Ягідна галузь України в умовах війни. Результати міжнародної благодійної конференції для ягідівників (16–17 лютого, Рівне-Житомир)

Як змінювати стратегію діяльності фермерського господарства в умовах воєнного стану? Як втримати бізнес на ногах? Куди тримати курс у новому сезоні 2023 року? Відповіді на ці та інші питання шукали учасники VI Міжнародної Благодійної науково-практичної конференції «Ягідництво і переробка в умовах воєнного стану: вчимося перемагати!», що з неймовірно великим успіхом відбулася 16–17 лютого в Рівному, в готельно-ресторанному комплексі «Айвенго». Організатори – медіагрупа «Технології та Інновації».
УСПІШНИЙ ДОСВІД РОЗВИТКУ ЯГІДНОГО БІЗНЕСУ
Попри складні умови в країні, фермери та компанії демонструють ріст і розвиток. А конференція стала майданчиком для обміну досвідом та пошуку нових партнерів. Адже там зібралися й ті, хто вже побудував успішний бізнес, і ті, хто тільки робить перші кроки в цьому напрямку. Захід відвідали такі відомі підприємства, як «Ягідне МС», «Бетек», СОК «Ягідний рай», СФГ «Юлія» тощо. Багато фермерських господарств та компаній побували на заході вперше, як-от: «Агрочас», «Пилиповицьке фермерське господарство», «Подільський колос», «Рови Агро», «Оріент Вей», «Мінераліс Україна», Frios, Vital Plast, «Ферма в смартфоні», «Волинська ягідка», «Ягоди Закарпаття», «Агроягода», «Агроресурс трейдінг» тощо.

Вперше конференцію відвідала ГС «Холодильна асоціація України». Вперше в заході взяли участь представники ягідної ферми IF Berry з Івано-Франківщини, де з 2017 року на площі 12 га вирощують лохину – 14 найкращих сортів. Близько 3 років тому там почали експериментувати над розвитком переробки – лохинового варення. Експерименти, зокрема пошук найбільш вдалої рецептури, тривають до сьогодні. Хоча цього сезону, за словами представників компанії, варення планують почати реалізовувати в регіональних невеликих магазинах в Івано-Франківську та в магазинах-пекарнях. Варення, а також саджанці лохини компанія презентувала на окремому стенді.
Також вперше завітали за конференцію представники компанії «Вітамін 2015», яка виготовляє концентровані соки, чаї та сиропи на Хмельниччині і постачає їх у 15 країн світу. Виконавча директорка компанії «Вітамін 2015» Ірина ГАБОВСЬКА розповіла, що в 2022 році компанія відкрила для себе нову країну – Туркменістан.
– Протягом 2022 року почали більш активно працювати на експорт. Так, наприклад, відкрили для себе нові країни – Туркменістан, Норвегію, Китай. Також впродовж 2022 року відкрили представництва та філії у таких країнах, як Іспанія, Польща, Болгарія. Було важко, як і всім, на початку війни, у період активних відключень електроенергії. Але завдяки грамотному підходу до оптимізації робочого процесу нам вдалося не тільки продовжити працювати, а й розширити перелік наших партнерів для експорту, – підсумовує Ірина Габовська.
Концентрований сік компанії використовують виробники соків, сидрів, морозива, цукерок, желе тощо. Це, наприклад, «Галіція-Трейд», «Харківська бісквітна фабрика», «Біола», ТМ «Смак», «ПИВОВАРНЯ «ОПІЛЛЯ», «Конті», ТМ LEPREKON, «Чигиринський консервний завод», «Живий квас», ТМ «Шустов» тощо. Учасники конференції продемонстрували, що з лохини, жимолості та інших ягід можна виготовляти не тільки якісні варення, а й вина. Так, на конференції вперше презентували вина торгової марки SHIKARDEN. Олександр і Наталія ШИКИРАВІ виготовляють на Житомирщині вина з лохини, жимолості, смородини, аґрусу, вишні, сливи тощо.
Конференція зібрала понад 250 ягідівників з усієї України, а також представників відомих компаній із Польщі. Вразила кількість експонентів, які взяли участь у виставці обладнання, техніки й технологій для галузі ягідництва, – близько 40. Передові технології, обладнання для ягідництва тощо представили компанії Fall Creek, «ЄФТ ПЛЮС», «Біохім Агро», Посольство Королівства Нідерландів в Україні, «Водовід», «Сучасні холодильні технології», «Самміт-Агро Юкрейн», «Ван Дайк Технікс», «4 стихії», «СмартАгро», «Росана», Elifab solutions SL, «Алфаінтерпласт», Vital Plast, Petruzalek, «МАС Сістемз», «ФАРМЕР.УА», Delta Farmers Irrigation, «Макіта Україна», «Фруктовий сад АТ», «Агрітема», «Родоніт Агро», «Вітера Україна», «Інсортекс», «Евкаліпт Р», «Долина Агро», «Екоорганік», «НОВОСАД», ТОВ «Інсолар-Холод», «Ягідна сторона життя», «ПрофПолив», RMC, Ягідна ферма IF Berry, «Орієнт Вей», UNI-MASZ H.M. Juszczuk Sp. Фудпартнери, які презентували свою продукцію та надавали її для дегустації, – Hobanwine, Shikarden, «Ягідна поляна», «Вітамін 2015», «Гощанська долина сиру», TM FAMBERRY. Конференція відбулася за підтримки Посольства Королівства Нідерландів в Україні, Головного Ділового партнера заходу.

– Цьогоріч найпопулярнішим виявилося вино з лохини. Його у 2022 році тільки почали робити, і зараз уже більшу частину продали. Якщо 3 роки тому ми за сезон загалом зробили 400 пляшок вин, то цього року їх близько 2-х тисяч, – розповідає Олександр Шикираві. – Буває, купую 300 кг ягід, і їх треба одразу підготувати для бродіння, перебрати. Тоді працюємо до глибокої ночі всією родиною. Адже це справа, у якій не можна нічого відкладати, інакше виноматеріал зіпсується, і його треба буде утилізувати. А головне в цій справі – любов до того, що робиш, та ентузіазм. Тільки в такому разі вийде успішно розвивати напрямок виготовлення якісних вин.
У полі зору конференції були різні ягідні культури. У топі лишається лохина, проте спікери звернули увагу і на технології вирощування суниці садової, малини, а також смородини, кизилу й жимолості.
КУРС НА ІННОВАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ
У контексті розвитку господарств на порозі нового сезону в полі зору фермерів – питання, як підвищити продуктивність плантацій, як підготуватися до нового сезону, щоб отримати якісний врожай, як максимально ефективно захистити насадження від хвороб та шкідників тощо.
Нові сорти лохини презентували представниця компанії FALL CREEK в Україні, Головного технологічного партнера конференції, Жанна МАТВІЄНКО та менеджер з агрономічної підтримки виробників Марчін ВЕРЕЩУК. Спікери проаналізували різні сорти лохини за періодом достигання, розміром, щільністю, загальним показником зберігання, смаком тощо.
– Як варіант співпраці з клієнтами ми пропонуємо програму Колекція Fall Creek®. Це нова та проста генетична платформа лохини з доданою вартістю. Мета цієї програми проста: надати виробникам лохини конкурентну перевагу з допомогою сортів спеціальної нової генетики, а також створити гнучку програму, завдяки якій клієнти матимуть можливість залишатися незалежними у вирощуванні та маркетингу цих сортів. Ця програма допомагає виробникам досягнути успіху в вирощуванні цих сортів, забезпечуючи вищий рівень садівничої підтримки й технічної експертизи завдяки нашим передовим командам із прикладних досліджень. До цієї програми входять такі сорти, як Арабелла Блю®, Луна Блю®, Лоретто Блю®, Пічі Блю®, а також низка інших для різних кліматичних зон, зокрема з холодним кліматом. Всі вищезазначе- ні сорти селекції Fall Creek є в реєстрі України, – зазначили спікери.

Олександр Пелих («ПрофПолив»)
Співзасновниця розсадника «Фруктовий сад АТ» Анна ДОМБРОВСЬКА розповіла, що нині, на початку нового сезону, фермери активно розпочинають нові проєкти з насаджень ягідних культур зокрема завдяки грантовим програмам. Оскільки основна культура розсадника – лохина, то на її саджанці нині найбільший попит. Трішки знизився рівень продажу садивного матеріалу ожини й жимолості.
– Важливо купувати садивний матеріал для своїх насаджень тільки в зареєстрованих розсадниках. Також раджу особисто відвідати розсадник, щоб побачити, в яких умовах вирощують садивний матеріал, яка в ньому загальна культура виробництва.

(медіагрупа «Технології та Інновації»)
Адже оцінювати тільки готовий саджанець замало. Зверніть увагу на кореневу систему рослини. Вона має бути свіжою, світлою, без чорного коріння. Лохина повинна мати світле коріння. Коренева система має бути щільно заплетена, але варто звертати увагу, щоб саджанець був не перетриманий у горщику. Якщо рослина переросла, то коренева система буде надто щільно заплетена, і її буде тяжко розгорнути. Така рослина буде гірше розвиватися на плантації. Не соромтеся нюхати кореневу систему. Вона не повинна пахнути цвіллю, пліснявою. А стебло має бути без ознак хвороб і без пошкоджень. Якщо за саджанцем у розсаднику добре доглядали, була відповідна система захисту й живлення, то він буде з рівними стеблами, без виразок, без грибкових захворювань, – дала поради Анна Домбровська.
Також співзасновниця розсадника розповіла, що нині на піку популярності – сорти лохини Дюк, Спартан і Чандлер. Адже в минулому сезону через приморозки пізні сорти не встигли дозріти, натомість добре продемонстрували себе ранні і середньо-ранні сорти. За словами Анни Домбровської, люди роблять висновки з попереднього сезону, а тоді входять у новий сезон.
Не менш актуальна тема захисту та живлення ягідних культур, адже кожен сезон приносить певні проблеми, з якими фермери мають бути готові боротися. Так, про ефективний захист та живлення ягідників говорили представники таких компаній: «Агрітема», «Родоніт Агро», «Біохім Агро», БТУ- ЦЕНТР, «ВІТЕРА УКРАЇНА», «Самміт-Агро Юкрейн», «ЕКООРГАНІК». Варто зазначити, що цьогоріч головний акцент спікери робили на екотехнологіях, надаючи перевагу методам біологічного захисту рослин.

Агроном компанії «Біохім Агро» Артур СІЖУК презентував продукти для ягідництва. Компанія «Біохім Агро» завжди оновлює портфоліо цікавими цільовими препаратами для ягідників, також спікер розповів про вже відомі препарати – Huwa San TR50 – потужний дезінфектор, фунгіцид, бактерицид, що застосовується також в органічному виробництві. GiBB 3 – гормональний продукт для збільшення розміру плодів і покращення утворення зав’язі. Головну увагу було зосереджено на CaTs® – Тіосульфаті Кальцію.
– Цей продукт розширює наш інструментарій кальцієвих добрив і дозволяє вирішити багато технологічних завдань завдяки відсутності нітратного азоту та хлору, додає більших можливостей у використанні для усунення дефіциту кальцію. Продукт у рідкій формуляції, чудово підходить як для листового живлення, так і для фертигації. Допомагає покращити якість продукції. При листових внесеннях підсилює фунгіциди завдяки високому вмісту сірки. Також у нашому портфоліо з’являється потужний біологічний фунгіцид Polyversum. В основі цього продукту – Pythium oligandrum, штам M1. Цей препарат має широкий спектр дії на патогенні організми і успішно застосовується на багатьох культурах: ягідних, садових, овочевих, польових тощо. Також суттєвою перевагою препарату є його безпечність і відсутність залишків. Він сертифікований в органічному виробництві, – розповів Артур Сіжук.
Компанія «Екоорганік» традиційно бере участь у конференціях для виробників ягід. Керівник відділу науки Олександр СТУПЕНКО виступив із презентацією продуктів та схем застосування добрив у технологіях вирощування окремих культур, наголосив на ефективності позакореневого підживлення у підвищенні врожаю, вмісту цукрів, органічних кислот, а також деяких аспектів захисту рослин за допомогою добрив з вмістом фосфору у формі фосфіту. Всі охочі змогли отримати зразки добрив у фасовці по 100 мл.

Технічний експерт західного регіону компанії «Самміт-Агро Юкрейн» Ігор ЛУШПАНОВ презентував екологічні рішення для ефективного захисту ягід та садів. Так, наприклад, проти шкідників у нагоді фермерам стануть препарати СІЛКЕР®, КЕ і ТЕППЕКІ®, ВГ.
Ефективність дії СІЛКЕР®, КЕ сягає 95 %. Завдяки цьому препарату можна контролювати широкий спектр дрібних шкідників, серед яких попелиці, кліщі, листоблішки (медяниці), личинки щитівок. Препарат не містить у складі хімічних діючих речовин, проте має ефективність на рівні з традиційними акарицидами та інсектицидами, безпечний для корисної ентомофауни та бджіл. Препарат створює на тілі чутливих шкідників полімерну структуру, яка впливає на їхні важливі функції життєдіяльності: обмежує рух шкідників, блокує дихання та ускладнює харчування на рослині.
СІЛКЕР контролює чисельність шкідників фізичним шляхом, за допомогою зовнішнього ефекту іммобілізації. Строк останньої обробки до збирання врожаю немає потреби встановлювати, оскільки СІЛКЕР не містить токсичних діючих речовин.

ТЕППЕКІ®, ВГ – препарат для досконалого контролю всіх видів попелиць, зокрема стійких до неонікотиноїдів, піретроїдів, карбаматів та фосфорорганічних інсектицидів. ТЕППЕКІ®, ВГ має новий механізм дії, відмінний від всіх інших інсектицидів, зареєстрованих в Україні, в рослині рухається системно та має контактну та шлункову дію на шкідників. Потужна захисна дія препарату триває до 3 тижнів. Він стійкий до ультрафіолету та змивання опадами і, що дуже важливо, безпечний для бджіл та корисної ентомофауни.
Про особливості живлення ягідних культур в системах фертигації учасникам конференції розповів науковий консультант «ВІТЕРА Україна» В’ячеслав ГРИЩЕНКО. Фахівець зазначив, що оптимальний рН поливної води для більшості культур становить 5–6,5, оскільки саме в цьому діапазоні рослина засвоює більшість елементів живлення. Лужна вода з високим рівнем карбонату та бікарбонату може вплинути на здатність рослин засвоювати кальцій, магній та деякі мікроелементи. Систематичне використання води з високим рН в зрошувальних системах призводить до збільшення рН ґрунту та погіршення поглинання кореневою системою цинку, заліза, марганцю та бору. Для вирішення проблеми дефіцитів елементів живлення в лужному середовищі В’ячеслав презентував нову лінійку коректорів з високим ступенем хелатування – КЕЛЬКАТ. Це дрібнокристалічні мікродобрива, виготовлені на хелатній основі, що забезпечує високий коефіцієнт засвоєння (80– 90 %) та стабільність у широкому діапазоні рН. Також спікер нагадав про спеціальні добрива для фертигації Нутрівант Дріп. Це добрива на основі Пекасиду, які усувають негативну дію бікарбонатів, знижують рН води та ґрунтового розчину (1 % розчин має рН 3,2), що збільшує ефективність поглинання поживних речовин. На відміну від інших підкислювачів, Нутрівант Дріп поступово понижує рН ґрунтового розчину. Нутрівант Дріп очищає систему краплинного поливу від вапнякових і мікробіологічних відкладень. Нутрівант Дріп має низький сольовий індекс (ЕС), що дозволяє забезпечувати культури необхідною кількістю поживних речовин у відповідний період розвитку. Наприклад, оптимальний показник ЕС для суниці садової становить 1,5–2 мСм/см, для малини – 1,8. Ягідні культури дуже чутливі до вмісту солей (особливо в період наростання вегетативної маси), і підвищення цього показника призводить до втрати врожайності від 10 до 50 %.

Ягоди високої якості потребують якісної тари для збору, транспортування, зберігання тощо. Таку тару учасникам конференції пропонує компанія «Алфаінтерпласт». Начальник відділу збуту підприємства В’ячеслав КОНДРАХІН анонсував 2 новинки, які невдовзі будуть доступні виробникам ягід. Це ящики для лохини та малини, які вміщуватимуть 10 пінеток із ягодами, що дуже важливо та зручно для фермерів. Ці ящики, за словами фахівця, – оновлені, вдосконалені одиниці, які наявні в асортименті зараз. Компанія також працює над розробкою інших новинок – ящиків для лохини, смородини.
Особливо важливо, щоб ягода на шляху до споживача пройшла етап сортування. Представниця компанії Elifab Solutions, відомого виробника сортувального обладнання, Наталія ЗЕЛЕНСЬКА розповіла, що у виборі сортувального обладнання треба звертати увагу на характеристики обладнання та можливості сортування:
– Обираючи сортувальне обладнання для лохини, треба аналізувати його характеристики (продуктивність, споживання, розміри обладнання), можливості сортування (можливості програмного забезпечення, камери, ефективність сортування тощо). Однакові за кількістю доріжок машини можуть мати різну продуктивність, різні габаритні розміри і різне споживання. Найменші габаритні розміри сортувальників Elifab і найменше споживання електроенергії при більшій продуктивності дає можливість раціонально використовувати площу сортувального приміщення, зменшити витрати на енергоносії та отримувати високу продуктивність лінії. На сортувальних машинах Elifab лохина не втрачає природний наліт, і транспортування ягоди по машині унеможливлює пошкодження ягід завдяки мінімально можливій висоті переходу ягоди і найбільш делікатному ставленню. Також варто звертати увагу на програмне забезпечення, яке забезпечує алгоритми сортування для різних дефектів і калібрів, і камери, їхній тип і роздільну здатність. Сортовану ягоду легше транспортувати на далекі відстані, тому що дефектні і м’які ягоди видалені, особливо якщо йдеться про експорт і про продукцію, запаковану в пінетки, яку спрямовують на полиці супермаркетів, де вимоги до продукції вже висуває покупець. Тому перед вибором сортувального обладнання варто проаналізувати всі зазначені аспекти роботи сортувальної машини і очікувані результати сортування.
НЕ ОМИНУЛИ Й ТЕМУ ЗАМОРОЖУВАННЯ
Паралельно з конференцією, присвяченою вирощуванню та переробці ягідних культур, в іншому залі готельно-ресторанного комплексу «Айвенго» відбувся II Всеукраїнський Конгрес із заморожування, переробки та холодної логістики, учасники якого обговорили те, як розвивається ринок заморожених ягід та як зміняться його вектори в сезоні-2023, як успішно експортувати заморожену продукцію, як обрати холодильне обладнання, як організувати роботу заморожувальних підприємств у період війни і віялових відключень електроенергії тощо. Конгрес уже вдруге зібрав ягідівників і представників заморожувальних і переробних компаній.
Оговтатися після повномасштабного вторгнення виробникам допомогла аксіома про те, що битви виграє військо, а війну – економіка, зазначив керівник компанії «Фруктона-ВН» Костянтин КУЗЬМЕНКО. З огляду на необхідність забезпечувати безперебійну роботу устаткування, на підприємстві сформували так звані бригади швидкого реагування, які в короткий час могли вирішити технічні і технологічні питання щодо холодопостачання.
Власник і директор компанії «Сучасні холодильні технології», яка входить до складу групи компаній FRIOS, Олексій СКОРОХОД розповів, що його компанія пропонує камери шокового заморожування, обладнання для холодильних і морозильних камер, системи охолодження рідин тощо. Компанія розташована в Харкові, тому перші 2 місяці від початку війни вона не працювала. А вже починаючи з кінця квітня 2022 року підприємство почало повертатися до роботи та завершення розпочатих проєктів. За словами Олексія Скорохода, об’єми виробництва знизилися. Більш активний розвиток підприємств спостерігається на заході України. Як стверджує Олексій Скороход, клієнти вже більш адаптувалися до ситуації та планують свій розвиток. Зокрема, на думку власника компанії «Сучасні холодильні технології», галузь буде переорієнтовуватися на європейський ринок.
Навіть за нинішньої нестабільної ситуації зберігати ягоди потрібно за таких умов, щоб вони не втрачали якості. Перепади температури можуть стати фатальними для врожаю. Тому вони допускаються лише в період перевантаження продукції зі складів у транспорт і навпаки, зауважив заступник директора компанії «МАС Сістемз» Владислав ПЕРМІНОВ.
Компанія «Інсолар-Холод» презентувала на конференції камери для охолодження, заморожування та зберігання плодоовочевої продукції. Виробники, які заморожують не більше ніж 1 т/год, зазвичай використовують обладнання для статичного заморожування, а ті, чиї об’єми виробництва більші, – обладнання для шокового заморожування. Є також технології регульованого газового середовища Palliflex, що передбачають зберігання в камері палет із ягодами, кожна з яких може мати індивідуальне регульоване газове середовище. Сховища з Palliflex дозволяють істотно продовжити термін зберігання ягід – у 2–4 рази.
Комплекс послуг у напрямку інжинірингу холодильного обладнання для виробників плодово-ягідної продукції та переробників презентувала компанія «Ралко Технік». Маркетолог компанії Євген ФЕДОРЧУК розповів, що в 2022 році команда не тільки продовжила працювати, а й реалізувала великий проєкт на Київщині – спроєктувала та змонтувала сучасний комплекс зберігання, з урахуванням всіх побажань замовника. Також підприємство продовжило співпрацю з клієнтами, для яких постачає гідрокулери з ЄС виробництва INOKAT. Окрім того, за словами Євгена Федорчука, компанія «Ралко Технік» розробила сучасну систему прекулінгу, яку вже постачається підприємствам в Україні.
– Пишаємося нашою розробкою – системою моніторингу RalControl24. Це обладнання змонтоване з урахуванням цілодобового моніторингу з інформуванням про найменші проблеми та своєчасною реакцією сервісної служби Ralco Service. Також у 2022 році ми відкрили нові сервісні офіси в Луцьку, Івано-Франківську, Львові, тобто збільшили кількість екіпажів сервісних служб. А ще минулого року ми були єдиною компанією з України, яка брала участь зі своїм стендом, разом з партнерами у найбільшій європейській виставці Chillventa 2022 у Нюрнберзі. Ми презентували своє обладнання та отримали багато схвальних відгуків від клієнтів та партнерів. І головне – ми водночас постійно допомагаємо ЗСУ, зокрема декільком бригадам у Миколаєві, адже зараз всі повинні працювати на перемогу, – зазначив Євген Федорчук.
Учасники конференції та співзасновниця медіа-
групи «Технології та Інновації» Катерина КонєваОлександр Дмитренко («Петруцалек») Сергій Рябков («Водовід») та Надія Ящук
(медіагрупа «Технології та Інновації»)Тетяна Смірнова (Благодійний фонд «Сильні
на Вільні»), Надія Ящук (медіагрупа «Технології
та Інновації»), Тарас Масловатий («ФруТек»),
Віталій Саласенко («Інсолар-Холод»)
Наприкінці конференції відбувся Благодійний аукціон, за підтримки Благодійного фонду «Сильні та Вільні». Розігрували лоти – продукцію компаній-партнерів: «ЄФТ Плюс», Fall Creek, «ЕКООРГАНІК», «Макіта Україна», Hobanwine, Shikarden, СОК «Ягідний рай», «Ягідна поляна», «Вітера Україна», «ІФ Беррі», «Хані Баджер», БТУ- ЦЕНТР, «Корець Сад», «Самміт-Агро Юкрейн». Також під час благодійного аукціону розігрували сертифікати на передплату комплекту журналів медіа-групи «Технології та Інновації». Загалом на аукціоні вдалося зібрати 23 800 гривень. За ці кошти, а також за попередні донати сплатили рахунок за енергостанцію, вартість якої становить 30 800 грн. Вже днями вона поїде до наших захисників з в/ч 7047. Висловлюємо величезну подяку компаніям та учасникам, які взяли участь в аукціоні і зробили свій посильний вклад у спільну боротьбу із загарбниками.
БІЗНЕС-ТУР У ВІДОМУ КОМПАНІЮ «ГРАСС АВЕНЮ» НА ЖИТОМИРЩИНІ
Споживач потребує якісної продукції, тому важливо, щоб ця якість була не лише під час вирощування, а й упродовж усього шляху ягоди до полиць магазинів. За таким принципом і працює фермерське господарство «Грасс Авеню» (ТМ StarBerries) з Житомирщини, яке відвідали учасники конференції 17 лютого. До речі, до нього долучилася рекордна кількість учасників – понад 100 людей, яких гостинно прийняли власники господарства – Олег та Олена ВОРОБЙОВИ.
Для успішної роботи на міжнародному ринку компанія пройшла всі етапи сертифікації за стандартами GlobalG.A.P. та GRASP і щорічно підтверджує їх. Це насамперед безпека продукції, культура та безпека працівників.
Спочатку учасники бізнес-туру побували на ягідних плантаціях, де Олена Воробйова розповіла про нюанси вирощування лохини різних сортів і продемонструвала насадження різного віку. Загальна площа ягідника сягає майже 100 гектарів, адже в квітні 2022 року на підприємстві реалізовано проєкт з розширення плантації на 34 гектари. Для вирощування обрали ще нові, ліцензійні, сорти Карго та Валор. Також невдовзі на плантації будуть висаджувати ще й сорт Титаніум.
– Так, середньостиглий Валор ми висадили замість сорту Блюкроп та Патріот, Карго – замість Чендлер. Саджанці придбали у відомому розсаднику Fall Creek, – розповіла співвласниця ФГ «Грасс Авеню» Олена Воробйова.

комплексі
Олег Воробйов зазначає, що правильна обрізка – надзвичайно важлива частина технології, від якої залежить калібр ягід, навантаження на кущ. Так, під час бізнес-туру на підприємстві відбувся майстер-клас із обрізки лохини за допомогою інноваційного ранцевого акумуляторного секатора Makita DUP361 від компанії «Макіта Україна».
– Основна його перевага полягає в тому, що один акумуляторний секатор замінює роботу 3–6 працівників. Завдяки тому, що він акумуляторний та все навантаження спрямоване на інструмент, у процесі його використання в працівника не втомлюється рука, а швидкість обрізання зростає в 3–6 разів. Тобто так можна або заощадити час, або залучити до обрізки значно менше працівників. Виробник декларує, що максимальний діаметр гілок, які може різати цей секатор, становить 33 міліметри, тому його можна використовувати для обрізання не лише лохини, а й малини, смородини, яблуні та інших культур, – розповів регіональний менеджер компанії «МАКІТА Україна» Денис КОВАЛЬЧУК.

Виростити якісну ягоду – це перший етап на шляху до споживача. Після збору врожаю її необхідно розмістити в холодильник, а потім правильно відсортувати та запакувати. Так, для забезпечення холодового ланцюга від поля до покупця, компанія «Грасс Авеню» побудувала сучасний холодильно-сортувальний комплекс площею близько 1000 м2 . На етапі проєктування вже потрібно визначитися як з холодильним, так і з сортувально-пакувальним обладнанням, щоб забезпечити достатньою площею. Холодильне обладнання встановлювала компанія «4 Стихії». Обладнання управляється за допомогою автоматизованої системи управління, яка дає можливість віддаленого доступу до керування його роботою.
Олег Воробйов вітає
учасників бізнес-туруІван Котяш («Малин Фекторі»)
та Андрій Марущак
(Van Dijk Technieks)
Важливо, що весь процес збору ягоди на полі, охолодження, сортування та відвантаження лохини на підприємстві контролюється за допомогою сканерів та комп’ютера.
– Так, кожному працівнику, бригадиру, ящику та рядку на полі присвоюється штрих-код, за яким можна відстежувати весь процес. Зібрана партія ягоди перебуває на полі не більше як 30 хвилин. Адже що довше зібрана лохина буде на сонці, то меншим ставатиме термін її зберігання: кожна година зібраної ягоди на полі – мінус доба на полиці в магазині. Тобто ми максимально намагаємося зберегти холодовий ланцюжок, оскільки це дуже важливо, – зазначила Олена Воробйова.
Рух ягоди безпосередньо в холодильно-сортувальному комплексі теж повністю автоматизовано.

Три роки тому на підприємстві «Грасс Авеню» встановили сучасну сортувальну та пакувальну лінії. Обладнання для сортування виготовила компанія Elifab, а фасувальне – Mat Exakta. Завдяки цьому устаткуванню можна сортувати за годину 700–800 кг лохини ТМ StarBerries і відразу фасувати її. Ягоди пакують в пластикові пінетки об’ємом від 125 грамів до 1 кілограма, але найбільш популярні обсяги, за словами Олега Воробйова, – 250 і 500 грамів.
Олена Воробйова розповідає, що розуміння необхідності сортування машиною було ще на етапі першого врожаю. Вибір сортувальної техніки був дуже складним, адже впродовж двох років засновники компанії вивчали різноманітне обладнання для сортування від провідних виробників:
– Одного разу, беручи участь у виставці Fruit Logistica в Берліні, ми познайомилися з компанією Elifab і побачили в них таку сортувальну машину, яку хотіли б собі. Крім того, що обладнання якісне та надійне, фахівці Elifab постійно удосконалюють його, орієнтуючись на потреби виробників і ринку. Важливо, що сортувальна машина зручна не тільки в роботі, але й у технічному обслуговуванні. Також представники компанії надають постійну сервісну підтримку як в Україні, так і в Іспанії. В будь-який час можна отримати онлайн-допомогу і вирішити якусь проблему. Це одні з основних причин, чому обрали саме Elifab.
Сортувальна машина BERRY CLASS відсортовує ягоду з поля за більш ніж 36 показниками. Також важливо те, що після сортування машина залишає на лохині такий важливий для українських покупців і характерний для ягоди наліт.
– Зараз наша сортувальна машина обладнана 4 доріжками, але в подальшому ми хочемо змінити на обладнання з 8 доріжками, – поділилася планами Олена Воробйова. – Оскільки з самого початку нашої роботи ми планували продавати лохину не тільки валом, як робить більшість виробників, а й фасовану та запаковану, тому нам потрібна була пакувальна машина, яка могла б за технічними характеристиками «подружитися» із сортувальним обладнанням. Наші колеги з Elifab допомогли підібрати фасувальну машину. Було запропоноване обладнання компанії Mat Exakta. У результаті після встановлення фасувального та пакувального обладнання ми відсортовуємо і пакуємо лохину відповідно до вимог замовника. Також у нас встановлена ще одна машина – етикетувальник, – розповіла Олена Воробйова.
Олена Воробйова демонструє насадження лохини
учасникам бізнес-туруІгор та Ганна Луцько під час бізнес-туру
Сьогодні Україна має вже великі плантації лохини, і хотілося би привернути увагу переробників до цієї дуже корисної ягоди.
– Ми відсортовуємо ягоду відповідно до вимог замовника. Проте залишається частина продукції, не придатна для експорту. Це ягода хорошої якості, але вона не відповідає вимогам свіжого ринку. Зате для переробки вона цілком придатна. Відповідно, якщо переробники хочуть згодом успішно продавати продукцію, їм треба обрати «правильний» сорт. Адже ягоди певних сортів після заморожування не мають вираженого смаку, що згодом негативно впливає на реалізацію замороженої продукції. Натомість лохина оптимальних для заморожування сортів не втрачає ні вигляду, ні кольору, ні смаку. Якщо для виготовлення джемів чи соків це не надто важливо, то для реалізації в замороженому вигляді сорт має значення.
І як би якісно на плантації не був налагоджений процес вирощування, збору та післязбиральної обробки ягід, роботу все одно виконують люди. І саме з працівниками виникають проблеми.
– Раніше люди вважали, що вони можуть більше заробити за кордоном. Але я кажу, що це міф! Зараз умови роботи на багатьох ягідних підприємствах України набагато кращі, а заробітки – вищі. Практика показує, що люди, які працюють якісно, в Україні заробляють значно більше, ніж у Польщі. І вони живуть вдома, зі своєю родиною! В нашому господарстві вже є такі приклади. А ті, хто їде на роботу за кордон, розповідають про так званий брудний заробіток, не враховуючи витрати на дорогу, їжу, житло тощо. Тому зараз багато хто їде на роботу за кордон не заробляти, а, як кажуть наші закордонні колеги, щоб утекти від домашніх побутових проблем, – зазначила Олена Воробйова.
За словами співвласниці ФГ «Грасс Авеню», чомусь люди дуже неякісно працюють на українських підприємствах, лінуються і несерйозно ставляться до роботи:
– Якщо, наприклад, у Польщі вони збирають менше 70 кілограмів ягід у день, їм, м’яко кажучи, рекомендують знайти роботу в іншому місці. А в нас люди, назбиравши лише 30 кілограмів (а то й менше), нарікають, що вже втомилися… Тобто проблеми з працівниками є, не лише в нас, а у всіх. Звичайно, є люди, які працюють сумлінно та заробляють добре, але, на жаль, таких меншість. Тому кожен сезон у нас починається з боротьби за надійних працівників, з якими ми будемо працювати. Запрошуємо всіх охочих на лохинові плантації, смачний та корисний заробіток!
Запрошуємо всіх охочих взяти участь у IV Міжнародній Благодійній науково-практичній конференції «Успішне садівництво і переробка: технології та інновації. Вчимося перемагати!», яку організовує медіагрупа «Технології та Інновації» 1–2 червня в м. Кам’янець-Подільський (готельно-ресторанний комплекс «Клеопатра»). Тематика конференції надзвичайно актуальна, адже охоплює всі садові культури – від яблук і груш до кісточкових (черешня, вишня, персики, абрикоси тощо) і горіхоплідних та ягідних культур. Завдання – розробити стратегію успішного садівництва, щоб, незважаючи на воєнний час, подолати існуючі виклики, які є на сучасному ринку, і завоювати передові позиції у європейському і світовому виробництві плодів, ягід і горіхів. На часі – вибір найбільш перспективних культур, найурожайніших і найвигідніших сортів, щоб, за потреби, перепланувати сади і плантації, підвищити якісний рівень вирощування і урожаїв плодів.
РЕЄСТРАЦІЯ УЧАСНИКІВ ТА ПАРТНЕРІВ – ЗА КОНТАКТАМИ:
Лариса Товкач, тел.: +38 097 968 95 16 Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 759 25 83 Ірина Петронюк, тел.: +38 096 491 66 92
Більше матеріалів безкоштовно читайте в журналі «Ягідник» № 2 тут.
Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2023 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.
Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник», «Садівництво і Виноградарство. Т.І.», «Напої. Технології та Інновації»).
Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22, rnadia@ukr.net
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.
Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com
Все буде Україна!