.

– Саме для ягідівників ми пропонуємо камери охолодження, зберігання і заморожування ягід, – зазначає директор ТОВ «Інсолар-Холод» Анатолій БОГДАН. – На практиці забезпечити оптимальні умови для збереження свіжості, смаку, аромату і товарного вигляду продукції складно, оскільки ягоди є дуже делікатною сировиною. Тому основне завдання в період зберігання – забезпечити оптимальні мікрокліматичні умови, щоб зберегти якість і зовнішній вигляд продукції для споживача. Зберігання ягід передбачає підтримку показників температури, вологості і насиченості киснем, бо в іншому випадку псування не уникнути. Обладнання, яке пропонує наша компанія, саме і створене допомагати ягідівникам зберегти й вигідно реалізувати свою продукцію.

Анатолій Богдан і Віталій Назаренко, компанія «Інсолар-Холод»

Ягоди потребують не тільки делікатного збору, а й якісного пакування, яке виготовляє Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат (ПАТ «ЖЦПК»). Це, зокрема, екологічна гофротара високої якості, яка підлягає повторній переробці. У такій упаковці ягоди не втрачають якості у процесі зберігання. Компанія виготовляє різноманітну гофротару за міцністю, якістю, дизайном тощо і сприяє просуванню органічних ягід на ринку.

Контакти: Жидачів, Львівська обл., вул. Фабрична, 4 г www.zhkpaper.com Тел: +38 (03239) 24-077 Email: secretar@zhkpaper.com

Одним із успішних виробників сортувального обладнання для лохини є іспанська компанія Elifab, Головний технологічний партнер конференції. Це доволі молодий гравець на такому ринку, але в партнерстві з виробником програмного забезпечення і камер, компанією Ellips, Elifab впевнено просувається на ринках, де вирощують лохину, надаючи комплексний сервіс і технічну підтримку виробникам ягід. Під час конференції компанія Elifab підписала контракт із компанією Family Garden.

– Наші машини сортують лохину за такими параметрами: калібр, колір (зелені, червоні ягоди, плоди без нальоту тощо), внутрішній дефект (м’які ягоди), зовнішній дефект (гнилі, дегідратовані, з пошкодженою шкіркою, зі шрамом, з хвостиком, із квіткою тощо). Загалом машина робить 30 фото кожної ягоди, і далі плоди, залежно від калібру, якості тощо, направляються до відповідного виходу, – коментує менеджер із розвитку бізнесу ТОВ «Толсма Текнік» Наталія ЗЕЛЕНСЬКА.

Представники компаній Elifab і «Толсма Текнік» із організаторами конференції

GLOBALG.A.P.: ОСОБЛИВОСТІ СЕРТИФІКАЦІЇ

Виростити справді якісну продукцію, яка буде конкурентною в українських торгових мережах та вийде на експорт, допоможе сертифікація GlobalG.A.P. Особливості сертифікації для українського фермера про- аналізував спеціаліст із впровадження GlobalG.A.P. Ігор ЧЕЧІТКО.

– Багато людей вважає, що GlobalG.A.P. – це лише стандарт, необхідний тільки для експорту. Але, насамперед, система GlobalG.A.P – це ефективний інструмент для оптимізації управління виробництвом. Завдяки сертифікації GlobalG.A.P. продукція стає більш конкурентоспроможною на ринку. Важливо також розуміти, що сертифікація GlobalG.A.P. – це запорука безпеки продукту, а отже вона є значущою для здоров’я споживачів та людства в цілому, – зазначив Ігор Чечітко.

Ігор Чечітко (GlobalG.A.P.), Владислав Разкевич (компанія «Евкаліпт Р»), Юрій Подгаєцький (ТОВ «Спортинг Центр»)

За словами Ігоря Чечітка, сертифікація GlobalG.A.P. – це глобальна система, яка ефективно працює більше ніж у 100 країнах світу, а кількість сертифікованих підприємств щорічно зростає.

Досвід представників відомих фермерських господарств, який був презентований під час конференції «Ягідництво і переробка: технології та інновації», свідчить, що українське ягідництво сьогодні – надзвичайно потужне та перспективне, але в побудові прибуткового ягідного бізнесу важливо враховувати всі нюанси, бо від них залежить кінцевий результат зокрема і майбутнє галузі загалом.

Більше матеріалів читайте у друкованому журналі «Ягідник».

Оформити передплату  україномовного журналу «Ягідник», а також російськомовного у форматі PDF можна за телефонами:

Альона Данчук, тел.: +38 097 528 36 46

Ірина Петронюк, тел..: +38 096 491 66 92

Лариса Товкач, тел..: +38 097 96 89 516

Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 759 25 83, reklama.nti@gmail.com

Ірина Калюжна, тел: +38 096 45 87 682

Вартість передплати журналу «Ягідник» становить 650 грн, російськомовної версії у форматі PDF – 25 (без урахування комісії банку)

Директор проєкту: Надія Ящук, співзасновник медіа-групи «Технології та Інновації», тел. +38 (068) 568-58-22, rnadia@ukr.net

Автор ідеї – Катерина Конєва, шеф-редактор/ співзасновник медіа-групи «Технології та Інновації», тел..: +38 067 238 18 51 kateryna.koneva@gmail.com

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті