Вирощування чорної смородини як бізнес для середньострокових інвестицій

Минуле та сьогодення чорної смородини
Частина 1. Продовження про перспективи вирощування смородини
читайте в наступному номері журналу «Ягідник»
Смородина (лат. – Ríbes) — рослина родини аґрусових. Має близько 200 видів, найпопулярнішими з яких є червона, біла, чорна смородина, а також йошта. Ця ягода надзвичайно популярна, її використовують у кулінарії, а у Франції та Англії її вважають культовою.
Перші позитивні висновки про чорну смородину були зафіксовані у Німеччині ще в XI столітті. У Великій Британії цю ягоду традиційно використовують із часів Другої Світової війни як джерело вітаміну С, альтернативне цитрусовим. А в Україні наголошують, що чорна смородина добре абсорбує радіонукліди з людського організму. Сушені й подрібнені чорносмородинові бруньки відомі як «перець чорної смородини». Органічну чорну смородину (фрукти, листя, бруньки) використовують у нутрицевтиці, втім органічних плантацій цієї культури в світі не так багато, більшість у Данії – 45 %, також вони є в Німеччині – 10 %, в Нідерландах – 8 % та у Польщі. У Японії вся чорна смородина є органічною, тоді як у Норвегії органічно вирощують 7 %, але зібрану ягоду у повному обсязі спрямовують на звичайне виробництво. В Україні немає органічного вирощування чорної смородини.
У Франції чорна смородина дуже популярна. Це майже національна ягода. У XVII столітті майже кожна французька сім’я вирощувала цю ягідну культуру в своїх садах після публікації книги про ігумена Байї де Монтарана та «казкові переваги для здоров’я чорної смородини». Тоді її використовували переважно для лікування всіх видів хвороб. Вирощування чорної смородини у приватних садибах у великих масштабах тривало близько століття, поки її не призабули в епоху Просвітництва. Згодом, у кінці ХІХ століття, чорна смородина знову стала популярною. Її вирощували по всій Франції, але головним регіоном стала Бургундія, де виготовляють лікер із чорної смородини «crème de cassis». Сьогодні цей напій споживають у Франції та в усьому світі – разом із білим вином або шампанським (коктейлі відомі як «Кір» і «Кір Рояль»). Більшість лікерів із чорної смородини нині виробляються в Бургундії.
Скільки чорної смородини було вирощено в світі – це конфіденційна інформація, доступ до неї можуть отримати лише члени IBA. За даними IBA, в Європі вирощують близько 220 тисяч тонн чорної смородини, в Китаї – 9 тис., в Новій Зеландії – 6,5 тис., в США – менше 250 тонн, в Австралії – близько 150, а у Канаді – менше 50 тонн.
У Європі найбільше смородини збирає Польща (140 тис. тонн), Україна (36 тис. тонн) та Велика Британія (13,4 тис. тонн). Далі у списку – Німеччина (7 тис. тонн), Франція (6,1 тис. тонн), Данія (5 тис. тонн), Литва (3,5 тис. тонн), Нідерланди (2,3 тис. тонн), Фінляндія (1,2 тис. тонн) та Норвегія (742 тонни). Наприклад, у Франції чорну смородину культивують переважно у трьох регіонах на площі понад 1300 гектарів. Середньорічне виробництво цієї ягоди становить 4600 тонн.
Продовження статті безкоштовно читайте в журналі «Ягідник» № 3 тут.
Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2022 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.
Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник» і «Садівництво і Виноградарство. Т.І.»).
Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22, rnadia@ukr.net
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.
Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com
Все буде Україна!