Ягідний сектор у діджиталі: що робити українським фермерам у режимі онлайн

 Ягідний сектор у діджиталі: що робити українським фермерам у режимі онлайн

Як зазначають організатори, міжнародна конференція Berry Drive-2021 – головна подія для лідерів ягідного ринку. Цьогоріч цей захід зібрав у Києві тих, хто змінює реалії агросектора та будує майбутнє галузі. Організувала конференцію Асоціація «Ягідництво України» за підтримки Посольства Королівства Нідерланди в Україні в особі Рейнауда Наутена, радника з питань сільського господарства. Інформаційним партнером заходу традиційно став журнал «Ягідник».

Цьогорічна конференція була присвячена темам управління ягідним господарством з огляду на різні аспекти: від управління ризиками та фінансами до управління кадрами і стратегіями. Говорили також про найважливіші моменти та гострі кути в управлінні ягідним бізнесом і вкрай необхідну діджиталізацію галузі.

QUO VADIS: КУДИ РУХАЄТЬСЯ ГАЛУЗЬ ЯГІДНИЦТВА

Президент Асоціації «Ягідництво України» Ірина Кухтіна, розпочинаючи конференцію, зауважила, що нині для керівників підприємств важливо говорити про нюанси, необхідні компаніям для ефективного функціонування. За її словами, керівники та власники господарств нерідко припускаються однієї помилки: вони максимум уваги приділяють технологічним процесам і мало уваги звертають на те, що відбувається як в секторі у цілому, так і в їхній компанії зокрема: що та як впливає, чи є ризик персоналу, чи ефективна система управління, чи адекватно власники оцінюють свій бізнес?

Також експертка акцентувала увагу на важливості продуманого збуту готової продукції та системному контролі ведення господарства:

– Розглядайте свій бізнес як цілісну структуру, яка повинна мати чітке позиціонування на ринку, перспективи, адекватну оцінку з боку клієнтів та партнерів. Бізнес у ягідній галузі не працюватиме ефективно без стратегії – чи то стратегії ефективності, коли ми робимо ставку на ріст обсягів і зниження собівартості, чи коли це стратегія зростання – ми вкладаємо ресурс для росту, наприклад. Додайте до цього навчання персоналу, компетенції для роботи з міжнародними ринками чи торговельними мережами, якщо ви плануєте розвивати бізнес. Ну і не варто ігнорувати вимоги сучасного світу – вихід у роботу онлайн, продажі через власний сайт чи соцмережі, якщо ви працюєте безпосередньо з кінцевим споживачем.

Програму конференції продовжив Микола Брусенко, заступник керівника Головного управління з питань сталого розвитку Директорату з питань економічної політики Офісу Президента України, який розповів про стратегічне планування розвитку аграрного виробництва в умовах продовольчої безпеки та взаємодію профільних асоціацій, власників бізнесу й державних установ.

Олена Ковальова, директор Навчально-наукового інституту неперервної освіти НУБІП України, розповіла про зміни підходів до розвитку сільського господарства у світі. За її словами, ті тренди, що панують на глобальному ринку, спричинені декількома основними чинниками: постійним зростанням чисельності населення, що в свою чергу провокує збільшення попиту на продовольство, пандемією COVID-19, кліматичними змінами, торговими війнами тощо. А тому ягідникам необхідно вчасно реагувати на такі зміни.

ОКРЕМИМ ПУНКТОМ – ПРО ДОПОМОГУ

Ще одну частину конференції було присвячено доповідям про грантову підтримку виробників ягід. Зокрема, Юлія Воскобійник, виконавчий директор Асоціації «Ягідництво України», представила учасникам конференції детальний огляд програм, що діють цього року, зазначивши цілі кожної з них, те, хто може претендувати на участь у цих програмах. Вона також відокремила критерії відбору та цілі, які ставлять перед собою грантодавці.

Окремо Максим Чемерис, адміністратор Програми «Безпечність харчових продуктів» USAID АГРО, презентував програму надання допомоги українським ММСП «Безпечність харчових продуктів», яку впроваджує Програма USAID з аграрного та сільського розвитку. Нею передбачена компенсація до 50% вартості консультаційних послуг щодо сертифікації виробництва за міжнародними стандартами.

Про систему якості та управління ризиками на виробництві розказала Юлія Грифцова, провідний аудитор систем менеджменту ISO 9001, ISO 22000, FSSC 22000, GlobalG.A.P., BRC. Вона підкреслила, що гравці ринку мають пам’ятати: у реаліях сьогодення безпека та якість – не одне й те саме. Безпека продуктів харчування регулюється законом, в той час як якість – філософська категорія, що виражає сукупність істотних ознак, особливостей і властивостей, які відрізняють один предмет або явище від інших і надають йому визначеність.

ЯК ПОБУДУВАТИ ДІДЖИТАЛ-МАРКЕТИНГ У ЯГІДНОМУ СЕРЕДОВИЩІ

Які канали працюють, а які – ні, чому мати власний сайт – важливо, а презентація особистого бренду в соцмережах може стимулювати продажі? Ці теми активно обговорювали під час конференції. Також хвилю обговорення викликала тема «Тенденція роботи бізнесу онлайн», яка стала актуальною після початку пандемії коронавірусу.

Наявність агрокомпаній у діджиталі поки що невелика. Лідери ринку вже мають якісні сайти, ведуть соцмережі й постійно моніторять показники взаємодії. Дрібні та середні господарства поки що мають поодинокі успішні проєкти в онлайн-середовищі. Марія Лакеєва, аналітик Асоціації «Ягідництво України», у своєму виступі проаналізувала 75 ягідних компаній, переглянувши їхні сайти, сторінки у популярних соцмережах та оцінивши можливість виконання замовлення онлайн і резюмувала:

– Тренд останнього року звучить так: якщо про вас не знає Google, то про вас не знає ніхто. В епоху розвитку інтернету й споживання онлайн це справді важливо. Нині продемонструвати свою продукцію, оперативно розповісти про зміни чи досягнення компанії, показати працівників і життя зсередини можна, скориставшись власним сайтом чи сторінками у соцмережах. Крім того, онлайн ви можете вести комунікацію з клієнтами, партнерами безпосередньо, зекономивши ваш час та ресурси.

До речі, не всі виробники ягідної продукції мають власний сайт. Ті ж, хто його має, не завжди подають інформацію про виробництво та продукцію, а якщо й подають, то мало. Також немає якісного візуального оформлення і можливості придбати продукцію онлайн. Не всі сайти використовують декілька мов, деякі з них узагалі не оплатили послуг хостингу чи реєстрації доменного імені або працюють на безкоштовних конструкторах без мобільної адаптації.

Допомогти збільшити зростання продажів може не лише якість продукції, її органічність чи інші технологічні фактори. У сучасному світі на продаж продукції може впливати навіть особистий бренд і позиціонування власника чи топових керівників компанії.

Лана Гетьман, власниця Hetman agency, розповіла, що якісне просування профілю власника може стати рушійною силою для росту продажів:

– Люди купують у людей, і цим ви можете виділити ваш бренд серед конкурентів. Крім того, таке рішення може допомогти сформувати рівень довіри до вашої компанії та продукту. Починайте будувати особистий бренд із бачення: запитайте себе, де будете ви, ваша компанія через два-три роки, що робитимете в компанії. Далі продумайте свої ключові цілі й місію, яку ви хотіли б донести до читача, вивчіть конкурентів, подивіться, що пропонують і як працюють вони.

На завершення заходу Оксана Коваль, керівник департаменту комунікацій, PR і GR, Kernel, поділилася досвідом компанії у розвитку сайтів та соціальних мереж і розповіла, як за їхньою допомогою не лише підвищити впізнаваність бренду, але й поліпшити репутацію компанії, що своєю чергою позитивно впливає на імідж підприємства в очах потенційних клієнтів.

– У соцмережах бути треба вам, компанії, співробітникам, – наголосила вона. – Тренди диктують нам самі читачі. Приміром, уже відходить епоха співпраці з блогерами-мільйонниками. На часі – робота з мікроблогерами, людьми, що є фахівцями у своїй галузі й мають хоч невелику, але активну аудиторію. Крім соцмереж звертайте увагу на чати у вайбері та телеграмі – вони теж працюють. Але не забувайте про те, що для кожного каналу ми маємо транслювати контент по-різному, дотримуючись ключових ідей. Головне – вирізняйтесь серед конкурентів.

На завершення заходу відбулося вручення щорічної нагороди від Асоціації «Ягідництво України» – UBA Awards. Детальніше про це читайте тут.

Світлана МЕЛЬНИК

Більше матеріалів читайте у друкованому журналі «Ягідник»який невдовзі вийде друком.

Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті