Внутрішній ринок ягід чекає трансформація. Яка ж ситуація на зовнішньому?

 Внутрішній ринок ягід чекає трансформація. Яка ж ситуація на зовнішньому?

Думками ділиться Євген ХАРЛАН – керівник стратегічного розвитку компанії «Нікдарія»

Безумовно, повномасштабне вторгнення росії в Україну значною мірою змінило життя кожного з нас. Але водночас війна внесла неабиякі зміни в агросектор нашої країни, і ягідництво – не виняток. Саме тому вже найближчим часом ринок лохини в Україні чекає трансформація: мережі все частіше обиратимуть якісну, а не дешеву ягоду, вимагатимуть від виробників сертифікацію та все більше звертатимуть увагу на післязбиральну обробку врожаю. Натомість на зовнішньому ринку для вітчизняних виробників ситуація теж змінюється: через війну Україна потрапила до категорії країн з найбільшим ризиком, через що вимоги до продукції зростають, зазначає керівник стратегічного розвитку компанії «Нікдарія» (TM iBerry) Євген ХАРЛАН. Думками про ситуацію на внутрішньому та зовнішньому ринку лохини, вимоги до продукції, а також про сезон 2022 року Євген Харлан поділився з читачами «Ягідника».

СЕЗОН-2022: КОРОТКО ПРО ОСНОВНЕ

Цьогоріч сезон був нетиповий в усіх сенсах. Зокрема, через приморозки, які трапилися в вересні, частину врожаю лохини пізніх сортів довелося залишити на полі.

– Причому на полі ми залишили досить-таки велику частину врожаю. Прикро, але така ситуація трапилася з нами вперше за час існування нашої компанії, – зазначає Євген Харлан.

Сезон 2022 року для компанії «Нікдарія» ознаменувався передусім тісною співпрацею з українськими торговельними мережами. Так, більшість лохини ТМ iBerry реалізували саме на внутрішньому ринку, причому в запакованій тарі.

У компанії «Нікдарія», що на Житомирщині, заснованій 2017 року, вирощують лохину, жимолость і спаржу. Нині площа підприємства сягає 160 гектарів. На 100 гектарах росте лохина сортів Дюк, Блюголд, Чандлер та Еліот. Невдовзі на підприємстві планують розширити перелік культур і висадити до 10 гектарів малини.

– Цьогоріч запакованої ягоди по 125, 200 і 250 г на внутрішньому ринку продали більше, ніж вагою 500 г. Ця тенденція була, зокрема, і під час кризи, коли через низьку купівельну спроможність люди не завжди могли дозволити собі придбати ягоди. Тому вони часто купують упаковку лохини вагою 200 грамів, але лише один раз у сезон. Тобто продаючи запаковану ягоду, ми перейшли в сегмент доданої вартості, – каже керівник стратегічного розвитку компанії «Нікдарія». – Натомість на зовнішньому ринку в нас з’явився серйозний партнер – компанія Winterwood. Окрім цього, ми реалізували лохину і в Фінляндії – на ринку Скандинавії, який ми вважаємо перспективним і покупці якого мають високу купівельну спроможність. Також були й експортні поставки і в інші країни.

До налагодження співпраці з Winterwood компанія «Нікдарія» готувалася 2 роки. За словами Євгена Харлана, співпраця з таким важливим гравцем ягідного ринку забезпечує будь-якому виробнику стабільність і ринки збуту:

– Звичайно, це не дає надприбутків, адже це прогнозований гравець з прогнозованими цінами, тому схопити надлишку вартості не вдасться. Але водночас він дає стабільність і позитивну рекламу. Приміром, зараз, коли ми вже працюємо з Winterwood, до нас телефонують деякі англійські компанії, щоб обговорити можливу співпрацю наступного сезону. Звичайно, це поки лише балачки, але раніше і їх не було. Окрім того, співпраця з таким партнером передбачає і обмін досвідом. Приміром, є декілька способів захищатися від весняних приморозків. І одна справа базуватися лише на своєму досвіді, а інша – мати можливість розпитати про це в людей, які мають навички боротьби з цією проблемою у різних куточках світу.

Продовження статті читайте безкоштовно в журналі «Ягідник» № 4 тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2022 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник», «Садівництво і Виноградарство. Т.І.», «Напої. Технології та Інновації»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com

Все буде Україна!

Журнал «Ягідник»

Останні статті