Волинська органічна суниця європейського зразка

 Волинська органічна суниця європейського зразка

Якісна органічна ягода, яка має попит за кордоном – саме таку суницю садову та малину вирощує підприємство «САВ АГРО ПАРТНЕР» із Маневиччини, що в Волинської області. Незважаючи на складний період, компанія не збирається зупинятися на досягнутому, навпаки, там планують не лише розширювати наявні плантації, а й вирощувати нові культури – вишні й обліпиху (звичайно ж, органічні). Про те, як вирощувати й експортувати весь урожай органічної суниці садової, про майбутнє «органіки» за кордоном та інші нюанси органічного ягідництва журналу «Ягідник» розповів співзасновник компанії «САВ АГРО ПАРТНЕР» Андрій ШВИДНЮК.

Господарство «САВ АГРО ПАРТНЕР» працює на ягідному ринку України (та й Європи) з 2017 року і вирощує на своїх плантаціях суницю садову та малину. Що важливо, компанія сертифікована як органічний виробник, тобто всі етапи вирощування ягід і їхньої післязбиральної доробки відбуваються відповідно до всіх правил і вимог органічного землеробства.

– Окрім суниці садової та малини, ми ще плануємо вирощувати вишню й обліпиху, звичайно ж, органічним методом. Кожну культуру висадимо на площі 4–5 гектарів. Для вишні вже готуємо місце, де буде розташований майбутній сад, і невдовзі плануємо замовляти садивний матеріал. Щодо обліпихи, то ми ще вивчаємо сорти, – розповідає Андрій Швиндюк.

Зараз площа ягідних плантацій господарства становить 30 гектарів: на 10 гектарах вирощують малину, а на 20-ти – суницю садову. Але наступного року на підприємстві планують розширити наявні ягідники. Так, навесні 2023 року у «САВ АГРО ПАРТНЕР» висадять ще 5 гектарів малини та 15 гектарів суниці садової. Але це – плани на наступний рік. Яка ж ситуація зараз?

СТАВКА НА СУНИЦЮ САДОВУ

Компанія «САВ АГРО ПАРТНЕР» вирощує чотири сорти суниці садової – Хоней, Румба, Алегро та Сальса.

– Коли ми обирали сорти суниці, то передусім орієнтувалися на перевірений сорт Хоней. Однак я не думаю, що ми й надалі будемо розвивати його, адже інші сорти більш урожайні. Так, приміром, із чотирьох сортів найбільшу врожайність демонструє Сальса, – зазначає Андрій Швиндюк.

 Якість садивного матеріалу – один із основних складників здорової плантації, тим паче в органічному землеробстві, де перелік дозволених засобів живлення та захисту рослин обмежений. Тому всі саджанці суниці господарство «САВ АГРО ПАРТНЕР» купувало в компанії «Розетта Агро», яка завозила їх із Нідерландів.

Суницю садову підприємство вирощує двома методами – у відкритому ґрунті (5 гектарів) та під плівкою на грядах (15 гектарів). У кожного з них – свої переваги та недоліки залежно від сезону, розповідає Андрій Швиндюк:

– Так, влітку цього року був період аномальної спеки, через яку плівка дуже нагрівалася, що спричинило проблеми з ягодами суниці. Так, ще не почервонівши, ягоди попеклися від високої температури. Через це нам не вдалося зібрати весь урожай суниці садової, яку вирощуємо під плівкою. Натомість із тими ягодами, які росли у відкритому ґрунті, таких проблем не було.

Співзасновник компанії «САВ АГРО ПАРТНЕР» розповідає, що важливо передбачити всі ризики кожного методу вирощування та вдало поєднати їх на плантації, аби незалежно від погодних умов сезону котрийсь з них таки спрацював.

– Водночас плівка дала нам можливість раніше зібрати врожай суниці. Навесні сонце швидше нагріває ґрунт, завдяки чому нагрівається коренева система, і рослина починає раніше вегетувати. Так, ми на тиждень раніше почали та в результаті на тиждень раніше закінчили збір урожаю, – каже Андрій Швиндюк. – Плівку ми купували в української компанії «Пластмодерн». Наступного року, коли будемо розширювати насадження, також плануємо звертатися до них, адже в подальшому будемо і надалі поєднувати вирощування у відкритому й закритому ґрунті.

Співзасновник компанії «САВ АГРО ПАРТНЕР» Андрій Швиндюк

ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ: ОСОБЛИВОСТІ «ОРГАНІКИ»

Органічне землеробство передбачає постійний контроль на всіх етапах вирощування та обробки ягід, завдяки чому споживач може бути впевнений: ягоди екологічно чисті та безпечні. Весь технологічний процес вирощування органічної суниці садової у компанії «САВ АГРО ПАРТНЕР» супроводжує агроном та агроконсультант.

– Вони разом складають технологічну карту плантації, в якій вказано, які препарати і коли потрібно вносити. В процесі вирощування суниці її, звісно, коригують, адже регулярно проводять аналізи ґрунту й основної маси, але основа технологічної карти зберігається. Які саме потрібно вносити препарати, визначає агроном спільно з агроконсультантом. Але зазвичай орієнтуємося на основний компонент і діючу речовину та використовуємо продукти від різних виробників і постачальників. Загалом є перелік препаратів живлення і засобів захисту рослин, дозволених сертифікатом «Органік стандарт», і з нього ми вибираємо необхідні нам продукти, – розповідає Андрій Швиндюк.

Середня врожайність суниці садової у компанії «САВ АГРО ПАРТНЕР» залежно від сорту становить від 14 до 25 тонн з гектара. Орієнтовний загальний урожай цього року становить 400–450 тонн ягід.

Аби досягнути максимально великого та якісного врожаю суниці без крапельного зрошення не обійтися.

– Полив на плантаціях ми облаштовували самостійно, але в майбутньому хочемо його дещо модернізувати, зокрема комп’ютеризувати. Фільтраційні станції ми також робили самостійно. Загалом, коли ми тільки починали свою діяльність, то все намагалися створювати власними руками, дивилися, як роблять колеги, та переймали їхній досвід, – пригадує Андрій Швиндюк.

«САВ АГРО ПАРТНЕР» – постійний учасник міжнародних виставок

ПІСЛЯЗБИРАЛЬНА ОБРОБКА: ЗАМОРОЖУВАННЯ, СОРТУВАННЯ ТА ФАСУВАННЯ

Всю продукцію компанії «САВ АГРО ПАРТНЕР» після збору спочатку миють, заморожують, а потім проводять інспекцію. Так, необхідного обладнання для сортування підприємство поки що не має (планують його придбати), тому перевірка якості та вилучення неякісної ягоди відбувається вручну.

– Раніше наша компанія збирала і заготовлювала дикороси, зокрема лісову чорницю, тому устаткування для заморожування ми придбали ще раніше – ним користуємося і зараз, аби заморожувати суницю та малину. Але власних потужностей нам трохи не вистачає, тому послуги з заморожування нам надають наші партнери. Що важливо, вони мають органічні сертифікати, тобто весь органічний ланцюжок нашої продукції зберігається, – каже співвласник компанії «САВ АГРО ПАРТНЕР».

Для фасування заморожених ягід на підприємстві використовують стандартні гофроящики об’ємом 10 кілограмів. Вимоги до пакування заморожених ягід – як дикоросів, так і суниці садової та малини – однакові. Проте в компанії розглядають можливість пакування продукції відповідно до вимог покупців.

– Якщо йдеться про продукцію першого сорту, то її фасуємо в картонні коробки об’ємом 10 кілограмів, а якщо про ягоди іншого сорту, призначені для подальшої переробки та виготовлення джемів чи пюре, то їх можна фасувати в звичайний паперовий мішок, – розповідає Андрій Швиндюк.

РЕАЛІЗАЦІЯ: ЧОМУ ЛИШЕ ЕКСПОРТ?

Практично весь урожай вирощених і заморожених ягід компанія «САВ АГРО ПАРТНЕР» експортує.

– Щодо внутрішнього ринку, то одна з українських мереж була зацікавлена в реалізації наших ягід. Проте органічна продукція завжди дорожча, ніж традиційна, не всі можуть її придбати, та й через очевидні причини, пов’язані з війною, попит на такі товари в Україні впав. Натомість у Європі ситуація кардинально інша – там «органіку» люблять, – зазначає Андрій Швиндюк.

Так, основними країнами-імпортерами органічних ягід з Волині є Польща та Бельгія. Проте, зізнається співвласник «САВ АГРО ПАРТНЕР», підприємство прагне збільшувати коло своїх партнерів, адже планує розширювати свої плантації та, відповідно, збільшувати врожай ягід. Для цього Андрій Швиндюк планує брати участь у міжнародних виставках та налагоджувати там нові партнерські зв’язки.

СЕЗОН-2022 І ПЛАНИ НА НАСТУПНИЙ РІК

Розповідаючи про суничний сезон 2022 року, співвласник компанії «САВ АГРО ПАРТНЕР» зазначає, що цьогоріч ціна на заморожену суницю, за прогнозами, буде вища, ніж у 2021-му. Що важливо, за кордоном є зацікавленість саме українською продукцією, тим паче органічною.

Загалом, за словами Андрія Швиндюка, сезон 2022 року був досить складним, передусім через війну в Україні та її наслідки для всього аграрного сектору:

– Зокрема, були проблеми з пальним, але паливні компанії йшли нам назустріч і намагалися вирішувати наші питання. Окрім того, був дефіцит деяких препаратів, особливо це стосується імпортних товарів.

Незважаючи на війну та складну економічну ситуацію в Україні, компанія «САВ АГРО ПАРТНЕР» не збирається відкладати свої плани та продовжуватиме втілювати задумане.

– До кінця цього року ми плануємо отримати сертифікат НАССР: попри те, що його у нас ще немає, ми вже дотримуємося на виробництві всіх його вимог, – каже Андрій Швиндюк. – Окрім того, хочемо збільшити площу холодильного приміщення. Загалом плануємо інвестувати і в нове устаткування, зокрема для сортування, і у збільшення площ наших плантацій. Але для цього треба час і кошти. Сподіваюся, що з наступного року ми будемо впевнено рухатися в цьому напрямку.

Оксана МАРЧУК

Контакти: www.sav-agro.com, Андрій Швиднюк, тел.: 097 75 110 26

Безкоштовно завантажити випуск журналу «Ягідник» № 3 можна тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2022 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник» і «Садівництво і Виноградарство. Т.І.»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Все буде Україна!

Журнал «Ягідник»

Останні статті