Ягоди для лінивих

Як вирощує екзотичні ягоди садівник-любитель із Закарпаття
Азиміну, або пау-пау, чи бананове дерево почали вирощувати в Україні не так давно. Промислових насаджень цієї культури в наших регіонах поки що не знайти. Але все частіше цю рослину з родини Аннонових можна знайти на приватних ділянках, у садах небайдужих та азартних садівників-аматорів, що з трепетом вирощують та експериментують з такими, здавалося б, зовсім не українськими культурами. Один з них – садівник-аматор із Закарпаття Віталій БІЛЕЦЬ. У невеликому саду біля дому чоловік вирощує азиміну, ягоди гумі, а ще китайський фінік, інжир, хурму, мигдаль. Не обійшлося там і без традиційних для регіону культур – яблук, груш, персиків, винограду, аґрусу, малини й не лише. Як живеться нетиповим для України культурам поблизу гір – розповімо далі.
ЄДИНА У СВОЄМУ РОДІ – АЗИМІНА
– За фахом я юрист і працюю в цій галузі давно, а от садівництво – моє улюблене заняття після роботи. Я завжди кажу, що Бог, коли сотворив людину, помістив її не в офіс, не на завод чи підприємство – Він привів її до саду. І щось у тому є, – розмірковує Віталій Білець. – Звісно, як у кожного небайдужого господаря на Закарпатті, у мене є сад, де я вирощував традиційні для нашого регіону культури: яблука, абрикоси, персики, груші, чимало різних видів ягід. Але 2000 року до мене в гості завітав мій родич із Криму. Оглядаючи угіддя, він запитав, а де ж у саду ростуть азиміна, китайський фінік, інжир, гранат, хурма? Спочатку я думав, що він бере мене на кпини і жартує, адже мав тверду думку про те, що рослинам, які звикли жити в теплому кліматі, не місце поблизу гір. Наша дискусія у саду завершилась, але через деякий час я отримав від нього саджанці таких екзотів, як хурма, інжир, гранат, китайський фінік, мигдаль. Згодом він надіслав мені подарунок – пакунок із плодами невідомої для мене на той час рослини азиміни, саджанці якої він придбав у Новій Каховці. З кісточок, що були всередині плодів, я вирішив виростити свій урожай. Прижилося всього два саджанці, і на четвертий рік після посадки у саду дерева вкрились першими квітами.
Сортів азиміни є близько шістдесяти. Практично всі вони виведені в Канаді та США. Саме Північна Америка – історична батьківщина цієї екзотичної для нас рослини.
– Невеличкі мої саджанці росли у відкритому ґрунті. І я помітив, що вони прекрасно переносять карпатські зими. До речі, азиміна – це єдина культура зі свого роду, яка не боїться холодів. Її краще висаджувати напровесні. Вона невибаглива щодо ґрунту чи місця посадки, але пере – вагу краще віддати місцям на височині, які гарно освітлює сонце. Проте перші 3–4 роки молоду рослину слід притіняти від прямих сонячних променів. Полив, обрізка проводяться за бажанням. У мене всього кілька де – рев, тож вони чудово обходяться без регулярного зрошення та обрізки. Не потребує ця рослина й додаткового живлення чи удобрення. Найкраще те, що її не вражають жодні хвороби і шкідники до неї байдужі, отже, дерева чудово ростуть і плодоносять без засобів захисту, а їхні плоди цілком безпечні для вживання, – наголошує Віталій Білець. – Жартома я називаю цю рослину ідеальним рішенням для лінивих садівників, адже роботи біля неї справді дуже мало.
Продовження статті читайте у друкованому журналі «Ягідник».
Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:
Альона Данчук, тел.: +38 097 528 36 46
Ірина Петронюк, тел..: +38 096 491 66 92
Лариса Товкач, тел..: +38 097 96 89 516
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 759 25 83, reklama.nti@gmail.com
Ірина Калюжна, тел: +38 096 45 87 682
Директор проєкту: Надія Ящук, співзасновник медіа-групи «Технології та Інновації», тел. +38 (068) 568-58-22, rnadia@ukr.net
Автор ідеї – Катерина Конєва, шеф-редактор/ співзасновник медіа-групи «Технології та Інновації», тел..: +38 067 238 18 51 kateryna.koneva@gmail.com
Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.