Ягідні підсумки-2022: сезон, якого могло не бути

 Ягідні підсумки-2022: сезон, якого могло не бути

24 лютого 2022 року. День, який міг перекреслити досягнення, напрацювання та плани кожного. День, коли в голові кожного українця була думка: «Що робити, як бути?» Але після першого шоку, який минув досить швидко, всі зрозуміли, що треба працювати, робити те, що кожен вміє найкраще, підтримуючи економіку та довіряючи Збройним силам України. Тому 2022-й минув настільки швидко, що ми й не встигли оговтатися. Але водночас він був надзвичайно насиченим. Яким же видався сезон 2022 року для аграрного сектору, зокрема, ягідівників, для компаній з заморожування та переробки, виробників засобів живлення та захисту, садивного матеріалу тощо?.. Практично більшість із них успішно працювали впродовж року, переборюючи труднощі: тимчасову окупацію, ракетні обстріли, постійні повітряні тривоги і відключення електроенергії. Ба більше: 2022 року Україна у півтора рази, якщо порівнювати з 2021-м роком, збільшила експорт лохини. І ще одна важлива цифра: за даними Міжнародної асоціації з лохини (IBO) за 2021 рік, Україна посіла 8-е місце в світі за площами плантацій лохини, випередивши таких потужних експортерів блакитної ягоди, як Іспанія та ПАР. Окрім того, в сезоні 2022 року, незважаючи на війну, Україна оновила рекорд експорту малини, досягнувши позначки 40 тисяч тонн, що на 20 % більше порівняно з рекордом, встановленим у 2021 році.

ЯГОДИ: ВИРОЩУВАННЯ, ВРОЖАЙ ТА ОСОБЛИВОСТІ РЕАЛІЗАЦІЇ

Із початком повномасштабного вторгнення росії з України виїхало (станом на 1 грудня 2022 року) більш ніж 14,5 мільйона людей. Так дані наводить Офіс Омбудсмана. Причому йдеться в основному про жінок та дітей, тобто саме ту категорію населення, яка найбільше споживає ягоди, фрукти й овочі. Крім того, внутрішній ринок України зазнав і іншої трансформації: південні та східні регіони стали зонами бойових дій або опинилися в тимчасовій окупації, велика кількість населення звідти, як і з північних і центральних областей, вимушено покинули свої домівки та оселилися в західних областях або за кордоном.

Відповідно, враховуючи це, українські ягідівники, які вже розпланували сезон 2022 року та реалізацію ягід, зіштовхнулися з проблемою: а хто ж їх буде купувати, якщо в країні війна, якщо населення стало менше, та й ягоди, зрештою, не підпадають під категорію продуктів першої необхідності?!

Але, як уже зазначалося, минулоріч практично всі українські фермери працювали ВСУПЕРЕЧ: обставинам, війні та незрозумілій ситуації на ринку.

Зокрема, через тимчасову окупацію частини Київської області не вдалося вчасно розпочати весняні роботи на плантаціях ягідної ферми «Озеряна», адже дорога до неї була заблокована.

– Загалом сезон 2022 року для нас пройшов досить непогано, можу впевнено його оцінити на 4+. Ми продали весь урожай лохини, а 1137 кілограмів ягід передали бійцям Збройних сил України в межах акції «Підвісити ящик для ЗСУ». Передавали лохину військовим по всій лінії фронту, а також у військові госпіталі. Смак ягід, до речі, був найкращий за останні три роки, – розповів співвласник ягідної ферми «Озеряна» Ярослав МОВЧУН, який зараз перебуває на службі у Збройних силах України. – Тобто попри всі негаразди, які нас спіткали, коли ми не могли потрапити на ферму, а також через те, що більшість урожаю суниці садової ми не змогли врятувати, то з фінансового погляду сезон пройшов гарно.

На думку Ярослава Мовчуна, через те, що на ринку України лохини стає все більше, ціна на неї буде і надалі знижуватися. І якщо в сезоні 2023 року не буде проблем з погодними умовами, то фермери знову зберуть хороший врожай, який буде складно реалізувати, зокрема і через те, що багато українців зараз покинули свої домівки та виїхали за кордон.

Продовження статті безкоштовно читайте в журналі «Ягідник» № 5-1 тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2023 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник»«Садівництво і Виноградарство. Т.І.», «Напої. Технології та Інновації»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com

Все буде Україна!

Журнал «Ягідник»

Останні статті