Вірусні хвороби суниці садової

 Вірусні хвороби суниці садової

Успішне вирощування суниці садової залежить від багатьох компонентів, але одним з найважливіших є контроль та запобігання розвитку небезпечних хвороб у насадженнях. Щороку з початком нового вегетаційного сезону ми зіштовхуємось із проявами різноманітних симптомів, викликаних грибними, бактеріальними патогенами, вірусами чи фітоплазмами.

Окремої уваги заслуговують внутрішньоклітинні патогени суниці, а саме віруси і фітоплазми, які неможливо вилікувати в польових умовах за допомогою будь-яких хімічних засобів захисту чи технологічних прийомів.

Вперше симптоми вірусоподібних хвороб на суниці описані ще у 20-х роках минулого століття. Сьогодні у світі ідентифіковано більше ніж 25 вірусів, які вражають насадження суниці у всіх зонах її культивування. Описані віруси суниці розділяють на окремі групи відповідно до виду комах-переносників та способу перенесення інфекції, а саме: переносяться попелицями, нематодами, білокрилками, та такі, що передаються з пилком. У європейській зоні найбільш поширені дві основні групи вірусів, що передаються попелицями та переносяться нематодами; крім того, часто зустрічаються ураження чутливих сортів суниці фітоплазмою, тому детальніше розглянемо саме їх.

Відомо сім вірусів, векторами-переносниками яких є попелиці. Основним видом попелиць, які активно розповсюджують вірусну інфекцію в насадженнях суниці, є сунична попелиця (Chaetosiphon fragaefolii). Але й інші види, наприклад баштанна (Aphis gossypii) та зелена персикова (Myzus persicae), можуть бути активними переносниками цієї групи вірусних патогенів.

Найчастіше в насадженнях суниці ідентифікують вірус плямистості суниці (Strawberry mottle virus, SMoV). Проявлятись він може у вигляді слабкої зморшкуватості, плямистостей, некротизації листків і пригнічення росту рослин. Його основними переносниками є баштанна і сунична попелиці. SMoV зберігається в травному апараті та передається попелицями протягом кількох годин після живлення інфікованою рослиною, тому досить швидко може поширюватись у насадженні. Втрати врожаю через цей вірус становлять близько 30% у чутливих сортів, але значно зростають в разі комплексного інфікування рослин ще й іншими вірусами.

Вірус зморшкуватості суниці (Strawberry crinkle virus, SCV) – один з найпоширеніших у європейському регіоні. Переносять цей вірус також попелиці виду Chaetosiphon. Особливістю цього вірусу є його здатність інфікувати не лише рослину, але й свого переносника. Так, після потрапляння вірусних часток у ротовий апарат попелиці, вірус проникає у клітини переносника і починає розмножуватися. Таким чином, після одноразового живлення соком інфікованої рослини попелиця здатна протягом всього життя інфікувати інші рослини.

Ще один вірус – слабкого пожовтіння країв суниці (Strawberry mild yellow edge, SMYE) – попелиці можуть переносити протягом кількох тижнів, хоча вірус і не розмножується в організмі переносника. SMYE знижує продуктивність рослин на 28–63%, при цьому симптоми на листках можуть і не проявитися.

Катерина УДОВИЧЕНКО, завідувачка відділу вірусології, оздоровлення

і розмноження плодових і ягідних культур Інституту садівництва НААН, кандидат біологічних наук

Продовження статті читайте у друкованому журналі «Ягідник».

Оформити передплату  україномовного журналу «Ягідник», а також російськомовного у форматі PDF можна за телефонами:

Альона Данчук, тел.: +38 097 528 36 46

Ірина Петронюк, тел..: +38 096 491 66 92

Лариса Товкач, тел..: +38 097 96 89 516

Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 759 25 83, reklama.nti@gmail.com

Ірина Калюжна, тел: +38 096 45 87 682

Вартість передплати журналу «Ягідник» становить 650 грн, російськомовної версії у форматі PDF – 25 (без урахування комісії банку)

Директор проєкту: Надія Ящук, співзасновник медіа-групи «Технології та Інновації», тел. +38 (068) 568-58-22, rnadia@ukr.net

Автор ідеї – Катерина Конєва, шеф-редактор/ співзасновник медіа-групи «Технології та Інновації», тел..: +38 067 238 18 51 kateryna.koneva@gmail.com

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті