Як ефективно боротися з весняними заморозками

 Як ефективно боротися з весняними заморозками

Упродовж останніх років усю Європу почали атакувати весняні заморозки, які завдають багато шкоди в садах. Виробники яблук і груш і так роками страждали від низьких цін на їхню продукцію, весняні заморозки довели їх до відчаю. Відносно спокійним були ті, хто захистив свої сади: вони з великою обережністю знову почали посміхатися, насолоджуючись високими цінами на свої яблука та груші, а тепер і на лохину. Погода стала набагато непередбачуванішою, проте завдяки досвіду Нідерландів, які вже давно страждають від помірної зими та раптових весняних заморозків, «Розетта Агро» запросила підприємство VGB Watertechniek розширити свою діяльність в Україні та стати членом Rosetta Group.

Нідерландська компанія VGB Watertechniek працює на ринку фертигації більше 40 років. У Нідерландах VGB має багато клієнтів, серед яких – найбільші виробники ягід і сади дослідної станції університету Вагенінгена (Wageningen University Research Station), де наразі  встановлюються датчики та програмне забезпечення. Прибори дистанційного управління надають виробникам більше впевненості, оскільки вони починають усвідомлювати, що зрошення – це одне зі слабких місць у їхніх садах. VGB Watertechniek успішно поєднує досвід з практичним та інноваційним підходом і готовність розвиватися разом із ринком, інколи навіть випереджаючи його.

Спеціалісти VGB Watertechniek наполягають на тому, що справді ефективною система зрошення або фертигації може бути лише тоді, коли до уваги були взяті всі параметри плантації. Йдеться не лише про площу, особливості розташування поля і наявність води та джерел енергії, але й про показники аналізів води та ґрунту.

Створення проєкту майбутньої системи фертигації починається  з проєктування, прорахунку усіх магістральних та розподільних  трубопроводів та крапельних ліній, насосної системи та контролера. На цьому етапі спеціалістам важливо підібрати саме ті елементи, які найкраще підходять до умов конкретної плантації. VGB Watertechniek обирає відповідні водяні насоси, фільтри, кислотні та дозуючі насоси, датчики рН, електропровідності, датчики тиску, тощо та додає свою електроніку, щоб мати можливість дистанційно контролювати роботу системи. Насосній вузол  в контейнері будується так, щоб його за  можна було легко транспортувати та встановлювати на місці. Кожний новий проєкт VGB Watertechniek спершу відвідує власник компанії Тео Хісаккерс  або інший кваліфікований фахівець компанії. Цей візит платний, під час нього виробник може отримати багато інформації про слабкі місця свого проєкту та як їх можна виправити.

Системи поливу з внесенням добрив від VGB Watertechniek оснащені спеціальним контролером, який відслідковує основні параметри: рН, ЕС, тиск, витрати води тощо. Всі дані в режимі реального часу передаються в хмару, де за допомогою спеціального мобільного додатку ви можете відстежувати їх з будь-якого пристрою або комп’ютера. Важливо, щоб управління фертигацією VGB Watertechniek базувалося на показниках датчиків та/або даних про погоду. Система вмикається автоматично, коли плантація потребує поливу, завдяки чому ви використовуєте потрібну кількість води й уникаєте надмірного використання ресурсів.

Як розрахувати потреби вашої плантації у воді?

Експерти VGA Watertechniek пропонують кілька питань, відповіді на які допомагають розрахувати норми води для вашої плантації.

Яка культура вирощується? Лохина
Скільки рослин розташовується на 1 га? 4000
Скільки літрів води потрібно одній рослині? 10 літрів/день
Скільки літрів потрібно на 1 га на 1 день? 4000х10 л = 40 м3
Скільки літрів потрібно на 1 годину? 40000/20 годин поливу = 2000 л/год = 2 м3
Яка загальна площа плантації? 8 га
Загальна кількість води на 20 годин поливу 8х40 м3 = 320 м3 (відповідно до цієї цифри розраховується і розмір резервуару для накопичення води; зазвичай з урахуванням кількості, необхідної на 2 дні поливу).
Загальна кількість води на годину 2 м3*8 = 16 м3

При розрахунку ємності накопичувального басейну враховується показник вологоємності ґрунту, зокрема аналізи ґрунту в лабораторії (Eurofins) містять цей показник. Загальна кількість води за 20 годин поливу – 8х40 м3 = 320 м3. За цим показником також розраховується розмір резервуару для накопичення води – як правило, з урахуванням кількості, необхідної на 2 дні зрошення. Так, загальна кількість води за годину – 2 м3х8 = 16 м3.

Дощування проти заморозків

Наразі дощування – це найефективніший з усіх методів захисту плодово-ягідних насаджень від заморозків, особливо під час цвітіння та формування пагонів.

Існує два види заморозків. Перший тип – адвективні заморозки. Їх як правило, спричиняє вітер певного напрямку, з ними важко боротися. Другий тип – радіаційні заморозки, тобто класичні нічні заморозки. У такому випадку вітру зазвичай немає, нічне небо ясне, температура біля поверхні нижча, ніж у вищих шарах. Земля випромінює більше тепла, ніж отримує, через що знижується температура. До того ж вона падає набагато швидше біля випромінюючої поверхні, що спричиняє формування температурної інверсії, коли температура зростає із підвищенням над землею. В такому випадку наслідкам заморозків запобігти легше, оскільки над поверхнею ґрунту температура складається із вхідного та вихідного теплового випромінювання. Тому коли з ґрунту виходить більше теплового випромінювання, температура над ґрунтом опускається нижче 0 оС.

Термінологія та типові характеристики заморозків

Характеристики заморозків

Аадвективні: вітряна погода, відсутня температурна інверсія, температура протягом дня може опускатися нижче 0 °C.

Радіаційні: ясна та спокійна погода, присутня температурна інверсія, температура протягом дня вище 0 °C.

Одне з можливих рішень для боротьби з заморозками – створити туман, оскільки за похмурої погоди при заморозках на поверхні ґрунту відбувається менше втрат енергії і менше зниження температури. На фото – штучний туман, створений на плантації лохини.

Інший можливий варіант, коли працює система дощування, і вода з обприскувачів замерзає так, що навколо квіткових бруньок формується шар мокрого льоду. Завдяки цьому температура повітря низько не опускається, оскільки виділяється тепло і лід навколо квіткових бруньок стабільно утримує -0,5 оС. Причина цього полягає у великій кількості енергії, яка виділяється під час переходу води в твердий стан. Це явище відоме як прихована теплота затвердіння або теплота фазового переходу.

Пошкодження дії морозів

Отже, поки триває процес дощування, який підтримує лід у вологому стані, температура льоду та частин рослини утримуватиметься приблизно 0 оС. Важливо розуміти, що лід не ізолює квіткову бруньку, і якщо припинити дощування, температура почне швидко падати.

VGB Watertechniek BV розробляє зрошувальні системи для боротьби з заморозками. Працівники компанії знають, на якій відстані варто встановлювати розприскувачі та де поставити датчики, щоб система знала, коли потрібно затуманювати, а коли – дощувати, тощо. У портфоліо компанії є низка конфігурацій цих систем і їхніх окремих компонентів, які можна обирати з урахуванням особливостей плантації. Наприклад, якщо у вас є резервуар чи водойма для фертигації, їх можна використовувати для захисту від весняних заморозків.

Окрім того, VGB Watertechniek BV пропонує садівникам встановлювати у садах датчики морозу власного виробництва, які повідомляють на мобільні пристрої про зниження температури. Оскільки найчастіше весняні заморозки трапляються вночі, коли люди найменше контролюють ситуацію, то повідомлення від такого датчика допоможуть вчасно вжити заходів.

ТОВ «Розетта Агро»

вул. Деміївська, 43, Київ, 03040, Україна

Тел.: +38 (093) 924-18-41, e-mail: zhanna@rosetta-agro.com 

www.rosetta-agro.com

Нагадаємо, у 2020 році велика кількість весняних заморозків негативно вплинула на урожай овочів і ягід.

Журнал «Ягідник»

Останні статті