Вплив абіотичних факторів на ріст і розвиток насаджень суниці садової

 Вплив абіотичних факторів на ріст і розвиток насаджень суниці садової

У попередньому випуску журналу «Ягідник» ми поділилися отриманими результатами від впровадження і застосування новітньої смарт-технології. За допомогою спеціального обладнання (метеостанція, датчики вимірювання температури й вологості ґрунту тощо) і програмного забезпечення ми вивчали та аналізували вплив погодних умов на стан і розвиток рослин. Отримані результати дали можливість визначити стресові періоди рослин протягом вегетації залежно від сукупної дії природних факторів, а також встановити вплив погодних факторів, а саме: температури та вологості ґрунту, температури і вологості повітря, швидкості вітру – на розвиток рослин суниці садової у відкритому ґрунті.

У цьому випуску журналу ділимося досвідом, як за допомогою новітньої смарт-технології ми досліджуємо реакцію рослин на несприятливі умови в ґрунті, висвітлюємо сторони, де можливо частково регулювати ситуацію, а також знизити вплив одного із факторів, що діє негативно на стан рослини в конкретний період розвитку.

Польові дослідження проводили під час сезону 2020 року на полях Ягідного кластеру «Агровесна», що в Макарівському районі Київської області (уздовж траси Київ – Чоп, 65-й км). При цьому використовували спеціальне програмне забезпечення, метеостанцію та допоміжні датчики вимірювання необхідних показників, як-от температура і вологість ґрунту з конкретної ділянки (лічильники води, датчики тиску та ін.) На виробничій ділянці – насадження суниці садової сортів нейтрального дня Сан Андреас і Мурано. Насадження були другого року життя та плодоношення. Схема посадки 1,5 м (між грядами) *0,3 м *0,4 м, технологія – класична для цієї культури, а саме: вирощування суниці садової на грядах із використанням плівки і крапельної стрічки зі штучним поливом.

Вивчаючи фактори, які безпосередньо впливають на стан рослин, можна виокремити основні з них: температура ґрунту і повітря, вологість ґрунту і повітря, швидкість вітру, сонячне випромінювання, що сукупно можуть як посилити стресовий стан рослин, так і послабити його.

Для кожної культури, яку вирощують у відкритому ґрунті, надважливими є оптимальні показники температури та вологості ґрунту. Для суниці садової ці показники також відіграють чималу роль. Адже, крім складу ґрунту і вмісту поживних елементів, коренева система суниці садової досить вибаглива до зволоження та температури ґрунту. Рослини отримують стрес (особливо в найбільш критичні періоди – фазі цвітіння і плодоношення), якщо ґрунт надто перезволожений.

Усе це призводить до послаблення рослини, яка засвоює недостатньо поживних речовин, втрачає стійкість до хвороб (серед інших стрімко розвиваються кореневі хвороби), період переходу з однієї фази в іншу значно уповільнюється. Сухий ґрунт – ознака того, що рослина не отримує воду (одного з основних елементів життя), внаслідок чого втрачає тургор, не може отримувати достатньо й інших елементів, а отже, повноцінно плодоносити. За тривалого дефіциту вологи рослина гине.

Температурні показники ґрунту також мають бути оптимальними. Тому що корінь рослини, реагуючи на надто високі або надто низькі температури, а особливо коли відбувається контраст (вдень занадто високі, вночі – нижчі від оптимального показника), створює стресову ситуацію для всієї рослини.

Ірина БАРЗО, учасник ягідного кластеру «Агровесна»; Валентин РОЖКО, учасник ягідного кластеру «Агровесна»; Валентина РОЖКО, НУБіП України, доцент кафедри землеробства та гербології

Продовження статті читайте у друкованому журналі “Ягідник”.

Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:

+38 (0362) 60 88 21,

Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126

Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com

Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net

Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net

Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692

або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті