Високі ціни проти невисокої врожайності

 Високі ціни проти невисокої врожайності

Огляд сезону суниці в Україні та Азербайджані

На світовий суничний сектор минулого сезону серйозно вплинуло одразу кілька негативних факторів. Це і коронавірус, і погодні умови, й економічна криза, але ситуація у кожній країні відрізнялася. Що стосується України, то вплив вищезазначених факторів теж проявлявся певною мірою, і зараз можна сказати, що для сезону-2020 характерні: з одного боку, найнижче виробництво полуниці за останній час і найвища ціна – з іншого.

УКРАЇНА

Погода. Сезон був непростий, головним чином через погодні умови. Тепла зима принесла ранню вегетацію і частково спричинила нічні приморозки у травні, які негативно вплинули на врожайність. Загалом у травні і червні стояла холодна дощова погода, через що сезон розпочався із затримкою на тиждень.

У холодні травневі ночі виробники ягід намагалися зберегти свій майбутній урожай різними методами. Мало у кого є туманні системи, що створюють крижану оболонку на квітці, які в колі фахівців вважаються найнадійнішими. Така система захисту коштовна і потребує багато води. Більшість фермерів традиційно використовували агроволокно або палили вологу солому. Останній метод також використовують французькі виробники винограду, але в цьому випадку треба, щоб пощастило з напрямком вітру.

Багато фермерів пропустили морозні ночі, сподіваючись, що ця біда їх омине. Загалом втрати через підмерзання становлять від 30 до 60% урожаю залежно від сорту і регіону. Найбільші проблеми були у західних областях.

Урожай. Із самого початку спостерігався дефіцит ягід суниці в усіх регіонах, починаючи з Херсона до Закарпаття, де спочатку врожай надходить на ринки з критих тунельних плантацій, а пізніше – з відкритого поля. Середню врожайність можна оцінити в менше ніж 7 т/га, а загальний обсяг виробництва не більш як 60 000 т, що на 7–10% менше порівняно з попередніми роками. Офіційна статистична інформація щодо врожайності буде оприлюднена у квітні 2021 року.

Хвороби. На початку сезону хвороби не були великою проблемою. Але пізніше деякі сорти, особливо південноєвропейської селекції, які не такі стійкі проти антракнозу та сірої гнилі, як північноєвропейські, почали масово уражатися плодовими гнилями. Незважаючи на те що минулого року фермери приділяли більше уваги захисту рослин, до 20% врожаю «забрали» грибкові захворювання.

Ціни на збирання. Витрати на збір ягід на початку сезону були рекордними – 7–10 грн за кг, що на 3–5 грн більше, ніж торік. Збиральників цього року було достатньо, оскільки більшість людей не змогли потрапити на збір полуниці до Польщі чи Фінляндії через проблеми з оформленням дозволів на роботу в цих країнах.

Ціни. Поряд з високою вартістю робочої сили на зборі ягода полуниці в цьому сезоні також була рекордною в ціні. Сорти, які мали проблеми з хворобами, продавались із поля дешевше, але не менше ніж по 30 грн/кг. А сорти Вайбрант, Румба, Клері, Сирія, Соната мали оптову ціну близько 60 грн/кг і вищу. На роздрібних ринках та в супермаркетах ціни 80 грн цього року нікого не дивували, а що особливо цікаво – не лякали. Можна сміливо сказати, що це один із небагатьох сезонів, коли ціну на ягоду диктував саме свіжий ринок, а не переробка, як буває зазвичай.

Переробка. Переробні підприємства, а також компанії, що заморожують ягоду, почали купувати її обережно, зважаючи на високу ціну цього сезону. В підсумку переробники закупили ягоди менше, ніж у попередні роки, і як наслідок – напівпорожні склади замороженої ягоди в Європі наприкінці року. Тепер набуває популярності програма, відповідно до якої переробна компанія надає саджанці «безкоштовно», але з умовою, що викупить весь урожай за погодженою ціною. Так вирощується Зенга Зенгана та інші сорти, які йдуть саме на глибоку заморозку.

Садивний матеріал. Українські виробники садять усіма наявними видами – саджанцями фріго, касетною розсадою, свіжою… Кращі результати приживання до цього часу показують саджанці фріго. Але, через те що фермер іноді вимушений перший сезон «сидіти» без врожаю, все більш популярною стає касетна розсада, яку висаджують наприкінці сезону і пристойний врожай якої збирають вже наступного року.

Важливу роль у збереженні якості і характеристик сорту відіграють джерела, з яких береться маточний матеріал. Основні місця, де можна його взяти, – це європейські розсадники, котрі працюють із власниками сортів і можуть продати безвірусні маточні рослини виключно ліцензіатам (розсадникам, які придбали ліцензію на розмноження сорту).

Сорти. Через кліматичні зміни й такі фактори, як регулярна заборона деяких пестицидів, на ринку сортів також відбуваються певні зрушення. Ринок потребує більш стійких сортів (проти хвороб, підмерзань, посухостійкі тощо), більш універсальних видів, придатних як для свіжого ринку (зі смачними та твердими плодами), так і для переробки (з високим показником брікс та легким відриванням хвостика).

Серед сортів червневого плодоношення італійська селекція показує хороші результати в південних регіонах, нідерландська й англійська селекція – у регіонах з більш вологим і не таким спекотним кліматом. До речі, згідно із прогнозами протягом наступних 5–10 років середня температура в Україні може вирости на 1–3 °С, і тоді цілком можливо у південних регіонах вирощувати Калінду, Фортуну й інші сорти «короткого дня» (з меншою потребою холодних годин). З іншого боку, сорти іноземної селекції не завжди найкращі для нашого клімату, тому вітчизняним селекціонерам варто подумати про виведення нових сортів.

Експорт. У січні–червні 2020 року Україна експортувала фруктів та ягід на 95 мільйонів доларів. Це на 18% менше, ніж за аналогічний торішній період. Обмеження, пов’язані з пандемією коронавірусу, негативно вплинули на український експорт плодів і ягід. Що стосується суниці, то в натуральному вираженні теж відбулося скорочення експорту, в той же час експортна виручка не зменшилась через високі ціни. Основним покупцем була Польща, звідки українська ягода надходить в інші країни ЄС.

АЗЕРБАЙДЖАН

В Азербайджані культура вирощування суниці є суто традиційною, і більшість виробників не надто обізнані про можливості сучасних технологій. Місцеві ягідівники садять полуницю переважно у відкритому ґрунті, але й тунелі стають все більш популярними. Уряд підтримує виробників суниці, стимулюючи висаджування нових сортів та експорт урожаю, будівництво холодильних камер тощо.

Ринок. Велика частина врожаю суниці залишається на місцевому ринку. Найбільше її призначається для вживання у свіжому вигляді, решта – для виготовлення мармеладу (домашнього варення). Азербайджан має величезний перспективний ринок для збуту суниці, яким є Росія. Оскільки нинішня якість ягід недостатньо хороша, значного експорту полуниці з Азербайджану до Росії немає. Із використанням нових сортів і сучасних технологій вирощування в країни є високий потенціал. Отже, українські виробники розсади можуть звернути увагу на цікавий ринок садивного матеріалу.

Деяка інформація стосовно вирощування ягідної продукції в Азербайджані:

 • Всього вирощується 1 млн т фруктів і ягід на загальній площі 210 тис. га.
 • Площа ягідних насаджень становить 3,7 тис. га, з них суниці кілька сотень гектарів (офіційна статистика Республіки Азербайджан не дає чітких цифр щодо цієї культури).
 • У країні вирощується 26,4 тис. т ягід (2019 рік). Щороку обсяги збільшуються: 21 тис. т була в 2018 році, 8,4 тис. т – у 2017-му. Суниці вирощується до 1000 т/рік.
 • Середня урожайність ягід щороку зростає: 2018 – 6,4 т/га, 2019 – 7,9 т/га.
 • Сорти: переважно ремонтантні, як-от Вікторія, Альбіон, Сан-Андреас, Мурано, Портола, Монтерей. Серед сортів червневого плодоношення перевага віддається ранньому сорту Клері.
 • Збільшується кількість ягідних ферм, які використовують інтенсивні технології та отримують високі врожаї і хорошу якість.
 • Райони, де традиційно вирощують суницю: Джалілабад, Губа, Хачмаз, Гусар, Шекі, Загатала, Ленкоранський та інші райони поблизу Каспійського моря та біля Баку.
 • Вартість збору суниці – 10 доларів/день за умови щоденної кількості зібраних ягід 50 кг. Це приблизно 5,6 грн/кг.
 • Ціна полуниці в 2020 році: 1,5–2 дол./кг (хороша якість). У 2019 році середня ціна становила 1 дол./кг. Зростання ціни пов’язане переважно зі збільшенням внутрішнього попиту та активізацією експорту.
 • Клімат: сонячні дні – 260 днів на рік. Кількість опадів – 400–600 мм/рік (див. мапу опадів).
 • Традиційні терміни посадки: вересень – жовтень (свіжа розсада).

Антон ДОВГАНЮК,

представник нідерландської фірми Fresh Forward BV

Більше матеріалів читайте у друкованому журналі «Ягідник».

Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті