Великі врожаї маленького господарства

 Великі врожаї маленького господарства

Як закарпатські фермери зуміли налагодити вирощування органічної лохини

«Хотіли заснувати такий бізнес, щоб і корисно, і цікаво, і красиво. От тому й обрали лохину», – так розповідає про свою сімейну справу Василь БЕРЧА – засновник та керівник ФГ Green Farm, що вже кілька років працює в селі Тарнівці Ужгородського району. Господарство у закарпатських фермерів невеличке: поки що лохина росте на трьох гектарах. Зате до вирощування цієї культури сім’я – разом із паном Василем працюють його дружина і син – ставиться відповідально, дослухаючись до порад фахівців і чітко слідуючи їхнім рекомендаціям. Ще б пак, адже на землях Закарпаття вирощувати органічну лохину не так вже й просто. Як вдається долати труднощі та збирати пристойний врожай, ми дізналися, поспілкувавшись з Василем Берчою та побувавши на лохинових плантаціях господарства.

ЧЕРЕЗ ПЕРЕПОНИ – ДО ВИСОКИХ ВРОЖАЇВ

Господарство Green Farm розпочало роботу в 2015 році. Однак лохину на трьох гектарах землі там висадили тільки через два роки – у 2017-му. І помаленьку почали господарювати та пізнавати усі тонкощі вирощування органічних ягід.

– Раніше до сільського господарства я не мав жодного стосунку. А коли вийшов на пенсію, то замислився над тим, що робити. Разом із дружиною, теж на той час пенсіонеркою, порадилися з молодшим сином Василем (старший син Олександр теж садівник, керує ФГ «Ранет», що спеціалізується на яблуках – авт.), і таки зійшлися на тому, що варто вирощувати лохину, причому органічну. Тому й витримали перехідний період протягом двох років, щоб земля «відпочила». А у квітні 2017-го на трьох гектарах висадили 10 тисяч кущів лохини. Ще пів гектара площі залишили для будівництва допоміжних споруд. Уже згодом отримали сертифікат «Органік стандарт» – до нас приїхали, перевірили і сертифікували, – розповідає Василь Берча про початок свого бізнесу.

Однак вже на етапі висаджування рослин закарпатські фермери зіштовхнулися з труднощами. З’ясувалося, що у їхньому регіоні ґрунт надто твердий, глинистий, тому не особливо підходить для вирощування лохини. Здолати цю перепону допомогла агроконсультантка Анна Луцько, яка порадила висаджувати кущі у гряді над землею, насипаючи торф та тирсу. «Фокус» вдався, а Анна Луцько відтоді стала добрим порадником-консультантом, з яким фермерське господарство активно співпрацює й досі.

Перед тим, як висаджувати лохину, повністю підготували площу – облаштували гряди та лунки, насипали торф. Садили кущі також під пильним керівництвом агроконсультантки.

Не менш успішну співпрацю налагодили й з розсадником «Долина-Агро» та його керівником Олегом Базюком. Розглянувши різні варіанти, саме в цьому господарстві придбали саджанці.

– Вирішили зупинити вибір на чотирьох сортах, обравши ранні, середні та пізні, аби процес дозрівання ягід та, відповідно, збору врожаю відбувався поступово. Тож починаємо з раннього сорту Дюк, далі дозрівають Блюкроп та Нельсон, а найпізніший у нас – Еліот. Врожай збираємо вже четвертий рік. Вперше з трьох гектарів зібрали 6 тонн ягід, на другий рік – 12 тонн. На третій рік врожайність зросла ще більше: загалом зібрали 18 тонн лохини. Це пристойний показник для лохини, тим паче для органічної, – зазначає керівник господарства Василь Берча.

Продовження статті читайте безкоштовно в журналі «Ягідник» № 3 тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2022 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник» і «Садівництво і Виноградарство. Т.І.»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com

Все буде Україна!

Журнал «Ягідник»

Останні статті