Визнання коронавірусу COVID-19 форс-мажорною обставиною: що варто знати ягідникам?

 Визнання коронавірусу COVID-19 форс-мажорною обставиною: що варто знати ягідникам?

Запровадження карантину 12 березня по 3 квітня 2020 року на території України та введення обмежень, визначених Постановою Кабміну призвело до кардинальних змін в режимі роботи багатьох компаній, в тому числі й аграрних.

Перекриття кордонів, перебої в роботі, невиконання планів та договорів – це лише невеличний перелік всіх труднощів, з якими з тикається бізнес. Отже, доволі гострим стало питання визнання карантину форс-мажорною обставиною. Саме це стало однією з тем вебінару «Карантин: податкові, трудові та інші юридичні наслідки. Форс-мажор», який 19 березня проведи компанія Crowe LF Ukraine та IT Комітет Європейської Бізнес Асоціації, пише Асоціація “Ягідництво України”.

За словами Ганни Урусової, партнера Crowe LF Ukraine, згідно з законодавством України під форс-мажорними обставинами розуміють надзвичайні та невідворотні обставини, що об’єктивно унеможливлюють виконання зобов’язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов’язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами.

«Таким чином введення карантину і є форс-мажор. Але необхідно надати докази того, що коронавірус або заходи боротьби з його поширенням, такі як закриття кордонів, заборона поїздок і інші заходи, прийняті на рівні органів державної влади, є обставинами, які могли стати причиною неможливості виконання зобов’язань за договором. Для цього Сторона договору, яка посилається на форс-мажорні обставини, повинна звернутися до ТТП і отримати відповідний документ (сертифікат або свідоцтво), для можливості пред’явлення його контрагенту згідно з умовами договору», – каже експерт

Для того, щоб засвідчити, що коронавірус COVID-19 є форс-мажорною обставиною, необхідна наявність передумов, визначних ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні». Порядок такого засвідчення визначений Регламентом ТПП і регіональними торгово-промисловими палатами.

Важливою умовою визнання карантину як форс-мажорної обставини є зазначення в договорах серед переліку форс-мажорів таких фактів як епідемія, надзвичайна ситуація в сфері охорони здоров’я або обмежувальні дії влади.

«Крім того варто пам’ятати, що наявність свідоцтва або сертифікату від ТТП звільнює вас тільки від відповідальності, тобто від сплати штрафу або пені, але ніяк не від самих обов’язків по договору», – підкреслює Ганна Урусова.

Також вона зазначає, що фінансова та економічна криза, дефолт, зростання офіційного і комерційного курсів іноземної валюти до національної валюти тощо, не є форс-мажорними обставинами.

Журнал «Ягідник»

0 Reviews

Написати відгук

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *