Вирощування суниці садової на грядках та в жолобах

 Вирощування суниці садової на грядках та в жолобах

Вирощування на грядках

Для вирощування на високих грядках підходять як ранні сорти суниці садової, так і ремонтантні. Використання тунелів дає садівникам змогу прискорити збір врожаю на 18-20 днів у порівнянні з відкритими ділянками.

На грядках, зроблених машинами компанії «Haygrove», можна посадити на одному гектарі до 40 тисяч рослин. Це дає можливість збирати більш ранні і високі врожаї в порівнянні з вирощуванням у відкритому ґрунті. Звичайно, плантацію необхідно поливати, розсада суниці садової повинна бути високої якості, крім того, потрібно застосовувати полив і відповідні добрива, що є ключем до успіху.

В асортименті компанії «Haygrove» є дві машини, які використовуються для одночасного формування піднятих грядок, укладання систем крапельного поливу, а також покриття їх волокном або плівкою з можливістю створення в них отворів для посадки рослин.

Перша з них – це пасивна машина (без приводу WОМ), яку можна чіпляти до трактора потужністю до 30 к. с. Перед використанням цієї машини потрібно правильно підготувати ґрунт: він повинен бути добре розпушеним і мати відповідну вологість. У передній частині пристрою розташовані тарілки, що формують загін з шириною осипу 60-80 см, а його висота може бути скоригована в діапазоні від 8 до 18 см. Ширина піднятої грядки становить 65 см у верхній її частині і 80 см біля основи.

На думку виробників, на грядці такої ширини можна проводити посадку двох рядів суниці садової на одній лінії поливу, прокладеної посередині. Машина оснащена пристосуванням для розгортання плівки або агроволокна, крім того, на ній вбудований механізм подачі стрічки для крапельного поливу. Грядка – це повністю підготовлене місце для посадки рослин: під плівкою або волокном одночасно розкладається стрічка для крапельного поливу типу T-Tape. Ще однією частиною, яка опційно може бути встановлена ​​в машині, є елемент, який робить отвори для висаджування в них рослин суниці.

Форма і розташування отворів можуть бути виконані відповідно до побажань клієнта, ці параметри регулюються на колесі.

Гряди, які формуються за допомогою цієї машини, також можуть бути використані для посадки інших ягідних рослин, наприклад, малини і лохини високорослої.

Друга установка – це активна машина, яку можна чіпляти до трактора потужністю 100 к. с., бажано з приводом на чотири колеса. Використовуючи цю машину, можна формувати широкі (до 1 м) і вищі (до 40 см заввишки в середній частині загону) грядки в порівнянні з пасивною машиною. Виробник рекомендує її для підготовки поля під вирощування суниці та малини. Машина працює з ґрунтовою фрезою, яка розпушує ґрунт. Формування ширших смуг дає можливість розташувати дві стрічки для краплинного зрошення. Плівка або агроволокно розкладаються аналогічно, як і у випадку з пасивною машиною за допомогою спеціального пристосування. Додатково встановлено опції для свердління отворів, а також аплікатор добрив.

Вирощування на жолобах

У багатьох господарствах дедалі популярнішим методом стає вирощування суниці на жолобах. Такий спосіб дає змогу вирощувати ягоду в одному і тому ж місці протягом тривалого часу. Оптимальна висота конструкцій, на які встановлюються рослини, становить близько 1,5 метри. Ніжки, на яких вони встановлені, повинні мати довжину близько 1,8 м і розташовуватися в ґрунті на глибині близько 0,3 м. При використанні металевих водостоків відстань між ніжками в ряді становить близько 4 м, а при використанні відсотків з пластику – близько 3 м. Збір суниці садової, вирощеної на конструкціях такого типу, відбувається приблизно на 45% швидше в порівнянні зі збором врожаю з рослин, які ростуть на низьких грядках. Працівники збирають урожай стоячи, відповідно, менше втомлюються, а це натомість впливає на якість врожаю, точність і швидкість збору. До речі, підтверджено, що при вирощуванні суниці на жолобах можна отримати на 50% вищий урожай в порівнянні з рослинами, що вирощуються в тунелі, на відкритому ґрунті або на грядках.

Оптимальним варіантом вирощування суниці садової на жолобах є виробництво суперранніх ягід або ж, навпаки, пізніх. Це означає використання двох різних сортів: спочатку висаджується ранній сорт і прискорюється його збір (таке вирощування можливе під укриттям). Після раннього збору на столи виставляють горщики з, наприклад, посадженими в них ремонтантними сортами або ці сорти досаджують в субстрат (після попереднього видалення рослин сорту, який завершив плодоношення). Таким чином сезон збору врожаю в польських кліматичних умовах може тривати від початку червня до кінця жовтня.

Механізація

Зростання витрат з наймання працівників, а також закладка дедалі більшої кількості площ під вирощування суниці в окремих господарствах спричиняють необхідність механізації вирощування, а також збору врожаю ягід. Серед машин, які покращують збір суниці, – платформи, що тягнуться, або самохідні (останні називають також комбайнами для збору суниці). Збір ягід на цих машинах здійснюють люди, які перебувають в оптимальній позиції для збору на спеціально пристосованих для цієї мети лежаках. Контурні лежаки створюють ергономічне положення, яке не втомлює працівника. Працівник, збираючи плоди, може їх одночасно сортувати, а також видаляти з плантації хворі або зіпсовані ягоди. Зірвані плоди укладаються в контейнери, що перебувають в межах комфортної досяжності. Кожен лежак в комбайні має роздільне управління. Тобто під час укладання повного контейнера працівник під’їжджає вперед щодо позиції інших людей, які збирають плоди, а потім повертається на пропущену ділянку збору. Застосування таких машин підвищує ефективність збору приблизно на 25% в порівнянні з традиційним методом.

При зборі суниці садової, вирощеної на відкритому ґрунті, існує можливість установки в тунелі рейки, якою рухається візок і яка виконує роль платформи для перевезення порожніх і повних упаковок. Візок має регульовану висоту. За один раз можна транспортувати упаковки з ягодами вагою 150 кг. Це дає змогу успішно використовувати її в тунелях завдовжки 150 м.

Фабрика суниці садової

Компанія «Haygrove» постійно працює над новими рішеннями, які можуть покращити роботу в тунелях, а також збільшити врожаї, отримувані з одиниці поверхні. Одним з таких рішень є так звана фабрика суниці садової. Основна мета цього проєкту – збільшення кількості рослин на одній і тій же поверхні приблизно на 80% (тобто, на 1 га припадає до 40 тис. саджанців, а в цьому варіанті – до 70 тис.), найкраще використання поверхні в тунелі, при цьому вирощування здійснюється повністю мобільною конструкцією, що полегшує збір врожаю, обприскування і інші роботи, пов’язані з вирощуванням.

Підйом і опускання окремих рядів мішків з землею, в яких ростуть саджанці так, щоб половина з них висіла нижче, а половина вище, забезпечує вільне обслуговування такої плантації.

Марек ЯМРИ, компанія “Haygrove”

Журнал «Ягідник»

0 Reviews

Написати відгук

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *