Ягідний кооператив «Як бджола» висаджує «Сади перемоги»

 Ягідний кооператив «Як бджола» висаджує «Сади перемоги»

До асортименту ягідних культур додали шипшину

Незважаючи на поширену серед українських фермерів думку, що кооперація – це не зовсім вдалий для аграрних підприємств формат роботи, ягідний кооператив зі Львівщини «Як бджола» доводить протилежне. Працювати ефективно, злагоджено та якісно, а також досягати заданих цілей можна, і господарство це доводить, як-то кажуть, не словом, а ділом. Із кожним роком площі насаджень збільшуються, до асортименту культур, які вирощують, додаються нові, розвивається власна переробка і запланований подальший ріст. Незважаючи на війну в Україні, яку розпочала росія, ягідний кооператив «Як бджола» не лише ні на день не призупинив свою роботу, а й продовжує дотримуватися поставлених цілей. Так, саме у розпал війни, долучившись до всеукраїнської кампанії «Сади Перемоги», у господарстві заклали близько 20 гектарів насаджень нішевої культури – шипшини. Чому обрали саме шипшину, як її вирощувати та переробляти, а також про плани на цей складний сезон журналістам видання «Ягідник» розповів співзасновник кооперативу «Як бджола» Тарас БАЛАНДЮК.

ЧОМУ САМЕ ШИПШИНА?

Кооператив «Як бджола» розташований у Золочівському районі Львівської області. На ділянках загальною площею близько 100 гектарів органічним методом вирощують популярні культури – суницю садову, малину та ожину, а також нішеві – суницю альпійську, бузину та віднедавна ще й шипшину.

– Минулого року мали досвід заготівлі дикоросів. І ми зрозуміли, що на шипшину є неабиякий попит. Крім того, що на європейському ринку затребувана дикоросла шипшина, є попит і на органічну, – розповідає Тарас Баландюк. – Тому ми зацікавилися досвідом вирощування цієї культури в Україні. Зокрема, ми дізналися, що є сортові форми, які, порівняно з дикорослою шипшиною, мають у кілька разів вищий вміст вітаміну С у шкірці, а також олії в зернятах, що важливо для подальшої переробки.

Окрім того, розповідає співзасновник ягідного кооперативу «Як бджола», шипшина не дуже вимоглива до ґрунтів і кліматичних умов.

– У нас була земельна ділянка, ґрунтові та кліматичні умови якої підходять для вирощування шипшини, тому ми почали висаджувати цю культуру. Загалом плануємо закласти плантацію загальною площею близько 20 гектарів, – зазначає ягідівник.

За словами Тараса Баландюка, незважаючи на те, що шипшина – це нішева культура, деякі українські господарства вже можуть поділитися успішним досвідом її вирощування. Зокрема, в Україні є декілька промислових плантацій, які розташовані у Закарпатській, Вінницькій та Одеській областях.

Ми сушили шипшину з їхніх плантацій на своєму обладнанні. Відповідно, в нас уже є досвід сушіння цієї сировини. Крім того, ці господарства надали нам рекомендації щодо догляду, вирощування та механізованого збору врожаю, – розповідає фермер.

ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ ШИПШИНИ: КРИТИЧНІ МОМЕНТИ

Хоча шипшина – культура невибаглива, є певні моменти, на які потрібно звернути увагу при її вирощуванні. За словами Тараса Баландюка, ґрунти на ділянці повинні бути легкі та повітропроникні, бажано піщані чи супіщані. Ґрунтові води не мають залягати досить високо. Окрім того, важливо, щоб ділянка не була розташована в ямі, аби плантації не підмерзали під час повторних весняних приморозків.

Прожовження статті читайте в журналі «Ягідник» № 2 тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2022 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник» і «Садівництво і Виноградарство. Т.І.»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Все буде Україна!

Журнал «Ягідник»

Останні статті