В Україні зростає попит на обліпиху – затребувані і ягоди, і саджанці

 В Україні зростає попит на обліпиху – затребувані і ягоди, і саджанці

Обліпиха стає дедалі популярнішою в українських садівників. Світовий ринок збуту цієї ягоди, разом із продуктами її переробки, з кожним роком активно збільшується. Останні 20 років в Україні практично не створювали нових промислових насаджень обліпихи, в Держреєстрі був тільки один сорт, Солодка жінка. Проте обліпиха може рости на всій території країни, і наближається день, коли її почнуть масово вирощувати вітчизняні фермери. На Вінниччині вже з’явився ліцензований розсадник, де розмножують новий сорт вітчизняної селекції, а також планують вирощувати саджанці ще кількох перспективних сортів. Як вирощують саджанці обліпихи та які нюанси треба знати, щоб закладати плантацію, розповів Дмитро РИПАН, керівник розсадника «Подільські саджанці».

ТОВ «Подільські саджанці» є виробником сертифікованого садивного матеріалу, а також офіційним дистриб’ютором в Україні сорту обліпихи Орендж Революшн. У 2019 році цей сорт внесено до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні. Готуються до реєстрації ще декілька сортів вітчизняної селекції, що добре проявили себе за місцевих умов. Не забуваємо й про перший український сорт, Солодка жінка, який до минулого року залишався єдиним із придатних для поширення в країні. Розсадник розташований в селі Ординці Вінницької області, де свого часу працювало місцеве садівниче підприємство.

– Ідея створення розсадника виникла після невдалої спроби купівлі саджанців обліпихи для посадки промислового обліпихового саду, – розповідає Дмитро Рипан. – У 2017– 2018 роках в Україні саджанців обліпихи для створення промислового
насадження просто не було… Я вже не кажу про сертифікований і, що головне, адаптований до кліматичних умов України садивний матеріал з хорошими господарсько цінними ознаками (урожайність, розмір та якість плодів, резистентність до захворювань тощо). Мені пропонували привезти саджанці з Румунії, Латвії, Німеччини, Росії. Але ризикувати і купувати кота в мішку не хотілося, оскільки ці сорти не внесені до вітчизняного Держреєстру, отже не дозволені до промислового вирощування на наших теренах, не кажучи про те, що вони не районовані. Тому в нових ґрунтово-кліматичних умовах існує ризик незадовільного їхнього розвитку й плодоношення, навіть передчасної загибелі.

Від виникнення ідеї до її реалізації проминуло аж два роки. Спочатку, 2018-го, разом із партнерами створили підприємство для зайняття садівництвом. Висадили малину і жимолость – культури, які засновники господарства вважали перспективними і з придбанням хорошого садивного матеріалу яких не виникало труднощів. А от обліпиху з вищезазначеної причини висадити не вдалось. Проте, дякуючи збігу обставин і везінню, заклали невеличкий маточний садок обліпихи (тоді це була перспективна сортоформа, тепер – сорт Орендж Революшн), з якого планували брати живці для закладання власного обліпихового саду.

– Почавши займатися садівництвом, – веде далі наш співрозмовник, – мені стало зрозуміло, що сільське господарство та юриспруденція – зовсім різні речі, адже доти працював юристом. На підприємстві ж у мої обов’язки входить також агрономічний супровід саду, тому довелося вступити до НУБІПу (колишня сільгоспакадемія). Там відбулось наше знайомство з доктором сільськогосподарських наук, автором сортів Солодка Жінка та Орендж Революшн Володимиром Меженським, який і допоміг закласти маточник. Тепер у нас є можливість вже восени 2021 року висадити перші, із відведених тридцяти, гектари обліпихового саду. Отже, ідея щодо створення розсадника втілилась у життя, завдячуючи зустрічі й подальшій співпраці з Володимиром Меженським – автором новітніх сортів рослин, з-поміж яких: обліпиха, аронія, ірга, волоський горіх та багато інших, які в подальшому плануємо розмножувати.

Таким чином, створивши цього року розсадник «Подільські саджанці», садівникам уже вдалося виростити і сертифікувати першу «пілотну» партію саджанців обліпихи. Сорт Орендж Революшн характеризується раннім початком достигання плодів (кінець липня – початок серпня), урожайністю на третій рік плодоношення на рівні 20 т/га. Ягоди помаранчеві, з червоними плямами на кінцях, дуже великі, середньою масою понад 1 г (максимальна маса окремих ягід в перший рік плодоношення на молодих кущах сягала майже двох грамів). Враховуючи те, що плоди дуже великі, транспортабельні, а сорт високопродуктивний і стійкий до мікозного зів’янення, він здатен зробити революцію у вирощуванні обліпихи, впевнений Дмитро Рипан.

ТЕХНІЧНЕ ОСНАЩЕННЯ РОЗСАДНИКА ТА СПОСІБ ВИРОЩУВАННЯ САДЖАНЦІВ

Головною метою «Подільських саджанців» є забезпечення потреб вітчизняного садівництва в якісних саджанцях обліпихи. Це завдання досить амбітне, оскільки маточний сад розсадника ще молодий і не дуже великий, що в свою чергу не дозволило цього року виростити ту кількість саджанців, на яку мали запит. Проте вже наступного року тут планують суттєво збільшити обсяги вирощування саджанців з відкритою і закритою кореневою системою відповідно до бажання замовника.

– Територію розсадника умовно можна розділити на три частини: маточник, шкілка, теплиця. В маточнику ростуть маточні кущі, з яких нарізаємо живці: здерев’янілі для посадки навесні і зелені для літнього вкорінення, – ділиться досвідом керівник розсадника. – Шкілка використовується для вкорінення здерев’янілих живців та дорощування вкорінених у теплиці зелених живців. Плівкова теплиця зі штучним туманом слугує для вкорінення зелених живців.

Маточник і шкілка обладнані системою краплинного зрошення для поливу і фертигації рослин; теплиця – системою дрібнодисперсного зволоження з автоматично регульованим режимом поливу з кліматичним контролем. Монтаж цих систем здійснила київська компанія «ПрофПолив». Теплицю проєктували та монтували львівські спеціалісти з «Промітенса». Крім того, шкілка і теплиця обладнані сонцезахисною сіткою для захисту молодих рослин від спекотного сонця.

Більше матеріалів читайте у друкованому журналі “Ягідник”.

Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Контакти:
ТОВ “Подільські саджанці”
вул. Володимирська, будинок 1, офіс 413, місто Васильків, Київська обл., Україна, 08601Тел. +38(050) 338-63-07
Email: 0503386307@akva68-1-ukr-net
www.podilua.com

Журнал «Ягідник»

Останні статті