Як біофунгіцид Prestop® бореться з захворюваннями

Активна речовина препарату Prestop®, гриб Gliocladium catenulatum штам J1446, – антагоніст до багатьох грибкових патогенів. Він здатний контролювати захворювання як у ґрунті чи поживному середовищі, так і в надземних частинах рослин. G.catenulatum діє в основному профілактично, хоча в деяких випадках (Botrytis і Didymella) і за умови, що обробка препаратом Prestop® проводиться відразу після виявлення симптомів, він може зупинити розвиток вже наявних уражень.
Дія G.catenulatum обумовлена декількома основними механізмами. Залежно від обставин і ситуації задіюється один або кілька з цих механізмів.
Завдяки наявності не одного, а декілька способів дії G.catenulatum не викликає резистентність (стійкість) у патогенних штамів навіть після частого застосування.
Фото 2: G. catenulatum ефективно колонізує коріння
Колонізація
Чи не найважливіший фактор дії G.catenulatum – висока здатність колонізувати коріння, листя і квіти. Будучи першим колонізатором, антагоніст стримує проникнення патогенів у клітини рослини. Тому дуже важливими є ранні терміни та превентивні обробки.
Особливо легко для G.catenulatum колонізація ризосфери відбувається у мінеральній ваті через відсутність конкуруючих мікроорганізмів. Хоча G.catenulatum добре зберігається і в інших середовищах вирощування, зокрема торфі та ґрунті. Незважаючи на хорошу здатність G.catenulatum до колонізації, кількість колоній поступово знижується, тож потрібно проводити повторні обробки.
Конкуренція
Інша вагома частина механізму контролю захворювань G.catenulatum – конкуренція. Це доведено в лабораторних умовах. Наприклад, при одночасній інокуляції G.catenulatum і Botrytis зростання патогену повністю запобігається антагоністом, що свідчить про хорошу конкурентну здатність G.catenulatum.
Те ж саме явище, що спостерігалося в лабораторії, проявляється і на практиці: якщо видимі симптоми сірої гнилі на ягодах і стеблах томатів, чорної стеблової гнилі (аскохітоз, дідімела) на стеблах малини та огірків вже з’явилися, все ще можна зупинити подальший розвиток хвороб, якщо почати обробку препаратом Prestop® відразу після виявлення хвороби. У таких випадках більш імовірно, що G.catenulatum конкуруватиме за поживні речовини та життєвий простір ефективніше, ніж будь-які інші мікроорганізми.
Не завжди легко побачити різницю між конкуренцією та колонізацією. У неорганічних субстратах (наприклад, мінеральній ваті) G.catenulatum не потрібно конкурувати, тому що на початку культивування там майже немає природних мікроорганізмів. Натомість органічні середовища (торф або ґрунт) для вирощування містять багато природних мікроорганізмів, але, незважаючи на це, G.catenulatum може легко колонізувати і їх.
Фото 2: G.catenulatum колонізує тичинку квітки яблуні, запобігаючи проникненню Fusarium avenaceum – збудника серцевинної гнилі в плід, що розвивається
Фото 3: Міцелій G.catenulatum на поверхні листка томату
Гіперпаразитизм
G.catenulatum діє як мікопаразит, отримуючи поживні речовини від грибкових патогенів. Антагоніст обвивається навколо гіфів патогенів і прилипає до їх поверхні, утворюючи апресорій-подібні структури. За допомогою певних ферментів G.catenulatum проникає в гіф господаря і таким чином знищує (пожирає) патоген.
Активність ферментів
Відомо, що ферменти допомагають у гіперпаразитизмі, але, крім цього, низка досліджень на зруйнованих гіфах патогена, коли G.catenulatum J1446 ріс поруч з патогеном, показали, що ферментна активність в ширшому контексті є частиною механізму дії цього штаму. G.catenulatum виділяє хітинази і β-1,3-глюканові ферменти, які здатні розщеплювати хітин і глюкан целюлози відповідно. Ці речовини – основні компоненти клітинних стінок грибів, тому розкладання грибкових патогенів за допомогою цих ферментів дуже корисний результат застосування Prestop®.
Фото 2: Зліва: Необроблений Botrytis. Справа: G.catenulatum пригнічує ріст Botrytis, конкуруючи за поживні речовини та життєвий простір
Індукована стійкість
Є серйозні підстави вважати, що після обробки коренів G.catenulatum деякі позакореневі хвороби пригнічуються, що є ознакою індукованої стійкості. Наприклад, коли коріння обробляються препаратом Prestop®, борошниста роса з’являється пізніше, і симптоми не такі сильні, як у випадках без біофунгіциду.
Фото 2: Споруляція Botrytis
Фото 3: Зліва: проростання Fusarium avenaceum.Справа: G. catenulatum, що паразитує на Fusarium avenaceum
Більше – за посиланням: https://agritema.com/
Тел.: +38 (050) 388-00-20
Читайте також: Розтріскування черешні: як з ним боротися