Виноград та суниця – «взаємовигідні» сусіди

 Виноград та суниця – «взаємовигідні» сусіди

Чому фермери із Закарпаття вирішили вирощувати в одній теплиці дві різні культури (ФГ «Ягоди Закарпаття»)

Навіть з назви закарпатського міста Виноградів, яке розташоване за близько десяти кілометрів від кордону з Румунією та Угорщиною, зрозуміло, що традиції вирощування винограду у цьому регіоні давні та міцні. Проте тутешні виноградарі не тільки бережуть традиційне, а й успішно втілюють у життя нове. Адже саме інновації допомагають отримати кращий урожай. Причому не лише винограду. Бо разом із цією культурою можна успішно вирощувати й іншу, переконалися у ФГ «Ягоди Закарпаття». Засновники цього господарства Іван і Вікторія РАЦИН вирощують виноград у теплицях. Але спочатку у його міжряддях дозріває суниця садова. Така технологія забезпечує «взаємовигоду», кажуть закарпатські фермери: завдяки суниці садовій планують зібрати більше винограду. Як «вживаються» ці дві культури та чому в теплиці виноград почувається краще, дізнавалася засновниця медіагрупи «Технології та Інновації» Катерина КОНЄВА, побувавши в гостях у фермерів із Виноградова.

ПІДГЛЯНУЛИ ТА «ЗАРЯДИЛИСЯ» ІДЕЄЮ

Господарство «Ягоди Закарпаття» – сімейний бізнес родини Рацин. Торік у 15 теплицях висадили виноград, а згодом – і суницю садову. Цю доволі незвичну технологію закарпатські фермери свого часу «підглянули» у відомого селекціонера-виноградаря Михайла Павлівського з Херсонщини, розповідає Іван Рацин.

– Побувавши у Михайла Павлівського, настільки «зарядилися» цією ідеєю, що вирішили спробувати зробити щось подібне в себе. Тож придбали в селекціонера виноград рожевих сортів Дубовський та Преображення й висадили їх торік у листопаді в наші теплиці, – розповідає фермер.

Із власного досвіду Михайло Павлівський стверджував, що виноград та суниця садова здатні гармонійно співіснувати. Вони позитивно впливають на ріст та розвиток одна одної. Як наслідок, можна отримати до 20 % приросту врожаю винограду.

Бізнес-тур на підприємство «Ягоди Закарпаття» відбувся 16 грудня 2022 року під час IV Міжнародної Благодійної науково- практичної конференції «Виноградарство і виноробство України в умовах воєнного стану: вчимося перемагати!», яку організувала медіагрупа «Технології та Інновації» в Ужгороді. Пострепортаж із конференції читайте в журналі «Напої. Технології та Інновації» No 4–5, який доступний безкоштовно на сайті techdrinks.info.

До того ж, вирощуючи виноград у теплиці, взимку його вдається захистити від вимерзання, а в період вегетації – від граду та приморозків. Завдяки цьому такий виноград дає врожай уже через рік після висаджування.

У ФГ «Ягоди Закарпаття» в кожній теплиці росте по 76 кущів винограду. Тож вже у наступному році тут планують зібрати врожай на рівні близько 15 кілограмів ягід із куща. А згодом, у період розквіту, можна буде збирати по 30–50 кілограмів плодів, каже фермер. Утім, попри надії на до брий врожай, особливо чітких планів тут не вибудовують, бо у воєнний час можна очікувати будь-чого.

– Ми накрили всі теплиці першого лютого цього року. А вже за кілька тижнів розпочалася повно – масштабна війна. Тоді все знову повідкривали, бо не знали, що робити. Перебували у якомусь ступорі, зрештою, як і вся країна. Але згодом зрозуміли, що треба повертатися до роботи. Теплиці знову накрили, але було вже пізно, аби отримати ранній врожай суниці, – розповідає виноградар.

Продовження статті безкоштовно читайте в журналі «Ягідник» № 5-1 тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2023 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник»«Садівництво і Виноградарство. Т.І.», «Напої. Технології та Інновації»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com

Все буде Україна!

Журнал «Ягідник»

Останні статті