В Україні зростає попит на обліпиху

 В Україні зростає попит на обліпиху

Досвідом вирощування обліпихи ділиться керівник розсадника «Подільські Саджанці» Дмитро РИПАН

(Продовження. Початок – № 4, «Ягідник» за 2020 рік)

Минулого разу я розповідав про те, як вирощуються саджанці обліпихи. Цього ж разу розповім, де вони можуть рости (зараз поясню, що я маю на увазі). Оскільки про обліпиху, як і про будь-яку іншу рослину, можна розповідати довго й багато, пропоную розпочати рухатися від простого до складнішого, щоб полегшити сприйняття інформації та допомогти визначитись, що вам потрібно – кілька дерев у приватному фруктовому садку для забезпечення потреб родини екологічною та корисною ягодою, чи все-таки ви розглядаєте обліпиху як бізнес і хочете посадити обліпиховий сад. Тому сьогодні пропоную насамперед визначитися із поняттям обліпихового саду, а також особливостями збору врожаю обліпихи.

Спочатку поясню, що я маю на увазі під термінами «сучасний промисловий сад обліпихи» та «класичний сад обліпихи» і назву їхні основні відмінності. Також зазначу, що в розрахунках йдеться про сорт Орендж Революшн, адже різні сорти обліпихи матимуть різні оптимальні схеми посадки (рослини, залежно від сорту, мають різну силу росту); урожайність; спосіб збору ягоди (у кожного сорту своя регенеративна здатність, і далеко не всі сорти придатні для механізованого/напівмеханізованого збору); резистентність до хвороб та шкідників; біохімічний склад та розмір плодів та ін.

Сучасний промисловий сад обліпихи – це сад, площа якого становить понад 1 га і збір врожаю в якому відбувається напівмеханізованим способом (обрізування плодоносних гілок) або механізованим способом (обрізування плодоносних гілок із використання збиральних комбайнів або іншої спецтехніки). Схема посадки рослин: міжряддя – 3–3,5 м, відстань між рослинами в ряду – 1–1,5 м. Отже, загальна кількість рослин на 1 га саду становитиме від 1800 до 3300. Загальна кількість рослин складається із жіночих рослин та кущів-запильників 8–10 % від загальної кількості, це чоловічі рослини. Перший збір урожаю проводять на 2-й або 3-й рік після посадки саду, і він буде трохи меншим, ніж наступні врожаї, оскільки кущі-запилювачі ще недостатньо великі та не можуть дати необхідну кількість пилку. Крім того, за механізованого (напівмеханізованого) способу збору збирання врожаю відбувається один раз на два роки, оскільки після обрізки пагонів рослина повинна відновити їх. Потенційну врожайність такого саду визначимо через 2 роки, оскільки дослідну ділянку, на якій вивчають вказаний сорт, закладено в 2020 році, і для отримання коректної інформації потрібно провести хоча б два збори врожаю (напівмеханізовані). Але можу сказати із впевненістю, що вона буде десь у 3–4 рази нижчою, ніж у класичному саду.

Класичний сад обліпихи – це сад, збір врожаю в якому відбувається вручну із можливістю використання різних допоміжних інструментів та пристроїв («пінцети, петлі, шкребки, чудо-рукавиці» тощо). Схема посадки рослин: міжряддя – 3,5–4 м, відстань між рослинами в ряду – 2 м, кількість рослин на 1 га саду становитиме від 1250 до 1400 рослин. Співвідношення плодоносних кущів і кущів-запилювачів таке ж саме, як і в промисловому саду. Перший збір врожаю проводять на 2-й рік після посадки саду. Збір урожаю відбувається щорічно, на повну врожайність сад виходить на 3–4-му плодоношенні, тобто на 4–5-й рік після посадки. Потенційна врожайність такого саду – 20–25 т/га з розрахунку 20 кг з одного дерева.

Продовження статті безкоштовно читайте в журналі «Ягідник» № 3 тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2022 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник» і «Садівництво і Виноградарство. Т.І.»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com

Все буде Україна!

Журнал «Ягідник»

Останні статті