Ягідництво в Україні: стан і перспективи

 Ягідництво в Україні: стан і перспективи

Цьогоріч ягідівники, як і всі інші власники бізнесів, опинилися в екстремальних умовах. Воєнні дії додали невизначеності звичайному плину життя. Хтось диверсифікує ягідний бізнес, додавши до асортименту вирощуваних культур овочі. Хтось скорочує ягідні насадження. Про те, в якому стані зараз перебуває ягідний сектор України, які тенденції в ньому переважають та які його перспективи, ми поговорили з менеджером з маркетингу напрямку спеціальних культур компанії BASF Володимиром ВОЄВОДІНИМ.

Володимир Воєводін: «У вирощуванні ягідних культур головне – грамотний підхід до розробки схеми захисту рослин, який допоможе не тільки ефективно захистити насадження, а й зекономити кошти».

ЯК РОЗВИВАЄТЬСЯ ЯГІДНА ГАЛУЗЬ ЗАРАЗ?

До війни, за словами Володимира Воєводіна, ягідництво в Україні розвивалося стабільно. Топ культур очолювала суниця садова та лохина, площа насаджень якої постійно збільшується й досі, а велику частину врожаю спрямовували на експорт. Цього року частина південних областей України перебуває під тимчасовою окупацією, що спричинило дефіцит ранньої суниці садової на ринку, розповідає Володимир Воєводін. Із Закарпаття цих ягід постачали не так багато. Зокрема, далися взнаки проблеми з логістикою та її значним подорожчанням.

– Нині в ягідній галузі спостерігаємо складну ситуацію. Ягоди не належать до категорії товарів першої необхідності. А основний сегмент споживачів ягідних культур становили жінки й діти, багато з яких виїхало за кордон. Через те рівень споживання ягід знизився. Відсутність ягід із південних регіонів, які перебувають під тимчасовою окупацією, спричинила те, що попит задовольнив пропозицію. Насамперед, це стосується суниці садової, ціни на яку були досить високі, адже значно подорожчали логістичні витрати, а також засоби захисту рослин тощо. Окрім того, багато дистриб’юторських компаній, в основному тих, які постачають засоби захисту рослин, перестали давати продукцію в кредит. Якщо раніше фермер міг заплатити, скажімо, за препарати 30 %, а 70 % – після збору врожаю, то цього року компанії працюють по передоплаті. Через це багато виробників вносили менше добрив та менше обробляли рослини засобами захисту, – розповідає Володимир Воєводін.

До переліку найпопулярніших ягідних культур, за словами фахівця, належать лохина, суниця садова, малина, смородина.

– Найбільше вкладень серед цих культур потребує лохина, найменше – малина. Цікава ситуація із смородиною, яка зараз набирає популярності і якої не вистачає на ринку, адже впродовж останніх кількох років смородинові насадження викорчовували. Стабільне місце на ринку займає малина. Особливо популярні ремонтантні сорти, врожай яких спрямовують в основному на експорт або ж на заморожування. Також фермери починають звертати увагу на такі культури, як порічка, аґрус, жимолость, глід, йошта тощо, – зазначає Володимир Воєводін.

Щодо лохини, то її урожай цього року, за прогнозами експерта, буде на рівні минулого року, якщо не буде засухи та інших негативних природних явищ. Велику ж частку лохини спрямовують на експорт.

ТЕНДЕНЦІЇ В ЗАХИСТІ РОСЛИН

За словами Володимира Воєводіна, у вирощуванні ягідних культур головне – це грамотний підхід до розробки схеми захисту рослин, який допоможе не тільки ефективно захистити насадження, а й зекономити кошти.

– Найсприятливіший період для розвитку хвороб на ягідних культурах – цвітіння та дощова погода. Тоді треба обробляти насадження препаратами. Щоб мінімізувати витрати на засоби захисту рослин та не зменшити їхньої ефективності, треба добирати найбільш сприятливий час для обробки та обирати якісні препарати. Наприклад, у компанії BASF є препарат «Сігнум®», який допоможе фермерам захистити ягідні плантації від сірої гнилі, борошнистої роси тощо. До речі, цього року очікуємо розвиток сірої гнилі на ягодах, адже зараз прийшло похолодання й дощі, – зауважує Володимир Воєводін.

Також, як наголошує експерт, важливо збільшити лежкість зібраних ягід. Адже цього року, коли витрати на логістику дуже підвищилися, перекупники не можуть щодня приїжджати по ягоди. Тому, за словами Володимира Воєводіна, ягідні насадження потрібно досконало обробляти відповідними препаратами, які підвищать лежкість ягід та їхню транспортабельність.

– Зокрема, на початку вегетації рослини обробляють мідними препаратами. Тоді рослини обробляють наприкінці цвітіння або за наявності несприятливих погодних умов, таких, як дощ. Третю обробку проводять за 7–10 днів до збору врожаю. Коли ж урожай зібраний, потрібно також провести певні роботи. Наприклад, суницю слід скосити, зібрати листя та спалити його, щоб знищити хвороби, які там розвивалися. Так само можна скошувати ремонтантну малину. У випадку з лохиною чи смородиною кущі обробляють і після збору врожаю, наприкінці сезону карбамідом, який знищує хвороботворні грибки та дає азот для бактерій. На боротьбі з хворобами економити не можна. Потрібно провести хоча б 3–4 обробки, щоб запобігти розповсюдженню хвороб. Адже захворювання на початкових етапах можна й не помітити, а коли його буде видно неозброєним оком, то вже може бути пізно. У кращому випадку лікувальний процес триватиме довго, рослини ввійдуть у зимовий період ослабленими або не закладуть урожай на наступний рік. А ще ослаблені рослини не зимостійкі. Тому можна втратити плантацію. Боротися ж із шкідниками можна і постфактум: з’явився шкідник – обробляємо рослини, – наголошує Володимир Воєводін.

Як розповідає експерт, одна із проблем у ягідництві – це обмежена кількість зареєстрованих препаратів для обробки певних ягідних культур. Для суниці садової, за словами Володимира Воєводіна, є достатньо зареєстрованих препаратів. Це, наприклад, «Сігнум®», «Делан®» від компанії BASF. Для лохини ж таких препаратів менше. Тому компанія BASF зараз розширює реєстрацію «Сігнум®» ще й для лохини. Коли фермери відправляють ягоди на експорт, вони повинні чітко дотримуватися законодавства і використовувати тільки ті препарати, які дозволені і зареєстровані, розповідає Володимир Воєводін.

– В Україні інколи жорсткіші умови реалізації продукції, ніж за кордоном. Наприклад, якщо розглянути препарат «Сігнум®», то в Україні період очікування становить від 15 до 30 днів, залежно від культури. За кордоном же він становить 10– 14 днів. Проте, якщо дотримуватися норм, передбачених у каталогах, то лишається мінімальний залишковий ефект. За кордоном є державні допустимі норми і норми, які встановлює супермаркет. Але в будь-якому випадку потрібно використовувати оригінальні зареєстровані препарати, адже в незареєстрованих можуть бути домішки. У результаті можна зазнати удару по репутації, – наголошує Володимир Воєводін.

ОСОБЛИВОСТІ ЗБУТУ ЯГІД

Свіжий ринок, за твердженням Володимира Воєводіна, завжди буде в пріоритеті для збуту ягід. А експорт чи внутрішній ринок – це вибір кожного фермера.

– Звичайно, якщо плантація велика, наприклад, 100 гектарів, то всі ягоди неможливо продати у свіжому вигляді. Тоді можна заморожувати частину врожаю. Проте я завжди наголошував, що великі підприємства повинні більше орієнтуватися на експорт, щоб дати можливість реалізовувати продукцію малим фермерським господарствам. Експортний потенціал потрібно використовувати по максимуму, – зазначає менеджер з маркетингу напрямку спеціальних культур компанії BASF Володимир Воєводін.

Уподобання споживачів, за ствердженням експерта, не змінилися, і всі орієнтуються на якісну продукцію, навіть якщо вона дорожча за ціною. Інше питання – низька купівельна спроможність українців.

МАЙБУТНЄ ЯГІДНИЦТВА В УКРАЇНІ

За словами Володимира Воєводіна, ягідництво в Україні дуже перспективне. Якщо Україна стане членом ЄС, то відкриються нові ринки та нові можливості.

– Ягідні господарства уже давно перекваліфікувалися з росії та білорусі як ринків збуту. Ще з 2014 року всі перебудовуються, відкривають нові експортні ринки. Тому я вважаю, що експорт буде розвиватися й надалі. Ягідництво в Україні перспективне ще й тому, що тут сприятливі кліматичні умови для вирощування ягід, – зазначає Володимир Воєводін.

Загалом, за словами експерта, у розвитку ягідництва є 2 шляхи. Перший шлях – це великі плантації, де можна паралельно і заморожувати продукцію, і формувати великі партії ягід для експорту. Другий шлях – розвиток невеликих фермерських господарств.

– Невеликі фермери повинні урізноманітнювати кількість ягідних культур на плантації. Якщо у вас є 3–4 гектари землі, не висаджуйте на ній лише одну культуру, а декілька, наприклад, суницю садову, малину, смородину, жимолость тощо. На одній культурі зациклюватися не можна. Адже є велика ймовірність, що виникнуть фактори, через які врожай можна втратити. Тому потрібно вирощувати кілька культур, які мають попит на ринку, серед яких – нішеві культури. Так можна уникнути конкуренції з великими виробниками та отримувати стабільно високий прибуток, – зауважує Володимир Воєводін.

На першому місці за популярністю ще довго буде суниця садова, а тоді лохина й малина, розповідає експерт.

– Ягідництво – це прибуткова справа. Цей бізнес доволі швидко виходить у фазу окупності. До того ж зараз є урядові програми, гранти для підтримки фермерів. Ягідництво буде приносити стабільний прибуток, якщо до нього виробити професійний підхід, – резюмує менеджер з маркетингу напрямку спеціальних культур компанії BASF Володимир Воєводін.

Контакти: компанія BASF

Безкоштовно завантажити випуск журналу «Ягідник» № 3 можна тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2022 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник» і «Садівництво і Виноградарство. Т.І.»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Все буде Україна!

Журнал «Ягідник»

Останні статті