Ягідний ринок: де заробляти наступні п’ять років

 Ягідний ринок: де заробляти наступні п’ять років

#Переробляти чи #масштабувати? – одне з актуальних питань подальшого розвитку ягідної галузі України, яка давно заявила про себе як про великого аграрного гравця на глобальній мапі світу. Ми – лідери з експорту зернових, олії, меду, горіхів. Ми – другі за обсягами постачання у країни ЄС органічних продуктів. Ми входимо в трійку лідерів за обсягами експорту основних ягідних культур у Європу. Тому те, яким чином буде розвиватися наша ягідна галузь – збільшувати кількість експортованої сировини з низькою доданою вартістю або розширювати можливості переробки – визначить вектор розвитку на майбутнє.

У сегменті концентрованих соків і фруктово-ягідних пюре я працюю понад 15 років. У розпал кризи, 2009 року, я вирішила створити свою компанію, про що жодного разу не пошкодувала. І нині Alta Kraina співпрацює з усіма великими підприємствами нашої галузі в Україні та за кордоном. Ми є відомим експортером української продукції в країни ЄС. У 2014-му я вперше відкрила для себе ринок ягоди і зрозуміла, що це назавжди. За ці роки ми відправили за межі України тисячі тонн замороженої ягоди. Ми вчилися, набивали ґулі, збільшували обсяги, знаходили партнерів і створювали нові ідеї для просування української ягоди.

Мій 6-річний досвід експорту ягоди говорить про те, що клієнти готові купувати в Україні не лише сировину. Звісно, змінити звичний стереотип «сировинного придатку» на постачальника високоякісних, органічних, натуральних продуктів – питання не одного дня. Але Україна рухається в цьому напрямку. І запити на фруктове пюре, джеми, сублімовану ягоду або ягоду, упаковану для роздрібної торгівлі, постійно надходять до компанії.

Бути на початку ланцюжка доданої вартості просто, але бажаних прибутків це не принесе. На сировинних ринках (чи то кава, зерно, або ягода) визначальним фактором завжди є ціна. Фермери України, Польщі, Сербії в роки гарного врожаю «б’ються» за покупців, постійно знижуючи ціни. Цінова боротьба привела до того, що деякі європейські компанії готові відправляти своїх агентів у найдальші села України, щоб придбати заморожену ягоду в малого домогосподарства на кілька євро дешевше. Кожен цент визначальний. Щоб заробляти більше і будувати великий бізнес, треба збільшувати площі й суми заморожених коштів у сезон, але продовжувати працювати на мінімальній маржі. Чи працює цей варіант? Безумовно! І так працює багато компаній, і багато з них – успішно.

Є й інші можливості. Адже прибуток прихований на кожному новому етапі переробки. В ягідному сегменті (не розглядаючи ринок свіжої ягоди) це може бути заморозка, лазерне очищення і фасування для роздрібу, переробка на соки прямого віджиму або пюре для дитячого харчування виробництво концентрованих соків, сушка або популярний в останні роки Freeze-dry, екстракція ягід для фармацевтичних компаній і багато іншого. Все це сегменти ланцюжка переробки в сегменті B2B. Кожен з етапів вимагає ідей, зусиль і інвестицій. Але, як кажуть фінансисти, «риба саме тут».

Чи це просто?

Реалії нинішнього бізнесу полягають в унікальності. Світ став настільки відкритим, багатогранним і глобальним, що треба робити щось особливе чи по-особливому, щоб привернути увагу і завоювати довіру покупця. В останні роки це торкнулось і консервативного сегмента B2B. Що б ви не робили, ви повинні бути кращими у своїй справі. Кожна наступна сходинка розвитку або поглиблення переробки вимагає все нових компетенцій. Починаючи від ідеї, команди, розуміння клієнтів і прогнозування споживчих трендів до виробництва, фінансування, сертифікацій, контролю якості та вміння продавати.

Що особливого або унікального може запропонувати Україна для світового ягідного ринку? Органіку? Так, безумовно. І як член асоціації «Органічна Україна» я щиро радію розвитку цього напрямку. В ягодах органіка вже не є «золотою жилою», як 5 оків тому. Різниця в ціні, порівнюючи з конвенційною ягодою, сьогодні становить 20–30%. Але споживання органічних продуктів у всьому світі показує позитивну динаміку. І навіть у складний «ковідний» 2020 рік саме органіка (в тому числі і в ягодах) стала драйвером розвитку ринку. Більш того, споживачі розширюють бажаний асортимент органічних продуктів. У сезон 2020-21 ми з подивом виявили, що наші клієнти хочуть купувати органічну бузину, аґрус, черешню, крім звичних дикоросів та малини.

Ще один глобальний тренд 2020 року, який напевно буде популярним і далі, – це запит на здоров’я і довголіття. Люди можуть і хочуть жити довше! Ми прагнемо харчуватися якісно та корисно! У Європі це привело до розвитку напрямів «їж вирощене локально» (eat local) та «з поля до столу» (from farm to fork). Японія і США збільшили асортимент і споживання функціональних та біологічно активних добавок. Для ягідників такі нововведення можуть бути особливо цікавими.

Адже ягода не просто літній десерт або солодкий перекус. Це джерело корисних мікроелементів, на яких ґрунтується фарміндустрія. Кілька років тому, коли вперше я побувала у Японії, я побачила, наскільки нестандартним може бути використання наших, українських ягід і наскільки ми ще далекі від високотехнологічних ягідних виробництв. Україна щорічно експортує в країни Азії більше ніж 8 тисяч тонн замороженої чорниці. Після переробки на заводах Китаю та Японії наша ягода перетворюється на екстракт антоціану, вартість якого в сотні разів перевищує вартість проданої нами сировини. Ми – на початку ланцюжка. Хочемо рухатися вперед і заробляти більше? Треба створювати унікальний і дорогий продукт в Україні.

Ще один приклад – смородина. Залежно від урожаю ціна на неї упродовж кількох років була від 0,4 до 1,4 євро/кг. Як ягода, ажіотаж на яку давно минув, вона не викликає особливого зацікавлення фермерів. Але ті насадження, що є, потребують оновлення та підживлення, в які треба інвестувати. Але якщо подивитися на досвід наших колег із Нової Зеландії, ситуація може виглядати інакше. Там знайшли свій унікальний продукт – смородину з найбільшою кількістю антиоксидантів (> 1200 мг) і вітаміну С (>150 мг/100г). Чи можемо ми в Україні вирощувати аналогічний сорт з такими ж параметрами? Можливо, ні. Але починати розглядати сорти ягід з точки зору інноваційних трендів споживання та їхньої корисної унікальності – точно так!

Ланцюжок доданої вартості може складатися не тільки з різних етапів переробки. Це також стосується і послуг, які ми надаємо нашим покупцям. Доставка до клієнта, відвантаження протягом усього сезону, необхідне пакування, додаткова сертифікація або лабораторні дослідження, аналіз ринку і прогнозування врожайності, професійна і персональна комунікація – все це різні грані сервісу, який Alta Kraina продає своєму клієнтові поряд з ягодою. Кожен з етапів потребує зусиль і витрат. На кожному з етапів ми повинні бути кращими й унікальними. Але кожен з них у підсумку додає вартості нашому продуктові. І клієнти в усьому світі готові за це платити дорожче.

Географія постачань нашої компанії постійно зростає. З самого початку експорту ягоди ми вирішили, що наші клієнти – це країни Західної Європи. Ми ризикували, але були готові надавати високу якість і сервіс, що й приховано в назві нашої компанії. Тепер я дивлюся ширше. Японія, Близький Схід і США – наша мета на найближчі роки.

Такі значущі глобальні проєкти реалізуються в партнерстві з виробниками, які поділяють наші цінності. Чесність, якість, виконання домовленостей, готовність виходити на нові ринки – те, що об’єднує і дає колосальні результати. Наша команда готова до співпраці. Адже чим більше нашої ягоди у свіжому, замороженому або переробленому вигляді потрапить до споживачів різних країн, тим більше людей зможе насолодитися нашим унікальним продуктом. Бо українська ягода цього варта! А ми гідні заробляти більше!

Алла ПОНОМАРЕНКО, керуючий партнер Alta Kraina

(постачальник і експортер концентрованих соків, замороженої та сублімованої ягоди)

ALTA KRAINA LLC

e-mail: gm@altakraina.com

Телю: +38 (050) 392-43-70

Тел./факс: +38 (048) 737-37-12

Більше матеріалів читайте у друкованому журналі «Ягідник».

Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті