Український кавун: цілюща ягода на ціну золота

 Український кавун: цілюща ягода на ціну золота

Стиглий, насичений, соковитий, хрусткий, великий – це все про символ літа, кавун. Чим особливий український кавун? Про тонкощі селекції цієї культури журналісту журналу «Ягідник» в інтерв’ю розповів Зеновій СИЧ, доктор сільськогосподарських наук, професор кафедри генетики, селекції і насінництва Білоцерківського НАУ.

Зеновій Сич – доктор сільськогосподарських наук, професор кафедри генетики, селекції і насінництва Білоцерківського НАУ. Закінчив Львівський національний аграрний університет (1976), потім аспірантуру за спеціальністю «Селекція і насінництво». Захистив кандидатську дисертацію із селекції цибулі, а докторську – із технологій селекції кавуна. Автор понад 400 статей і методичних розробок з овочівництва, селекції та насінництва і книжок «Мандрівка за сортом», «Гармонія овочевої краси і користі», «Біологічні основи овочівництва», «Догляд за овочевими культурами», «Арбузы и дыни», «Сортовивчення овочевих культур», «Насінництво овочевих культур», «Післязбиральні технології доробки овочів для логістики і маркетингу», «Овочева екзотика», «Селекція овочевих культур: теорія і практика», «Атлас овочевих культур».

– Пане Зеновію, як споживачі, ми оцінюємо кавун насамперед за смаком. Як розрізняєте кавуни ви? Які завдання ставите перед собою у процесі створення і насінництва нових сортів цієї культури?

– Відповім на ці запитання із трьох аспектів: із погляду селекціонера, споживача і людини, яка забезпечує транспортування урожаю. Споживач звертає увагу найперше на зовнішній вигляд кавуна: його форму, забарвлення тощо. На другому місці для споживачів – забарвлення м’якуша, а на третьому – смакові властивості.

Люди, котрі забезпечують логістичний ланцюжок, оцінюють кавуни з погляду їхньої придатності до транспортування. Наприклад, плоди повинні бути без тріщин, із достатнім рівнем стиглості тощо.

Селекціонер же оцінює кавун, враховуючи пріоритети і споживача, і людей, які займаються транспортуванням і маркетингом, а тоді аналізує власні проблеми. Це, передусім, адаптація сорту до тих чи інших умов вирощування. І ще селекціонер оцінює кавуни за врожайністю, стійкістю до хвороб (особливо проти фузаріозу, антракнозу й борошнистої роси – найпоширеніших хвороб цієї культури). Не минає стороною і смакові якості плодів. Отож, селекціонер під час створення нового сорту вирішує приблизно 50–60 проблем.

– Розкажіть про свої сорти кавунів. Які вважаєте найбільш вдалими?

– На мій погляд, найбільш вдалі сорти – це Фаворит, Скарб, Зоряний. Мої сорти призначені загалом для вирощування не на півдні, а у Північному Степу і Лісостепу. Для вирощування на півночі є сорт Північне сяйво. У фермерських господарствах найчастіше вирощують сорти Фаворит, Скарб, Зоряний.

Сорт Фаворит цікавий тим, що він має довгу форму плодів. Плоди сорту Чумак білі, і на них просвічується зелений рисунок. Вони не отримують сонячних опіків і не перестигають швидко.

Продовження статті читайте у друкованому журналі «Ягідник».

Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:

+38 (0362) 60 88 21,

Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126

Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com

Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net

Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net

Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692

або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті