«Від правильного сорту лохини залежить подальша доля плантації»

 «Від правильного сорту лохини залежить подальша доля плантації»

Олег БАЗЮК, розсадник «Долина-Агро»

Ягідництво – та галузь, яка залежить від цілої низки різноманітних факторів. Дуже важливу роль упродовж сезону відіграють погодні умови, від яких значною мірою залежить кількість і якість майбутнього врожаю. Цього року війна, яку розв’язала росія, внесла корективи у плани кожного ягідного господарства. У перші декілька тижнів багато хто призупинив роботу, інші не знали, як правильно її налагоджувати в таких складних умовах, а треті, незважаючи ні на що, продовжували дотримуватися заданого курсу та вирішили закладати нові плантації. І саме для них ключову роль на всі подальші роки відіграє якість садивного матеріалу, від якого основною мірою залежить якість, урожайність і здоров’я майбутнього ягідника. Як правильно обрати сорти лохини, на що потрібно звернути увагу та коли можна повернути вкладені в плантацію інвестиції, журналісту видання «Ягідник» розповів співзасновник розсадника «Долина-Агро» Олег БАЗЮК.

2022-Й: НОВІ ВИКЛИКИ, ПРОБЛЕМИ ТА РОБОТА В УМОВАХ ВІЙНИ

Розпочинати лохиновий сезон в умовах війни нелегко: нестабільна економічна ситуація в країні, загроза ракетних ударів, нестача працівників, які вимушено покинули свої домівки в пошуках безпечного місця, та скасовані попередні замовлення на садивний матеріал. І це лише частина проблем, з якими зіштовхнулися цьогоріч ягідівники та виробники сади ного матеріалу.

– Наразі ягідний сезон трохи оговтується від стресу і двох місяців невизначеності та набирає обертів. Приємно бачити, що в західних областях України та навіть на Київщині люди готують ділянки і готові закладати цього ж року лохинові плантації. Звичайно, низці наших замовників довелося скасувати свої проєкти, але близько 20–25 % фермерів повертаються до своїх планів і таки закладають плантації лохини, – зазначає керівник розсадника «Долина-Агро» Олег Базюк.

За словами співзасновника компанії, станом на травень кількість запитів на садивний матеріал дещо зросла (порівняно з березнем-квітнем):

– Люди цікавляться саджанцями лохини та замовляють їх у нас. Незважаючи на війну, замовлення не припинялися з таких регіонів, як Закарпаття та Буковина. Тобто, в основному плантації закладають у західних областях, але виробники з інших регіонів теж планують саджати лохину й оптимістично дивляться на те, як розвивається ситуація в Україні та відновлюється ягідний сектор. Загалом, кількість замовлень збільшується, і ми спостерігаємо впевнену тенденцію їхнього росту.

Війна в Україні змусила низку виробників пристосовуватися до нових умов і шукати нові ринки. Олег Базюк зізнається, що саме налагоджений раніше експорт і співпраця з польськими колегами допомогли компанії «Долина-Агро» ні на день не зупиняти свою діяльність і частково врятували ситуацію:

– Ми співпрацюємо з польською лабораторією, для якої постачаємо саджанці декоративних рослин, вирощених в умовах in vitro. Так, ми частково диверсифікували свій бізнес, що в такій складній ситуації нам дуже допомогло. Це були хоч і невеликі, але експортні партії та надходження валюти. Тому нам вдалося втриматися під час складних і критичних перших двох місяців війни, коли майже всі виробники перебували у стані шоку. Саме завдяки цьому ми не призупиняли свою роботу та не звільняли працівників.

Зупинка роботи для такого підприємства, як «Долина-Агро», може стати критичною, оскільки там відбуваються певні процеси, які потрібно проводити регулярно. Особливо це стосується лабораторії in vitro.

– Наприклад, ми щомісяця пересаджуємо наші культури в лабораторії. І якби ми призупинили свою роботу, то випали б з бізнесу на 2–3 роки, що для нас було б катастрофічно. Але завдяки експорту ми перечекали цей критичний моменти і зараз повністю відновлюємо діяльність розсадника, – зазначає керівник компанії «Долина-Агро».

Олег Базюк сподівається, що, коли Україна стане членом Європейського Союзу, компанія зможе простіше експортувати свою продукцію, особливо підщепи черешні, сливи й абрикоса, які зараз інтенсивно розмножуються. Йдеться, зокрема, про підщепи Гізела 5, Гізела 6 і Вавіт Прудом. Зараз це робити нереально, адже діють карантинні обмеження на імпорт садивного матеріалу з третіх країні.

– Коли вступимо до Європейського Союзу, то ми нарешті відійдемо від тієї категорії третіх країн. Наявність цих карантинних обмежень суттєво ускладнює нашу роботу, адже за кордоном є попит на таку продукцію, – каже співзасновник розсадника.

СОРТИ ЛОХИНИ: ЯК ОБРАТИ ТА НА ЯКІ ЗВЕРНУТИ УВАГУ

Від правильного вибору сорту, який підходить для вирощування у певних кліматичних умовах, залежить доля майбутньої плантації.

– Передусім у виборі сортів лохини треба враховувати те, в якому регіоні буде плантація: Захід України, Київщина чи Полісся. Так, не всі сорти, які підходять для вирощування у західних областях, можуть успішно рости в Київській. Наприклад, Ліберті в умовах Київщини підмерзає та не має тієї урожайності порівняно з тим, як вона плодоносить на Закарпатті, – зазначає Олег Базюк.

Крім того, керівник розсадника «Долина-Агро» рекомендує бути дуже обережними з новими сортами лохини:

– Те, що деякі закордонні розсадники продають не морозостійкі сорти, може стати дуже сильним ударом по тих господарствах, які взялися їх вирощувати. Купуючи новий сорт, слід проаналізувати ще й його батьківські форми. Так, якщо одна з батьківських форм сорту неморозостійка, то ця ознака буде домінувати. Тобто якщо схрещується неморозостійкий сорт із морозостійким, то потомство буде неморозостійким. Я чув про ситуацію, коли виробникам з Польщі довелося викорчовувати плантацію площею 35 гектарів, де висаджений сорт не демонстрував заявлених показників.

За словами Олега Базюка, зараз найбільше запитів у розсаднику «Долина-Агро» спостерігають на сорт Дюк:

– Усі хочуть Дюк, Дюк і ще раз Дюк. Окрім того, популярні ще й традиційні сорти Елліот, Ліберті та Блюголд. Блюкроп хтось викорчовує, а хтось садить. Так, на Поліссі, зокрема, в Шацькому районі Волинської області, його третя хвиля плодоношення припадає на серпень-вересень, тобто Дюк перетворюється на середньопізній чи навіть пізній сорт. Тоді він має гарну ціну та добре продається. Загалом, на мою думку, в Україні треба садити більше середньопізніх і пізніх сортів. Саме на них наші виробники зможуть більше заробляти, реалізовуючи ягоди в серпні та вересні. Я вважаю, що це наша ніша.

Що стосується критеріїв вибору якісного садивного матеріалу, то, за словами керівника розсадника «Долина-Агро», не останню роль у цьому питанні відіграє так зване «сарафанне радіо», коли інформація про якість саджанців передається від одного виробника до іншого. Адже всі без винятку фермери спілкуються між собою та обмінюються досвідом.

– Але передусім треба вивчити інформацію про розсадник та оцінити, яка в нього репутація. Важливо також самостійно приїхати в розсадник і пересвідчитися, в яких умовах ростуть саджанці впродовж сезону та чи не хворіють вони, – рекомендує Олег Базюк.

СЕЛЕКЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ ЛАБОРАТОРІЇ «ДОЛИНА-АГРО»

Окрім, власне, розсадника, в компанії «Долина-Агро» проводяться роботи з селекції нових сортів (у межах міжнародного консорціуму). За словами Олега Базюка, там уже відібрали 6 сортів, які вже пройшли 3-річні випробування та достойно себе зарекомендували.

– З цих 6-ти сортів є один кандидат із задовільною морозостійкістю, і всі вони мають дуже смачні ягоди. Зараз ми розглядаємо варіанти, як випробувати ці сорти в наших умовах. Але варто розуміти, що це тривалий процес. Так, упродовж наступних 5 років наші досліди будуть більше спрямовані на випробування схрещених сортів, хоча ми намагаємося прискорити цей етап. Я думаю, що через 3–4 роки ми вже зможемо пропонувати ці сорти ягідівникам, – каже керівник компанії «Долина-Агро».

ОСНОВНІ КРОКИ У СТВОРЕННІ ПЛАНТАЦІЇ ЛОХИНИ: НА ЩО ЗВЕРНУТИ УВАГУ

Окрім, власне, правильно підібраного сорту, неабияку роль у розвитку плантації лохини відіграють такі фактори, як ґрунти, наявність водних ресурсів і правильна технологія вирощування. Зокрема, для вирощування лохини необхідні легкі ґрунти – супіщані та піщані. Важлива також наявність нетвердої води поблизу (водойми чи річки) – це дуже критичний момент.

– Було закладено чимало плантацій, власники яких сподівалися на свердловину, але вода там виявилася занадто твердою і в результаті засолювала ґрунти. Така проблема в основному поширена в східних і південних регіонах України, – розповідає Олег Базюк. – Окрім того, лохині необхідна велика кількість органіки: тирса, торф, соснова кора. Якщо не дати достатньої кількості такої органіки, виростити гарну, успішну та прибуткову плантацію лохини буде надзвичайно складно. Також потрібно правильно підібрати технологію вирощування та мульчування. Це все загальні, але дуже важливі моменти.

Керівник розсадника «Долина-Агро» зазначає, що за плантацією лохини треба уважно слідкувати, адже коли вона неправильно посаджена, її врожайність нижча, а коли ще й недоглянута, то це ще більша проблема, яка впливає на прибутковість. У такому випадку потрібно більше обробляти насадження, адже рослини починають хворіти, і плантація лохини не зможе належати до категорії органічної.

– Органічна лохина буде рости там, де є відповідні ґрунти та вода, яку не потрібно підкислювати, де не потрібно використовувати велику кількість хімії. Якщо фермер посадив рослину, і їй вистачає тієї органіки, лохина буде сама рости та даватиме собі раду. А якщо посадити її на важких ґрунтах, лохина може підхопити фітофтороз, до неї може вчепитися фомопсис чи ракові захворювання. Зрозуміло, що це потребуватиме внесення великої кількості хімії, – переконаний Олег Базюк. – Органічну лохину простіше вирощувати в районах Полісся, зокрема Шацького району, а також Київської та Чернігівської областей, де є відповідні ґрунти.

СКІЛЬКИ ПОТРІБНО ВКЛАСТИ КОШТІВ У ПЛАНТАЦІЮ ЛОХИНИ?

За словами Олега Базюка, це досить суперечливе питання. Адже деякі ягідівники, які вже заклали плантації лохини, дещо завищують свої оцінки щодо того, скільки треба вкласти коштів у гектар насаджень, називаючи при цьому космічні цифри:

– Але ми ніколи не стверджували, що створення плантації лохини потребує мізерних вкладень, що це не складно і дуже легко. В ідеалі треба слухати всі погляди, але в загальному, щоб створити якісну плантацію, треба мати в середньому близько 20 тисяч євро на гектар. Теоретично при дотриманні основних правил і спрацюванні всіх факторів вкладення можна повернути за 5 років. Але в реальності це, на жаль, не працює, адже можуть трапитися різні фактори, як-от війна цьогоріч чи несприятливі погодні умови впродовж цього сезону.

Контакти: ТОВ «Долина-Агро»

Івано-Франківська область, м. Долина, вул. Обліски, 36а/4,

тел. +38 (034) 77-27-851, info@dolyna-agro.com.ua, http://www.dolyna-agro.com.ua/

Безкоштовно завантажити випуск журналу «Ягідник» № 2 можна тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2022 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник» і «Садівництво і Виноградарство. Т.І.»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Все буде Україна!

Журнал «Ягідник»

Останні статті