Як боротися з хворобами ожини

 Як боротися з хворобами ожини

Досвід – найкраща школа, адже тільки самостійно навчаючись, роблячи помилки та удосконалюючи технології, можна знайти саме той спосіб отримання результату, якого прагнеш. Більше 5 років компанія LNZ Group займається ягідництвом, і зовсім нещодавно вирішила диверсифікувати свої знання у завод з заморожування ягід, овочів і фруктів, який працює під брендом Tevitta.

Процес заморожування на заводі Tevitta сертифікований і відповідає вимогам стандарту Global G.A.P., головна особливість якого – безпечність продукції та всього циклу виробництва: починаючи з садивного матеріалу і закінчуючи врожаєм.

Фахівці компанії успішно вирощують урожаї не тільки суницю чи малину, а й ожину – близьку родичку останньої. Хоча в Україні ожина відноситься до малопоширених культур, в Південній Америці щороку отримують понад 65 тисяч тонн урожаю, а в Європі – 50 тисяч тонн (основні виробники – Англія, Румунія, Польща, Німеччина та Хорватія).

Для споживання у свіжому вигляді та заморожування вирощують переважно сорти ожини з прямостоячими або лукоподібними стеблами зі щільними плодами. Продукцію сортів з пониклими стеблами, що вирізняються кращими від прямостоячих сортів ароматом і смаком, використовують для технічної переробки.

Ягоди ожини збирають у вранішній час після висихання роси в малогабаритну пластикову тару, охолоджуючи не пізніше ніж через дві годин після збору до температури 0-1 оС.

Крупноплідні сорти ожини, як відомо, часто страждають від низьких зимових температур і весняних заморозків. Тому, щоб уникнути таких неприємностей, восени, після збирання врожаю, старі пагони вирізують, а молоді стелять на ґрунт, вкриваючи очеретяними матами, а зверху – сіткою від вітру. Ранньою весною мати знімають, висушують і складують для подальшого використання, а однорічні пагони підіймають та підв’язують до шпалери. Для отримання стабільних врожаїв якісної продукції ожини вирощують на крапельному зрошенні.

Хоча порівняно з малиною ожина вирізняється кращою стійкістю до хвороб, для того, щоб втрати врожаю були мінімальні, велику уваги варто приділяти запобіганню ураженням шкідливими організмами. Як розповів Віталій Лапчинський, менеджер з розвитку агротехнологій в західному регіоні компанії LNZ Group, ожина чутлива до борошнистої роси та іржі, інколи інфікується сірою гниллю та іншими шкідливими об’єктами. За сильного враження хворобами рослини затримуються в рості та слабше плодоносять, а врожай стає малопридатним для реалізації. Через недостатню кількість зареєстрованих пестицидів, хімічний захист ожини достатньо складний, тому при вирощуванні культури дотримуються основних агрозаходів: плантації закладають сертифікованим садивним матеріалом, з насаджень вчасно видаляють і спалюють заражені стебла

На частку грибкових хвороб припадає 80 % із загального переліку хвороб, до яких схильна культура.

Борошниста роса

Грибкове захворювання, збудник якого – гриб сферотека матрікуляріс. Вражає ягоди, точки росту пагонів у окремих нестійких форм і молоде листя з обох сторін, особливо у вологу і теплу погоду. На уражених ягодах з’являється білий наліт, вони начебто посипані борошном. Такі ягоди набувають непривабливого вигляду і стають непридатними для споживання у свіжому вигляді та переробки.

Застосування фунгіциду Кітч ВГ від DEFENDA забезпечує швидкий стоп-ефект і має потужну лікувальну дію проти збудника борошнистої роси.

Іржа

Вражає у ожини листя, черешки, великі жилки листя і молоді пагони. Збудник – гриб фрагмідіум рубай. Цей гриб одногосподарський, повноцикловий: всі його п’ять стадій мають тільки одного господаря – ожину. Інтенсивний розвиток хвороби забирає від 30 до 60 % врожаю. Сильно уражене листя опадає серед літа, що призводить до втрати врожаю ягід і в майбутньому році.

Особливістю збудника іржі є наявність декількох типів спор залежно від стадії розвитку гриба. Хвороба проявляється на ожині на початку літа у вигляді маси дрібних помаранчево-коричневих точок – спермогонії гриба. У них формуються спермоспори, які в міру дозрівання розлітаються і покривають липкою масою спор уражену ділянку стебла, пластинки листка, великі жилки листа і пагона. Уражена нижня частина стебла буріє, і на ній з’являються ураження світлого забарвлення, в центрі яких розташовуються помаранчеві подушечки ецидії. Хвороба сильніше вражає потужні, добре розвинені і добре освітлені листя та кущі у вологе і тепле літо.

Дуже важливо своєчасно вжити всі заходи боротьби з іржею. Основний прийом – згрібання опалого листя. Сильно заражені іржею листя спалюють, а золу використовують на добриво. Іржа вражає ожину і при нестачі вологи в ґрунті, коли рослини ослаблені. У разі посушливої ​​погоди необхідний полив.

Постійний огляд рослин, видалення перших листків з ознаками ураження іржею затримує її поширення. Цьому ж сприяє видалення в червні-липні надмірно загущених і слабких однорічних пагонів.

Ожину можна обприскувати сірчаними препаратами. На 10 л теплої води беруть 100-150 г колоїдної сірки. Особливістю сірчаних препаратів є їх висока ефективність проти іржі та інших грибів, попелиць і кліщів при температурі повітря не нижче 16-18 °С. У прохолодну погоду сірку не застосовують.

Для профілактики допускаються обробка 1-відсотковою бордоською рідиною спочатку по молодих листках, які тільки розпустилися, а потім і після збору врожаю.

Сіра гниль 

Викликає загнивання ягід при зберіганні їх більше доби. Збудник – грибок ботрітіс. Спори гриба розселяються на пелюстках квітки і проникають у нього. Особливо швидко грибок розвивається при вологій погоді, в результаті чого ягоди загнивають. Хворі ягоди можна вживати у свіжому вигляді, непридатні вони і для переробки.

З метою попередження розвитку інфекції ягоди відразу ж після збору поміщають у холодильник для охолодження, тільки після цього їх реалізують.

Заходи боротьби: розріджена посадка, вирощування ожини та малини на провітрюваних шпалерах, використання фунгіциду Кітч ВГ від DEFENDA під час цвітіння. Післязбиральній стійкості ягід до збудників сірої гнилі сприяє також позакореневе внесення кальцієвих добрив

Фунгіцид Кітч ВГ від DEFENDA – діючі речовини (ципродініл, 375 г/кг + флудіоксаніл, 250 г/кг) до якого відноситься до хімічної групи анілінопірамідини, володіють контактно-проникаючим ефектом, що забезпечує швидкий стоп-ефект і має потужну лікувальну дію. Обробка ягідників проводиться упродовж вегетації і до збору врожаю. Перше обприскування – в першій фазі цвітіння, друге – після цвітіння. Не фітотоксичний. Кітч ВГ зареєстрований в Україні на суницю від сірої гнилі, бурої плямистості, білої плямистості та борошнистої роси. Реєстрація на малину та ожину проти сірої гнилі. Дозволений до використання в плодово-виноградних насадженнях та овочівництві. Норма витрати фунгіциду складає 0,75- 1,0 кг/га (10 г/5 л води). Період очікування після обробки 10-30 діб. Кількість обробок – 2. Але краще обговорювати всі деталі індивідуально, тому звертайтесь до АгроДепартаменту LNZ Group (https://www.lnz.com.ua/contact)

Варто пам’ятати, що ожина є вкрай вразливою культурою. Уберегти рослини можна тільки при належному догляді, і якщо раніше були проблеми, пов’язані з паразитуванням будь-якого шкідника або захворюванням, то варто обов’язково точково нанести удар по ворогу для профілактичного захисту.

Нагадуємо, що здати вирощену вишню, малину, бузину можна на завод заморожених ягід, овочів та фруктів Tevitta.

Детальну інформацію ви можете дізнатися на сайті https://www.tevitta.com/purchase або ж сконтактувавши з менеджерами Вашого регіону.

Контакти менеджера у м. Шпола Черкаської області та м. Львів: +380 67 380 45 87 (Андрій)

Контакти менеджера у Вінницькій області: +380 67 233 26 63 (Владислав)

Читайте також: «Ягідник» № 2 уже вийшов друком!

На Черкащині відкривають ягідний кооператив під брендом Tevitta

Журнал «Ягідник»

Останні статті