Ягідний бізнес в Україні та світі: реалії та перспективи

 Ягідний бізнес в Україні та світі: реалії та перспективи

Коли ви працюєте в ягідному бізнесі, необхідно постійно стежити за тенденціями на зовнішньому та внутрішньому ринках, а також адаптуватися до них, уникаючи помилок і поліпшуючи робочий процес. Особливо це стосується виробництва свіжих продуктів, зокрема ягід і фруктів, у якому потрібно завжди прагнути досягти найвищої якості товарів. Адже саме від якості залежить ціна: якщо якість не найвища, не «А» класу, то ціна, відповідно, падає. Натомість якість класу «Б» і вартість таких продуктів зазвичай не покривають навіть витрат на виробництво, через що виробник на кожному кроці створення продуктів неабияк ризикує.

Усі перераховані вище фактори – це неминучі складові розвитку та діяльності фруктово-ягідного сектора будь-якої країни. І Україна – не виняток. Фредеріка Вогель, власниця компанії Holland Rosetta, яка вже понад 15 років постачає з Нідерландів до України садивний матеріал, знання і технології, разом з технічним і агрономічним директором компанії «Розетта Агро» Валерієм Ляшинським стали свідками того, як український фруктово-ягідний сектор проходить своє становлення і стає тим гравцем, якого серйозно сприймають на міжнародному ринку.

Holland Rosetta/ Розетта Агро – це нідерландський постачальник високотехнологічних засобів для професійного виробництва ягід і фруктів та їхнього тривалого зберігання. Holland Rosetta спеціалізується на вирощуванні садивного матеріалу високої експортної якості, високотехнологічних системах вирощування та зберігання фруктів, ягід і спаржі. Компанія має власні дослідні поля, де фахівці розвивають знання про різні культури та діляться ними, застосовують власні технології вирощування і проводять відповідні навчання.

ЯК УСЕ ПОЧИНАЛОСЯ

– Коли ми почали постачати садивний матеріал плодово-ягідних культур професійним фермерам в Україні, то виявили, що тут урожайність цих культур не така висока, як у Нідерландах. Особливо критичною виявилася якість і кількість води, – пригадує власниця компанії Holland Rosetta Фредеріка ВОГЕЛЬ. – Окрім того, одним з найважливіших моментів була і є післязбиральна обробка ягід і фруктів, адже саме там відбувається надто велика втрата якості продукції. Коли ви інвестуєте свій гаманець і серце в урожай, дуже важливо, щоб кожен крок у процесі виробництва був правильним.

Упродовж декількох років Фредеріка Вогель шукала надійних і сильних партнерів у Нідерландах, які приєдналися до групи компаній Holland Rosetta. Підприємство піклується про те, щоб клієнти в Україні мали змогу отримати найкраще обслуговування, а нідерландські компанії, члени групи, могли зосередитися на основному бізнесі – виробництві високоякісного садивного матеріалу та технологій. Якщо українські виробники ягід і фруктів зіштовхнуться з проблемами, то завдяки такому комплексному підходу компанія Holland Rosetta/Розетта Агро допоможе знайти вдалі рішення і відповісти на всі питання.

ПЕРШІ КРОКИ УСПІШНОГО ЯГІДНОГО БІЗНЕСУ

Всім добре відомо, що, перш ніж закладати плантацію, потрібно вивчити показники ґрунту та води.

– Хороша вода має набагато більше значення, ніж хороший ґрунт. Фрукти та ягоди більш ніж на 85% складаються з води, тому якісна вода – це основа, – впевнена Фредеріка Вогель. – Рослини потрібно поливати достатньою кількістю води, а також правильно дозувати їхнє живлення. Процес вирощування ягід і фруктів можна порівняти з дитиною, якій регулярно потрібне материнське молоко, причому в певній кількості. Тому, коли виробники звертаються до нас за консультацією, ми завжди просимо для початку надіслати нам зразки води й ґрунту, які ми здаємо на аналіз до нідерландської лабораторії. Це допомагає нам і нашим партнерам-фахівцям краще зрозуміти ситуацію та прийняти правильне рішення щодо подальших дій.

Нідерланди – один зі світових центрів вирощування інтенсивних культур, зокрема ягідних, плодових і овочевих. Малі площі ферм і найвищі в Європі ціни на землю (від 70 тис. і навіть до 140 тис. євро/га) змушують нідерландських фермерів вдаватися до неабиякої винахідливості. Саме тому там виникла і розвинулася до світових масштабів низка селекційних компаній, а також багато розсадників ягідних і плодових культур.

За 15 років діяльності Holland Rosetta/Розетта Агро з нідерландськими розсадниками фруктів і ягід до групи компаній долучилися нові партнери. Це, зокрема, компанія Imants, яка спеціалізується на техніці для підготовки ґрунту, фірма VGB, яка виробляє системи фертигації, підприємства Verstegen та Fine Field, які виготовляють обприскувачі та збиральні машини, компанія Elisam, що спеціалізується на виробництві сортувальних ліній, а також фірма Van Kempen, яка створює обладнання для охолодження свіжозібраної продукції.

– Ми пропонуємо нідерландські знання і технології, щоб українські фермери мали змогу отримувати таку саму інформацію, технології та садивний матеріал, як і їхні іноземні колеги, а також щоб вони могли конкурувати на міжнародному ринку – і за ціною, і за якістю, – розповідає Фредеріка Фогель.

ЛЮДСЬКИЙ ФАКТОР – ВИРІШАЛЬНИЙ

При створенні плодово-ягідної плантації Фредеріка Вогель та її колеги з компанії Holland Rosetta/Розетта Агро рекомендують не висаджувати саджанці відразу на великій площі, а спробувати на меншій. Адже всі завжди спочатку роблять певні помилки, виправити які не завжди вдається. І якщо починати свій бізнес з невеликої площі, то ці помилки не такі болючі та обходяться набагато дешевше, але при цьому вони стануть цінними уроками на майбутнє.

Упродовж тривалих років команда компанії Holland Rosetta/Розетта Агро не лише здобувала освіту в Нідерландах, а й ділилася своїми знаннями під час організованих тренінгів і семінарів для виробників.

– Ми багато у чому обізнані, але коли ми чогось не знаємо, то завжди можемо звернутися за консультацією до будь-якої компанії з групи Rosetta. Людський фактор і швидкість надання послуг – це те, чого потребують виробники. Крім якісного садивного матеріалу та технологій, люди на полі – це, зрештою, найважливіший фактор. І саме він є вирішальним у тому, яким буде результат – хорошим чи не дуже, – зазначає власниця компанії Holland Rosetta Фредеріка Вогель.

МАЙБУТНЄ ЗА МЕХАНІЗАЦІЄЮ

Окрім людського фактора, якісне виробництво ягід і фруктів неможливе без механізації та автоматизації. Кожному виробникові необхідно організувати оптимальні умови вирощування, сортування та охолодження, щоб мати змогу зберігати ягоди та фрукти у найкращій якості.

– Сучасне обладнання може побачити й оцінити те, що неможливо виявити очима. І такі технічні засоби необхідні всім фермерам, аби вони могли гарантувати якість продукції упродовж усього виробничого ланцюга, – запевняє Фредеріка Вогель.

ДЕФІЦИТ РОБОЧОЇ СИЛИ

Нині виробники у Європі зіштовхнулися з проблемою нестачі робітників. Так, аби працювати у плодово-ягідному секторі Нідерландів, люди приїжджають з Польщі, Румунії, Болгарії, Португалії та багатьох інших країн. Українці при цьому також їдуть працювати в Європу, через що виникає низка проблем у місцевих фермерів, пов’язаних з нестачею працівників.

Свій вплив на ситуацію має і COVID-19. З початком пандемії коронавірусу іноземцям стало набагато важче приїжджати до Європи на роботу, тому нідерландські виробники зрозуміли, що з механізацією вони менше залежатимуть від іноземних робітників. Особливо це стосується нових досягнень у галузі механізації збирання врожаю, де потребується найбільше працівників.

– На мою думку, невдовзі ми побачимо, що робототехніка – це найкраще рішення на майбутнє. Наразі мало хто хоче працювати в сільському господарстві, і така ситуація спостерігається у всьому світі. Тому механізація виробництва – це єдине вирішення проблеми нестачі працівників, – переконана власниця компанії Holland Rosetta/Розетта Агро.

ЯГІДНИЙ РИНОК: МІСЦЕВЕ ПРОТИ ІМПОРТНОГО

Фредеріка Вогель вважає, що вирощування ягід є прибутковою справою навіть незважаючи на те, що у Європі ціна на деякі ягоди впала, на інші – зросла. Аби не залежати так від стрибків цін, найбільш вдале рішення для виробників – вирощувати асортимент ягід. Оскільки різні ягоди в різний час мають свій ціновий пік.

При цьому супермаркетам також легше отримувати асортимент ягід хорошої якості від одного постачальника (групи). До того ж у сезон споживачі віддають перевагу місцевим ягодам зі своєї країни, навіть зі свого регіону. До прикладу, через те що Велика Британія вийшла зі складу Європейського Союзу, вона імпортувала набагато менше ягід. Через це велика кількість ягідної продукції залишилася в Західній Європі, що суттєво знизило ціну на неї. Окрім того, на ринок з різних країн надійшло трохи більше продукції, ніж зазвичай.

Вже у вересні цього року в нідерландських супермаркетах реалізовувалася лохина з Південної Африки. Марокко також постачає в ЄС багато ранніх ягід. При цьому найбільший експортер, Перу, зміцнює свої позиції у світі. Всі ці країни постачають багато продуктів до ЄС та до Східної Європи. До того ж не варто забувати, що Азія нарощує обсяги споживання.

– Тому Україні варто звернути свою увагу саме на цей ринок, адже він дуже цікавий і потенційно привабливий для реалізації українських ягід, – зазначає Фредеріка Вогель. – Але, розширюючи зовнішні ринки, українським компаніям необхідно розвивати і власний ринок.

ВИРОЩУВАННЯ ЯГІД В УКРАЇНІ: СТАН І ПЕРСПЕКТИВИ

Вирощування ягід в Україні – перспективний бізнес як для реалізації на внутрішньому ринку, так і для експорту, переконана власниця компанії Holland Rosetta/Розетта Агро. Проте при цьому необхідно виробити комплексний підхід до вирощування та мати належний холодовий ланцюг. І щойно бренд стане відомим, зарекомендує себе як надійний і якісний, під ним можна буде виробляти більше продукції.

– Україна може ефективно конкурувати на світовому плодово-ягідному ринку. Було б чудово, якби вона могла краще позиціонувати себе як плодово-ягідна країна, пропагуючи, наприклад, «найкращий смак з найкращих ґрунтів світу» чи щось подібне. Адже хіба це неправда? – вважає Фредеріка Вогель.

Оксана МАРЧУК

Контакти:

«Розетта Агро»: м. Київ, вул. Деміївська 43, офіс 6.

Тел.: 044 38 42 421, +317 739 71 709 whatsapp, +316 159 26 272 (UA/RU)

Більше матеріалів читайте у друкованому журналі «Ягідник».

Оформити передплату  україномовного журналу «Ягідник», а також російськомовного у форматі PDF можна за телефонами:

Альона Данчук, тел.: +38 097 528 36 46

Ірина Петронюк, тел..: +38 096 491 66 92

Лариса Товкач, тел..: +38 097 96 89 516

Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 759 25 83, reklama.nti@gmail.com

Ірина Калюжна, тел: +38 096 45 87 682

Директор проєкту: Надія Ящук, співзасновник медіа-групи «Технології та Інновації», тел. +38 (068) 568-58-22, rnadia@ukr.net

Автор ідеї – Катерина Конєва, шеф-редактор/ співзасновник медіа-групи «Технології та Інновації», тел..: +38 067 238 18 51 kateryna.koneva@gmail.com

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті