Успішний малиновий бізнес: досвід кооперативу «Ягідний рай»

Кооператив «Ягідний рай», що розгорнувся на Хмельниччині, на території Дунаєвецької громади, – це приклад того, як згуртованість амбітних господарів приватних домогосподарств та представників органів влади може привести до успіху та забезпечити роботою всіх охочих членів громади, що мають земельні наділи та бажання працювати й отримувати прибуток. Почавши роботу з вирощування малини, зараз учасники кооперативу вміло беруться й за вирощування інших культур – суниці садової, жимолості, ожини та навіть фундука! А також цьогоріч тут вирощуватимуть овочі для потреб Збройних Сил України. Детальніше про роботу кооперативу, про нюанси вирощування малини, а також про те, як вдається поєднувати стільки напрямів діяльності, з читачами журналу «Ягідник» ділиться начальник управління соціального захисту та праці Дунаєвецької міської ради, член кооперативу «Ягідний рай» Микола ОСТРОВСЬКИЙ.
ЩО ПЕРЕДУВАЛО РІШЕННЮ СТВОРИТИ КООПЕРАТИВ?
Рішенню створити кооператив передував процес децентралізації, що розпочався 2015 року. Тоді була створена Дунаєвецька громада.
– Формат громади передбачає більшу відповідальність за долю її мешканців. Тоді ми чудово розуміли, що перше завдання, яке стоїть перед нами, – вирішити проблему зайнятості населення, щоб люди не виїхали за кордон. Щоб цього не трапилося, в людей має бути робота, яка давала б стабільний дохід, у своїй країні. Формат громади має сприятливий ґрунт для введення інновацій. Адже він передбачає пряме спілкування з людьми. Це не просто виконання доручень обласної адміністрації чи районної ради, а підконтрольність мешканцям громади, залежність від них і підзвітність їм. Це зовсім інша філософія роботи. Маючи певні повноваження, ти не можеш винити у проблемах громади президента. У тебе є право розпоряджатися місцевими ресурсами, не сидіти на місці й робити щось корисне для людей, – зазначає Микола Островський.
До складу Дунаєвецької громади входить місто Дунаївці та 50 навколишніх сіл, у кожному з яких є гостра проблема – безробіття. Коли створили громаду, тоді, за словами Миколи Островського, всі постали перед величезним викликом – що робити далі з цією проблемою?
– Треба було шукати варіанти, що можна запропонувати людям у цій ситуації. І ми почали спілкуватися з місцевими жителями кожного села, щоб знати, що вони потребують насамперед. Скрізь люди найбільше потерпали від відсутності роботи. Тоді ми подумали: у нас є вільна земля, є вміння працювати на цій землі. Може, тут шукати вихід? На вирощуванні картоплі, наприклад, не дуже розбагатієш, а от ягідництво – прибуткова справа. Відвідавши під час екскурсії ягідний кооператив на Львівщині, ми вирішили – пора! І 2017 року заснували своє об’єднання людей, які не побоялися ризикнути, – розповідає Микола Островський.

Продовження статті читайте в журналі «Ягідник» № 2 тут.
Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2022 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.
Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник» і «Садівництво і Виноградарство. Т.І.»).
Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22, rnadia@ukr.net
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.
Все буде Україна!